Užitečné rady při pečení vánočního cukroví – jak letos neudělat opravdu žádnou chybu?

Nejpilnější z vás už určitě pečou o sto šest, tradice velí postavit se k troubě o prvním adventu. Jiné hospodyňky pečení cukroví příliš nemilují a čas tráví raději jinak. Pár dní před Vánoci ale už opravdu cinká zvoneček, a pokud nepečete, vyrobíte alespoň nějaké nepečené cukroví na poslední chvíli. Ať tak nebo tak, několik rad, aby se cukroví povedlo, se určitě hodí.

Časový plán

Každý druh cukroví má svůj čas na rozležení, aby bylo krásně vláčné a naopak se nezkazilo. Pokud pečete všechny tradiční druhy, je opravdu potřeba začít nejméně 3 týdny před Vánocemi. První jdou na řadu perníčky, další týden křehká těsta, jako je linecké, pracny, vanilkové rohlíčky, následují marokánky, zdobení perníčků a plnění lineckého marmeládou a 2-3 dny před Štědrým dnem pak nepečené a bílkové cukroví.

Nákup surovin

Než vyrazíte na nákup, sepište si, které cukroví budete připravovat a kolik čeho je do něj potřeba. Dobře poslouží jednoduchá tabulka, v prvním políčku je druh cukroví a v dalších pak jednotlivé ingredience, jako je máslo, mouka, cukr, ořechy, vejce atd. Poslední políčko bude poznámka, kam vypíšete zvláštní suroviny k jednotlivým druhům, například pomerančovou a citrónovou kůru, kandované ovoce, vanilkový lusk a podobně. Pak zrevidujte spíž a případně mrazničku a nakupte jen skutečně potřebné věci. Tím značně ušetříte a nebude Vám po pečení zbývat příliš surovin.

Foto: Pixabay

Kvalitní ingredience

Věřte, že méně je v tomto případě více. Upečte raději menší množství cukroví, ale z kvalitních surovin. Mouka musí mít dostatečně lepku, jinak se těsto trhá a je tvrdé. Totéž platí o tuku, nemusí to být nutně máslo, pokud cukroví zrovna nevyzdvihuje jeho jedinečnou chuť. Ale margarín musí obsahovat alespoň 60 % tuku, aby se těsto povedlo. Ořechy nesmí být staré a žluklé, vajíčka pokud možno velikosti L. Místo levného vanilínového cukru použijte ten s pravou vanilkou, případně si ho vyrobte doma. Světlé kakao také velkou parádu neudělá, cukroví bude bledé. Citrónovou kůru používejte jen z bio citrónů, nebudete jíst kdejakou chemikálii, která může také nepříznivě ovlivnit chuť.

Pomůcky v kondici

Zkontrolujte stav svého arzenálu, váleček, vál, formičky a také váhu. Vše si připravte, mnohdy to bývá uloženo na méně přístupném místě a krabice s formičkami se vytahují jednou za rok. Pokud používáte elektronickou váhu, zkontrolujte stav baterie. U cukroví je víc než důležitá přesná gramáž. Nějaké nové formičky a vykrajovátka přikupte, ať máte při pečení radost z něčeho nového.

Zdroj: https://www.apetitonline.cz/novinky-zajimavosti/5-uzitecnych-rad-nez-se-date-do-peceni-vanocniho-cukrovi, https://karolinafour.cz/vanoce/zlata-pravidla-pro-peceni-vanocniho-cukrovi/, https://www.svetcukraru.cz/blog/harmonogram-peceni-vanocniho-cukrovi

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)