Jak si vypěstovat chutný cukrový meloun? Která odrůda je vhodná a jaké podmínky zajistit

meloun

Možná jste zkusili pěstovat vodní melouny, ale napadlo vás někdy si vypěstovat cukrový? Jak na pěstování chutného melounu v našich podmínkách? Které odrůdy jsou vhodné? Jak na správné předpěstování nyní v dubnu?

Seznamte se s cukrovým melounem

Druh melounu, který se od toho klasického vodního liší barvou, chutí i vzhledem. Jedná se o jednoletou rostlinu pocházející z Arménie, Iránu a okolních států. Rostlina je příbuzná okurce. Polehává, s výhony délky až 1,5 m. Na jedné rostlině se nachází samčí i samičí květy. O opylení se postará hmyz. Plody cukrového melounu váží od 1 do 3 kg a obsahují cca o 10 % méně vody než vodní meloun.

Odrůdy pro pěstování v našich podmínkách

Jedná se o odrůdy Halona F1 dozrávající už v polovině července, která se vyznačuje oranžovou a voňavou dužninou, dále je to Charentais se sytě růžovým vnitřkem, Model vyznačující se velmi chutnými plody s bílo-zelenou dužninou, Rich Sweetness, jenž zaujme neobvyklou velikostí (cca asi jako větší vejce) i barvou, je totiž červeno-bílý se žlutými pruhy.

Předpěstování sazenic v dubnu

Cukrový meloun je třeba předpěstovat. Nebo si koupit sazenice. Semínka se vysévají v dubnu, můžete použít například kelímky. Do každého dejte 2 až 3 semínka, a to cca 1 cm hluboko. Je třeba pravidelně zalévat a zeminu udržovat vlhkou. Zhruba za 6 týdnů je možné rostlinky přesadit na své stanoviště.

Příprava půdy a vhodné umístění

Půdu pro cukrové melouny je třeba volit lehčí či středně těžkou, propustnou a obohacenou humusem a živinami. Ideální je zapravení vyzrálého kompostu do jámy pod sazenice. Ohledně stanoviště je třeba volit místo, kde svítí slunce po co největší část dne. Teplota by měla co nejméně kolísat. Pro pěstování je možné použít i skleník či fóliovník. Jen je třeba myslet na to, aby se k nim mohli dostat opylovači v době kvetení. Pěstovat lze stejně jako okurky, na opoře nebudou tolik náchylné na houbové choroby a neohrozí je ani další škůdci.

cukrový meloun

Foto: Pixabay

Vhodná doba na výsadbu a péče

Čas na výsadbu je ve druhé polovině května. Půdu je dobré zakrýt černou netkanou textilií. Rostliny vysazujte do sponu cca 130×50 cm. Cukrový meloun je náročný na vodu, je třeba zalévat vydatně a pravidelně. Nezapomenout i na pravidelné přihnojování. Před chladem lze melouny chránit bílou netkanou textilií.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, living.iprima.cz

Náhledové foto: Pixabay