Rostliny do jezírka: Které vybrat, kdy a jak správně sázet

leknín

Pyšníte se zahradním jezírkem? Přemýšlíte o pořízení jezírka na zahradu? Pak nezapomeňte i na doladění v podobě rostlin, které prostě jsou designovým prvkem. Které druhy jsou vhodné?

Zahradní jezírko či rybníček lze zkrášlit vodními rostlinami, které dodají zahradě nový rozměr. Nevíte, jak na to? Poradíme s výběrem vhodných rostlin, jakožto i s postupem správného sázení.

Vhodná doba pro vysazení

Vodní rostliny se vysazují zpravidla na jaře i na začátku léta. Sázet je lze prakticky po celé vegetační období, tj. od jara do podzimu.

Jak správně sázet vodní rostliny

Rostliny lze vysadit různými způsoby, a to přímo do jezírka, do koše, vaků či sítí. Do jezírka se vysazují nepříliš bujně rostoucí druhy, jako jsou například blatouch či vachta. V rybničním substrátu vytvořte jamku a rostlinu do ní zasaďte, zasypte trochou substrátu. Plovoucí rostliny do vody jen vložte. Rostliny do košů a vaků se sází tehdy, pokud chcete osadit rovné dno. Koše vystelte tkaninou, aby se substrát nevyplavil. Můžete použít i zbytky geotextilie. Na povrch nasypte ze stejného důvodu štěrk. Oproti tomu strmé břehy pod vodou je vhodné osadit pomocí sítí z kokosových či jutových vláken. Menší rostliny vysaďte do substrátu a prostrčte oky, zatímco větší je třeba vysadit do sítí s kapsami.

Kategorie vodních rostlin

Okrajové vodní rostliny neboli břehové vytváří přirozený přechod mezi vodní plochou a zahradou. Zatímco rostliny pro tzv. mokrou zónu rostou v místě, kde se setkává země a voda. Hloubka vody se obvykle pohybuje od 0 do 15 cm. Vhodné jsou druhy, které nemají rády příliš hluboké umístění. Zatímco bahenní rostliny jsou typické tím, že mají rády 15 až 30 cm vody přes kořeny. Do této kategorie patří například modráska srdčitá. Vhodné jsou druhy, jako jsou například vachta, voďanka žabí, pravý puškvorec, řebčík kostkovaný či ďáblík.

jezírko

Foto: Pixabay

Plovoucí rostliny

Plovoucí rostliny plavou na hladině jezírka, jak už ostatně sám název napovídá. Nezakoření se do dna, ani do jeho stran. Jedná se poněkud o problematickou skupinu, neboť pokrývají celý povrch jezírka a tím blokují světlo jiným rostlinám. Mnohé jsou však skvělou potravou pro ryby, pulce i vodní ptactvo, jakožto pomáhají udržovat kvalitu vody.

Mezi vhodné zástupce plovoucích rostlin, které můžete pořídit do jezírka patří například babelka řezanovitá, plavín štítnatý, vodní aloe, kotvice plovoucí, řezan pilolistý či tokozelka vodní hyacint.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, novinky.cz

Náhledové foto: Pixabay