Na krásný vánoční stromeček můžete myslet už teď. Jak vypěstovat smrk

Smrk

Smrk považujeme za jeden z nejkrásnějších jehličnatých stromů. A tak není divu, že si jej každoročně tisíce lidí pořídí coby vánoční stromek. Pokud je vám líto kupovat si nový stromek rok co rok nebo jen toužíte po venkovní dekoraci, máme pro vás dobrou zprávu. Pěstování smrku není vůbec náročné. Tento jedinečný stromek můžete pěstovat nejenom v zahradě, ale také v předzahrádce. Až naroste do patřičných rozměrů, můžete jej uřezat a použít jako vánoční stromek do interiéru.

Smrk miluje slunné polohy

Pro svůj stromek vyberte místo, které je co nejvíce na sluníčku. Samozřejmě bude tolerovat i polostín, ale bude se vyvíjet pomaleji. Pokud chcete, aby vypadal co nejlépe, rozhodně se vyplatí vystavit jej sluníčku. Ideální jsou písčité či hlinito-písčité půdy a chladné polohy. Vzduch by neměl být příliš suchý. Pokud žijete ve městě nebo průmyslové oblasti, můžete mít s pěstování smrku problém, protože tento jehličnan vyžaduje čerstvý vzduch.

Smrk
Foto: Unsplash.com

Pěstování začíná fyzickou prací

Všimněte si (popřípadě si změřte), jak velký je kořenový bal stromu. Jáma, kterou pro něj vykopete do země, by měla být dvojnásobně veliká. Jakmile ji máte hotovou, nalijte do ní vodu a počkejte, až odteče. Následně do ní vložte kořenový bal stromku a zahrňte jej zeminou. Lehce udusejte, aby stromek držela v rovné poloze. Poté vydatně zalijte. I to pomůže ke zhutnění půdy.

Mladší smrk potřebuje trochu péče

Jakmile překonáte první roky po výsadbě, nebude vás stromek už potřebovat. Nicméně mladý smrk je třeba pravidelně zalévat, zejména v období sucha. Ta jsou v létě velmi pravděpodobná. Dva roky po výsadbě si stromek vystačí sám, ale sem tam mu můžete přidat trochu hnojiva. Nejlepší je přihnojovat speciálními hnojivy určenými pro jehličnaté stromy a keře. Pro jehličnany se používají tři druhy hnojiv:

  1. startovací hnojivo stimulující vegetaci,
  2. hnojivo, které podporuje vývoj rostliny a zvyšuje barvu jehličí,
  3. podzimní hnojivo, které zvyšuje mrazuvzdornost rostliny a chrání před hnědnutím jehličí.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/porady/sadzonki-swierka-ceny-opinie-porady-na-co-zwrocic-uwage/

https://www.ceskestavby.cz/rostliny/picea-smrk.html

Foto: Unsplash.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!