Jednoduchý návod na uzení masa: Zvolili jsme nakládání do vakua

Uzené maso

Rádi byste si dali kousek uzeného masa, ale nemáte chuť kupovat si to ze supermarketu. Není se čemu divit, vždyť je většinou plné dusitanů a jiných látek, které prostě konzumovat nutně nepotřebujeme. Ideální je proto domácí uzení masa. Máte-li doma udírnu, není co řešit. Ideální je ale využít třeba jednu velkou udírnu a vyudit si maso ve více lidech. Jde o společenskou akci se zajímavým výsledkem. Pokud jste maso nikdy neudili, třeba vám pomůže náš malý návod. Udili jsme maso před týdnem a rozhodně se povedlo.

Nákup masa dle preferencí každého z nás

Vyudit se dá prakticky jakékoli maso, nicméně my standardně udíme vepřové. Jestliže chcete intenzivní chuť a nevadí vám mastnota, sázku na jistotu představuje klasický bok. Ideální je, když zvolíte nějaký prorostlý, abyste ve finále neměli pouze onu tukovou vrstvu. My jsme měli s kostí, lepší je ale koupit již vykostěný. Udili jsme ale také pečeni. Ta moc preferovaná není, jelikož je suchá. Pokud vám ale toto nevadí, není co řešit. Ještě jsme přidali kus kýty a stačilo.

Maso ve vakuuMaso naložené ve vakuu: Foto Radek Štěpán

Nakládání do vakua jako jistota

Mnozí lidé se bojí samotného nakládání masa na uzení. Je to zbytečné, jelikož v současné době můžete velmi pohodlně nakládat do vakua. Není nic jednoduššího. Rozetřete si česnek a potřebovat budete ještě sůl. My jsme nijak neodměřovali. Prostě jsem maso pořádně osolili a obalili česnekem. Vše jsme dělali od oka. Jinak na kilogram masa přijde zhruba 20 gramů soli. Následně jsme maso zavakuovali a nechali týden v lednici. Samozřejmě lze maso ve vakuu nechat v lednici i déle. My jsme ale měli připravenou udírnu a týden bohatě stačí.

Maso v udírněMaso v udírně na začátku uzení: Foto Radek Štěpán

Uzení masa je zábava

Přesně tak. Večer před uzením jsme maso omyli a zbavili česneku. Pak zůstalo v lednici a ráno jsme ho mohli navěšet do vyhřáté udírny. Teplota v udírně se pohybovala kolem 60 až 70 stupňů. Maso jsme tam nechali nějakých 12 hodin. Na výsledek se můžete podívat sami, stál rozhodně za to. Hezká zlatavá barva masa budiž jasným dokladem. Chuťově bylo vynikající.

Čerstvě vyuzené masoČerstvě vyuzené maso: Foto Radek Štěpán 

Zdroje info: Autor

Nakrájený vyuzený bok: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.