Zahřejte se domácím svařákem: Osvědčený recept ve variantě pro dospělé i nealko pro děti

svařák

K zimnímu období neodmyslitelně patří svařák. Můžete si ho dát na vánočních trzích, ale také si udělat vlastní. Přinášíme jednoduchý a osvědčený recept jak pro dospělé, tak i nealko variantu pro děti.

Svařák aneb varianta pro dospělé

Do kastrolu nasypejte cukr krystal (množství dle chuti a kvality vína) a na mírném ohni připravte světlý karamel. Zalijte cca 1 deci vody. Rozmíchejte a přidejte 1 celou skořici, 1 badyán, 5 kusů hřebíčku, citronovou a pomerančovou kůru (bez hořké části) a několik zrnek kardamomu. Vše povařte, obsah nechte patřičně provonět kořením. Poté přilijte 1 litr červeného (možno i bílého) vína a pomalu ohřívejte. Jakmile se na víně začnou tvořit malé bublinky, ihned odstraňte z plotny a rozlijte do sklenic.

Nealkoholický svařák pro děti i abstinenty

Věřte, že na tomto svařáku si pochutnají nejen děti, ale také abstinenti. A co více? Můžete si ho dopřát v jakoukoli denní i večerní dobu, a klidně záhy usednout za volant. Jak na přípravu tohoto hřejivého zimního moku?

Do hrnce nalijte předem uvařený černý čaj (cca ze 3 sáčků), 2 dl jablečného džusu, 2 dl šťávy z třešňového kompotu. Přidejte 2 lžíce třtinového cukru, plátky pomeranče, 5 kusů hřebíčku, 1 celou skořici, kousek čerstvého nebo lžičku sušeného zázvoru, badyán. Směs pomalu prohřívejte cca ½ hodiny, aby se patřičně rozvinula chuť koření, ale neměla by se vařit. Poté stačí scedit a podávat. Neuvěřitelně snadné.

horký nápoj

Foto: Pixabay

Experimentování se meze nekladou

Výše uvedený nealko svařák neboli jeho základní recept můžete však podle chuti i různě obměňovat, vylepšovat. A vlastně tak mít pokaždé trochu jinou variantu. O to zajímavější to je. Místo šťávy z třešňového kompotu můžete například zkusit borůvkový. Pokud máte rádi rozinky, můžete přihodit hrst v začátku vaření svařáku.

Do nealko varianty se výborně hodí nejen plátky pomeranče, ale i citron je skvělou ingrediencí. Krásně doplní chuť a vůni nápoje. Stejně tak lze experimentovat i s kořením. Můžete zkusit přidat trochu anýzu nebo kardamomu.

Zdroj: recepty.cz, magazinplus.cz

Náhledové foto: Pixabay