Nemáte udírnu? Jak připravit uzené maso v troubě bez uzení

Domácí uzené maso

Domácí uzené maso je doslova pokladem. Aktuálně se udí ve velkém a připravit si ho není nijak složité. Stačí vám k tomu trocha zkušeností, kvalitní ingredience a pochopitelně udírna. Nebo vlastně ne? Uzené maso si lze připravit i bez ní. Stačit by vám k tomu měla úplně obyčejná trouba. My se na zajímavou alternativu přípravy uzeného masa pouze v troubě podíváme v následujících řádcích. Nápad pochází od čtenářky slovenského magazínu tojenapad.sk. Nejde o nic extra složitého a chuť může být skutečně zajímavá.

Stačí pouze několik základních ingrediencí

Konkrétně budeme potřebovat 1 kg masa. Volit je možné v podstatě jakékoli vepřové maso. Třeba krkovičku nebo plec či bok. Záleží na chuti každého z nás. Dále bude třeba 22 gramů Pragandy, tedy rychlosoli. Od věci není také česnek. V neposlední řadě se neobejdete bez 2 lžic tekutého kouře. Právě on dodá masu ve finále onu krásnou nezapomenutelnou uzenou chuť, již si přejeme mít.

Uzené masoUzené maso: Foto Radek Štěpán 

Postup přípravy masa není složitý

Přesně tak. V první řadě je třeba do masa dokonale zapracovat onu sůl. Stačí ji jemně vetřít do masa, vůbec nic složitého. Do masa ji lze vetřít i s česnekem. Ten není nutný, ale jeho použití stojí za to. Takto připravené maso se zavakuuje na 5 dní a vloží do lednice. Po oněch 5 dnech se maso z vakua vytáhne ven a zalije tekutým kouřem. Poté je vakuováno ještě další 4 dny.   

Uzení v troubě je hračka

Maso vytáhnete z vakua a troubu vyhřejete na 70 stupňů Celsia. Maso se pak udí na mřížce zhruba 12 hodin. Ve finále takto připravené maso chutná skvěle a můžete si být jistí, že jeho příprava není tak zdlouhavá. Navíc prostě a jednoduše nepotřebujete udírnu. Připravit si takto maso lze třeba i v paneláku.

Zdroje info: Autor, tojenapad.sk

Uzené maso: Náhledové foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.