Magická vánočka a triky, aby se povedla – zvládne ji úplně každý a oproti té z obchodu se úplně rozplyne v ústech

Vánočka nebo také štědrovka spletená z devíti pramenů má prý kouzelnou moc. Naši předkové považovali devítku za magické číslo a navíc kynuté těsto svou schopností nabývat přinášelo do domu hojnost a bohatství. Vánočka i bez magie je na našem štědrovečerním stole stálicí dodnes. A domácí je určitě lepší než kupovaná. Pokud nemáte svůj rodinný recept, zkuste ji podle toho níže spolu s několika radami, aby byla dokonalá.

Jak začít s pečením vánočky

Pro začátek si připravte všechny ingredience – to abyste potom nemuseli nic hledat po kuchyni. Přípravu i tak maximálně usnadníte. A také si dejte záležet na jejich kvalitě – například nahradit máslo margarínem by byla v tomhle kontextu skoro svatokrádež (a na chuti byste to rozhodně poznali).

Potřebujete:

  • na kvásek: 40 g droždí + 125 ml mléka + 1 lžičku cukru
  • 500 g polohrubé mouky
  • 100 g cukru krupice
  • 1 vanilkový cukr
  • 125 g změklého másla
  • kůra z ½ citrónu
  • 1 vejce + 2 žloutky
  • 1 lžičku soli
  • 100 g nakrájených mandlí
  • 100 g rozinek namočených v rumu
  • 50 g plátkových mandlí na posypání
  • 1 vejce na potření

Postup:

  1. Nejprve udělejte kvásek a počkejte, až vzejde: Kvasnice rozdrobte do vlahého mléka, přidejte cukr a rozmíchejte.
  2. Do mísy přesejte mouku a část jí odeberte na později. Do zbylé dejte sůl a zamíchejte. Přidejte cukry, kůru, máslo, vajíčko a žloutky, přilijte vzešlý kvásek a dobře promíchejte.
  3. Těsto bude lepivé, postupně dosypávejte mouku a dál propracovávejte, až se těsto přestane lepit. Pokračujte dál ve zpracovávání, dokud těsto nebude hladké, lesklé a na povrchu se nebudou tvořit puchýřky.
  4. Naposled do něj zapracujte mandle a rozinky, přikryjte ho utěrkou a dejte ho kynout na teplé místo. Bude to trvat asi 2 hodiny. Během kynutí ho několikrát propracujte.
  5. Vykynuté těsto rozdělte na 9 stejných kousků a upleťte a sestavte vánočku nejprve ze 4, pak ze 3 a nakonec ze 2 pramenů. Patro vždy uprostřed prohlubte, než položíte další. Cop ze 2 dílů udělejte delší a jeho konce zasuňte pod vánočku.
  6. Nyní ji propíchněte na několika místech špejlemi, aby držela pohromadě a nechte ji asi ½ hodiny dokynout na plechu.
  7. Pak ji pomažte vejcem a posypejte plátky mandlí.
  8. Vložte ji do trouby vyhřáté na 175 °C, po 20 minutách teplotu snižte na 150 °C a pečte ještě asi 30 minut.
  9. Vánočku nechte zcela vychladnout a pocukrujte ji.

Foto: Pixabay

Triky pro dokonalou vánočku

  1. Čerstvé droždí

Droždí kupte raději čerstvé, staré by vám nemuselo vzejít. Pokud jste zvyklí pracovat se sušeným, není to problém.

  1. Teplota mléka

Kvasnice jsou živé organismy, pokud je spaříte, zabijete je. Mléko by mělo mít teplotu lidského těla, tzn. když do něho namočíte prst, necítíte teplo ani chlad.

  1. Propracované těsto

Aby byla vánočka nadýchaná, těsto musí být opravdu dobře propracované a správně vykynuté, jinak může v troubě spadnout, srazit se, vánočka se „rozleze“ a podobně.

  1. Zafixování

Špejle umístěte opravdu pečlivě, aby propíchly všechna patra, spodní patro můžete propíchnout i napříč. Tak si vánočka udrží tvar.

  1. Upečení

Zásadní je dobře rozpálená trouba, teplotu ale po chvíli zmírněte, aby vánočka příliš netmavla a propekla se. Pokud přesto hodně červená, přikryjte ji pečícím papírem.

Zdroj: https://www.vlasta.cz/clanek/vanocka-vanoce-monika-absolonova-jidlo.html, https://eurozpravy.cz/magazin/241992-tajemstvi-vanocky-proc-se-pece-a-kde-se-vzala, https://www.toprecepty.cz/tipy-triky/jak-uplest-vanocku/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)