Jak využít zbytky jídla z Vánoc? Pochutnejte si na buchtě z cukroví i skvostném americkém pokrmu

cukroví

Štědrý den a následující vánoční svátky jsou ve znamení užití si dobrého jídla. Většina z nás miluje cukroví, jakožto si i pochutná na bramborovém salátu. Ale co se zbytky jídla z Vánoc? Poradíme, jak efektivně využít to, co vám zbylo. Však by byla škoda a velmi neekonomické vyhodit vše do koše.

Zpracování zbytků surovin

Pokud vám zbyla šunka, hrášek, brambory, tak to vše si doslova říká o využití v podobě náplně. Tyto zbytky jsou skvělou náplní do slaného koláče. Stačí uválet nebo koupit křehké těsto, použít můžete listové. Připravte si bešamelovou omáčku, kterou dochuťte hořčicí či citronovou kůrou a do ní zamíchejte zbytky z Vánoc. Vše okořeňte podle chuti. Nechte vychladnout. Z listového těsta vytvarujte taštičky či šátečky a naplňte je. Pak stačí upéct v troubě. Servírovat můžete teplé i studené.

Výtečná pomazánka ze zbylých vařených brambor

Pakliže máte vařené brambory, které jste nepoužili do salátu, tak je můžete využít a udělat z nich skvělou pomazánku. Stačí nastrouhat vařené brambory na jemném struhadle, přidat česnek, cibuli, trochu kečupu nebo hořčice, dochutit worcestrovou omáčkou a kořením podle libosti.

bramborový salát

Foto: Pixabay

Buchta ze zbylého cukroví

A co se zbytky cukroví? Upečte z nich buchtu. Zbylé cukroví stačí rozmočit v mléce. To pak dejte do mixéru a rozmixujte na kaši. Poté přidejte ½ prášku do pečiva. Zřeďte mlékem na takovou hustotu, aby to mělo konzistenci těsta na bábovku. Poté nalijte na vymazaný plech a upečte. Po vychladnutí můžete potřít džemem, ozdobit čokoládovou nebo citronovou polevou apod.

Využití čokoládových figurek

Pokud přemýšlíte, co s figurkami z vánočního stromečku, tak z nich můžete připravit polevu. Stačí je rozpustit s trochou másla. Skvělá poleva na výše uvedenou buchtu ze zbytku cukroví.

Zbylá vánočka nepatří do koše

Každý to zná, kdy se o svátcích sejde plno jídla. Většinou pak některé z těchto jídel už nemůžeme ani vidět. Jak využít vánočku, kterou už nechcete? Přece ji nevyhodíte. Můžete si z ní připravit francouzský toast. Místo chleba použijete právě vánočku, která tomu dodá úplně jinou chuť. Jak na to? Rozšlehejte vejce v misce a zřeďte trochou mléka. Vánočku nakrájejte na plátky a nechte ji z obou stran nasáknout směsí mléka a vejce. Opečte z obou stran na pánvičce s trochou másla. Vrchní stranu můžete posypat moučkovým cukrem nebo skořicí.

Zdroj: lifee.cz, primanapady.cz

Náhledové foto: Pixabay