Kdy prořezat šeřík? Počkejte s tím až po odkvětu

Šeřík

Šeřík je nádherná rostlina, která poskytuje střapce bílých, růžových nebo fialových květů. Jeho vůně je opojná. Na podzim sice všechny listy opadají, a z keře zůstanou jen holé větve, na jaře se ale opět vrátí v plné síle a ochoten udělat vám radost. Protože se šeřík může rozrůst do velkých rozměrů – na výšku klidně i 8 až 9 metrů, je dobré jeho růst kontrolovat. Řez pomůže zachovat vzhled rostlin a také je podporuje v květu.

Kdy prořezávat šeřík?

Termín obvykle nastává v dubnu až červnu – vždy po odkvětu. Omlazovací řez je důležitý, abyste dosáhli většího počtu květů, které budou navíc velké. Prořezaný šeřík je méně náchylný proti škůdcům. Pravdou je, že je to časově náročný proces, nicméně jej provádíte jen jednou za rok, takže se vyplatí dát si záležet. Při prořezávání berte na vědomí, že pupeny se v následujícím roce začnou vyvíjet ihned poté, co odumřely ty poslední. Pokud tedy prořežete příliš pozdě, můžete tím v příštím roce ohrozit kvetení.

Bílý šeřík
Foto: Unsplash

Jak připravit nástroje?

Je jasné, že nůžky musí být ostré, aby byl řez co nejčistší. Čím je povrch drsnější, tím větší existuje pravděpodobnost vzniku různých chorob. Na každou rostlinu je třeba použít čerstvě vydezinfikované nůžky, jinak si můžete případnou chorobu šířit napříč celou zahradou. K očištění můžete použít hadřík namočený v izopropylalkoholu. Odřezáváním květům, které jsou plně rozkvetlé, rostlině neškodíte – spíš naopak. Rostlina tak může svou energii nasměrovat k novému růstu.

Jak prořezat šeřík?

Jakmile skončí období květu, je načase vzít do ruky čisté nůžky a vrhnout se na prořezávání. V první řadě je třeba odříznout stonek na první sadu listů pod květem. Tímto způsobem neodstraníte pupeny, ze kterých se v příštím roce stanou květy. Navíc tím kontrolujete růst rostliny. Odstraňujte též dlouhé postranní výhonky, které nemusí nést žádné květy. Obvykle se táhnou za hlavní rostlinou. Opět odřezáváme až k místu, kde se objevují nejbližší postranní výhonky. Pokud keř nemá postranní výhonky, hledejte pupeny, ze kterých by se pravděpodobně mohly vyvinout. Proveďte řez těsně nad nimi.

Jak na příliš hustý keř?

Hustý keř zabraňuje cirkulaci vzduchu, a to nahrává vzniku nejrůznějších chorob. Při provzdušňovacím řezu nejprve odstraňujeme mrtvé, odumírající nebo poškozené stonky a větve. Taktéž můžete odstranit stonky, které mají více než 5 cm v průměru, protože tím zabráníte růstu rostliny do výšky.

Jak na přerostlý šeřík?

Pokud máte na zahradě šeřík, který už je příliš velký, budete muset provést intenzivnější řez. Pusťte se do toho ještě v zimě, kdy už pominou poslední mrazy. Nejprve odstraňte nemocné a odumírající větve a poté odstraňujte nejstarší části keře. Neodstraňujte více než třetinu dřeva za rok! U příliš vysokých stromů se nejprve zaměřte na snížení jejich výšky. To sice může ohrozit kvetení v tomto roce, z dlouhodobého hlediska je to ale výhodné.

Zdroje info:

https://dvojka.rozhlas.cz/jak-prorezavat-seriky-a-kam-se-jit-podivat-na-jejich-sbirku-7516424

https://izahradkar.cz/zahrada/okrasne-rostliny/dreviny/se-starat-seriky-zahrade-proc-ker-rezat/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!