Domácí nakládání masa na uzení

Maso na uzení

Domácí nakládání masa na uzení je poměrně velká alchymie, jelikož každý z nás má jiný recept vedoucí k zaručeně vynikající pochutině. Pokud patříte mezi uzenáře začátečníky, jistě potřebujete několik dobře mířených rad, které vám pomohou v případě nakládání masa na uzení. To totiž nemusí být vůbec jednoduché. Jak již bylo řečeno, jedná se o zcela specifickou činnost, kterou je třeba řešit velmi precizně k tomu, aby se dostavil kýžený výsledek.

Maso na uzení

Maso v udírně: Foto Radek Štěpán

Jak naložit maso na uzení

Maso na uzení je možné naložit dvěma základními způsoby. Ten první spočívá v tom, že maso odpočívá většinou po dobu 2 až 4 týdnů v předem připraveném láku. Tato alternativa se používá nejčastěji a najdeme ji v repertoáru našich předků. Jedná se o složitější metodu, která ale přináší zaručené ovoce a maso je mnohem více prosycené různými chutěmi a vůněmi, které získá během doby nakládání.

Maso na uzení

Maso v udírně: Foto Radek Štěpán

Nakládání masa do láku

V současné době je uzení masa v domácích udírnách a nakládání do láku tak není žádnou výjimkou. Rozhodně se jej nebojte. Připravit si ten správný lák totiž zvládne úplně každý. Maso totiž stačí pořádně nasolit, potřít česnekem, dalším kořením a následně pouze zalít převařenou vodou. V ničem jiném naložení do láku nespočívá. Nepotřebujete fakticky ani znát množství soli a dalších ingrediencí. Bohatě postačí naložit maso od oka. Ostatně při grilování masa také nepoužíváte přímo konkrétní míry soli a jiných přísad.

Suché nakládání

Nakládání masa nasucho je mnohem rychlejší. Stačí jej totiž naložit a pak jej nechat dva dny v lednici a můžete jít na věc. Pravda je ale taková, že maso mnohdy nedokáže pochytit tolik chuti a vůně, kolik by bylo ve skutečnosti zapotřebí. Nakládáte pouze opět tak, že maso necháte obalené v soli, česneku a koření. Nic víc v nakládání masa na uzení rozhodně není, a tak můžete bez potíží začít.

Podívejte se na naše video:

Nakládání masa na uzení: YouTube kanál Radka Štěpána

Naložené maso: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.