Čirůvka májovka roste už nyní v dubnu. Skvělá houba, kterou si s jinými nespletete

Čirůvka májovka

Vyrážíte do přírody a díváte se po nějakých těch houbách už nyní? Aby ne, sezóna kačenek českých je v plném proudu a rostou už i některý jiné známé houby, které byly ale spíše doménou teplejších měsíců. Příroda se letos tak trochu zbláznila a v přírodě jsou k nalezení i plodnice hub, které jinak obvyklé nejsou. Typická je v tomto ohledu třeba taková čirůvka májovka. My jsme vyrazili do přírody již poslední březnový den a nalezli jich několik. Sice byly menší, nicméně moc potěšily. Jak takové čirůvky májovky vypadají, s čím si je lze splést a jak je připravit? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Malé světlé houbičky

Calocybe gambosa, jak je čirůvka májovka odborně latinsky označována, je typická poměrně širokým masivnějším kloboukem, který je v mládí polokulovitý a má lehce podehnutý okraj. V dospělosti je klobouk sklenutý a zvlněný. Pokud se zaměříte na lupeny, zjistíte, že jsou velmi husté a tenoučké. Mají sytě bílou či krémovou barvu. Houba je charakteristická také válcovitým třeněm, který bývá v mládí rozšířený. Jinak je tuhý a má tradiční bělavou barvu.   

Čirůvka májovka Čirůvka májovka: Foto Radek Štěpán

Hledejte v sadech a na mezích

Přesně tak. Čirůvku májovku lze nejčastěji nalézt v sadech a na loukách. Jinak ale roste i na okrajích lesa. Miluje prostředí pod ovocnými stromy, jako jsou třešně, trnky nebo jabloně. Nejraději má půdy bohaté na humus. Narůst může i pod smrky, ale jde spíše o méně časté situace.

Záměna snad jen s jedlými houbami

Splést si čirůvku májovku lze s májovkou žemlovou označovanou jako Calocybe gambosa var. Flavida.Ta je typická okrovou barvou klobouku, která jde až hodně do žluta. Je taky jedlá. Podobná je i závojenka podtrnka, respektive Entoloma clypeatum. Ta ale tolik nevoní a její lupeny jsou mnohem řidší. Také je jedlá. Jedovatá závojenka olovová označovaná latinsky jako Entoloma clypeatum bývá v přírodě až na počátku léta, a to především v listnatých lesích. Nyní by růst neměla.

Čirůvka májovka Čirůvky májovky: Foto Radek Štěpán

Někomu vadí silná moučná vůně

Té se u čirůvky májovky nezbavíte ani její kuchyňskou úpravou. Stále zůstává. Jinak lze ale tuto houbu využít fakticky jakkoli. Výborná je ve smaženici, nicméně hodí se i pod maso, případně ji lze zapéct třeba s těstovinami.

Zdroje info: Autor, myko.cz, nahoubach.cz

Čirůvka májovka: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.