Posečenou trávu nevyhazujte! Vyrobte si travní kvas jako skvělé hnojivo

Posekaná tráva

Správný zahrádkář by měl využít všechno, co mu na zahradě zbude. Tento fakt je neoddiskutovatelný. Může jít třeba o zeminu, spadlé listí nebo posekanou trávu. Právě ta často končí v kontejneru na bioodpad, což je velká škoda. Ani ta totiž nesmí vyjít nazmar. My se právě na její využití podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích. Možná budete překvapeni, jak se může takzvaný travní kvas hodit.

Skvělé hnojivo pro mnohé plodiny

Travní odpad z vaší zahrady může skvěle posloužit právě jako čistě přírodní hnojivo. Vyrobit si ho můžete velmi jednoduše. Potřebovat budete pouze samotnou posečenou trávu včetně různých plevelných rostlin, mezi které může patřit třeba i taková kopřiva dvoudomá. Ta je ostatně skvělými účinky na rostliny známá. Jak tedy na výrobu samotného kvasu? Nic složitého to není.

sekačkaFoto: Pixabay

Jak na výrobu kvasu z posečené trávy 

Počítat můžete s tím, že kvas z domácí posečené trávy bude obsahovat velké množství prvků, jako jsou draslík, dusík nebo fosfor či jiné organické sloučeniny. Ideální hnojivo pro vaše rostliny získáte v případě, že pokosená tráva není úplně čistá, tedy z anglického trávníku, ale obsahuje zbytky hluchavek či kopřiv. Na posečenou trávu se nalije několik kbelíků vody v poměru 1:1. prostě stejné množství vody jako trávy. Na 10 litrů tohoto hnojiva se přidá 40 gramů superfosfátu. Vše se smíchá a nechá kvasit. Ideální, když je nádoba v polostínu. Tekutina musí být zhruba 20 až 30 cm pod okrajem kbelíku, vytvoří se pěna, která by jinak vytekla ven.

Jak používat hnojivo z posečené trávy

Připravené by toto hnojivo mělo být zhruba za 10 dní. Před použitím není třeba vzniklé hnojivo nijak filtrovat. Přidá se dešťová voda v poměru 1:3 a na jednu rostlinu bude stačit půl litru hnojiva. Když začnou rostliny kvést, přidáte 1 hrnek dřevěného popela či 10 gramů síranu. Před aplikací je třeba hnojivo důkladně promíchat.

Zdroje info: garedenislife.com, tojenapad.sk, growveg.com

 Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.