Citron

Citrusová kůra je plná pesticidů! Zbavte se jich rychle a jednoduše

Milujete pomeranče, mandarinky, citróny, grepy, pomelo a jiné skvělé exotické ovoce? Aby ne, vždyť obsahuje velké množství vitamínu C a mnohých jiných pro lidské tělo potřebných látek. Navíc si na například na takových pomerančích neskutečně pochutnáte. Často jsou i součástí nejrůznějších pokrmů. V cukroví si své místo většinou najde i kůra. Především citrónová a pomerančová je hodně v permanenci. Při jejím použití byste si měli dát velký pozor, obsahuje totiž nejrůznější pesticidy a jiné chemické látky? Jaké to jsou a lze je odstranit? Nepřestávejte číst, na obě otázky vám odpovíme.

Co všechno je v kůře obsaženo?

Jedná se o spousty látek, jež mají za úkol jednak prodloužit trvanlivost konkrétního ovoce a jednak jej ochránit před napadením škůdci. Budeme-li konkrétní, pak se jedná především o tyto látky:

 • thiabendazol,
 • imazalil,
 • o-fenylfenol.

Imazalil dokáže proniknout do celého plodu a prostoupit jej. Ostatní dvě láky používané proti škůdcům jsou jen na povrchu citrusů. Jde ale o zdraví škodlivé preparáty, které dokážou jednak způsobit neplodnost a jednak toxikují organismus.  

Obyčejná voda většinou nestačí

Jestliže budete konzumovat zmiňované ovoce pouze bez slupky, pak často postačí jen jeho omytí. Mnohdy se i bez něj obejdete. Pokud ale hodláte použít kůru a nejedná se o bio ovoce, pak na pouhá omytí vodou můžete zapomenout. Nestačí!

Citrony

Několik jednoduchých způsobů

Optimální je samozřejmě nákup bio ovoce. To je ale často neúměrně drahé a jistotu absence škodlivin také nemáte.

Ocet jako skvělý likvidátor

Výbornou volbou pro likvidaci škodlivých látek je ocet. Buď si ho přímo smíchejte s vodou, kdy vám postačí jen jeho minimum, nebo lehce postříkejte plod a poté kompletně omyjte vodou.

Citrónová šťáva

Výborná je i citrónová šťáva smíchaná s vodou a trochou jedlé sody. Směs samozřejmě nevydává takový pach jako ocet.

Specifický čistič kůry ovoce

Je k dostání v mnohých obchodech. Otázkou zůstává, zdali nejde o příliš drahý luxus.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

54 komentářů

 1. Karel Prouza Odpovědět

  Je to blbost ta chemie je prostoupena celým plodem a netýká se to jen citrusových plodů. Obdobně se namáčí všechno dovozové ovoce jako jsou banány nebo i jablka z dovozu. Vše je navíc řadně zavoskované aby se to jednoduše nesmylo. Podobně se do EU dováží i například pšenice kukuřice nebo sója a rýže ošetřená koktejlem pesticidů které se tu nesmí léta používat ale jak se najís zdravě. Nakoupit motyky a jít si svoje políčka po práci pěkně obdělat. Tak hejbněte prdelí všichni v panelácích a nekritizujte a makejte bude to levnější než fitko:

  1. Terezie Paleckova Odpovědět

   Dobre rano pane Prouza. Plne s Vami souhlasim.Jenze kdo nikdy nemel zahradku to tezko pochopi a bude dale sedet u televize a kupovat v marketech smejdove zbozi z dovozu. Driv jsme nakoupili a nic jsme nehlidali, ze je to z Polska, nebo z Ciny.

   1. Dagmar Odpovědět

    Dobře, já zahrádku mám, a když nepostříkám, tak nic nemám. Takže ze zahrádky také není nic bio, jen je to čerstvé a nikde to necestuje.Brambory postříkané proti plísni, okurky a rajčata též.

     1. Karel VII

      My také, snažíme se stříkat (šplíchat) vůbec, ale u např.višní to nejde. Když má jablko červa tak není stříkané, vyřežeme ho a je pokoj. Na Jižní Moravě stříkají skoro všechno a pro lepší jablka si raději jezdili na Vysočinu.

    1. Anna Heliová Odpovědět

     Dobrý den,
     Zkuste použít přírodní přípravek proti plísní, například s plísní na rajčatech si hlavě pořadí obyčejné drozdi. Na okurky muzete použít 1l mlékoa (netučné), 9l vody a 4 kapky jodu.

  2. Šárka Rtajová Odpovědět

   Líp bych to neřekla! Problém je, že všichni ty blbosti na internetu čtou a věří jim, místo toho, aby si našli informace z ověřených zdrojů nebo mysleli!

  3. Marie Odpovědět

   Jste velmi moudrý tak všichni půjdem okopávat políčka a nebudou lékaři, prodavačky , učitelé, popeláři, poštovní doručovatelé , pekaři ale všichni budeme mít svá políčka.
   Ale ještě nevím kde ty políčka budou ale jistě budete vědět. Ráda se poučím.

   1. karel prouza Odpovědět

    Marie vy jste mě moc nepochopila. To byl cíl toho zamyšlení, že pokud má někdo vyrobit potraviny pro 7 a do budoucna 10 miliard lidí ekologicky tedy bez použití pesticidů, tak bychom do roka vymřeli, jelikož to prostě z důvodu, který jste uvedla nehrozí a pokud tedy někdo nebude regulovat počet obyvatel na naší planetě, a pokud se budeme chovat k potravinám, které někdo draze vyrobí a to s použitím pesticidů a pak je nucen je lacině prodat do supermarketů a onen producent potravin je v médiích vláčen jako největší škůdce planety, pak nezbyde oněm obyvatelům lačným po bioprodukci bez použití pesticidů nic jiného než koupit si tu motyku a postarat se sám o sebe a svoje potřeby. Stejně nakonec skončí Jedna třetina potravin v popelnici. Osobně jsem navštívil pár bio producentů potravin a když jsem viděl ty zaplesnivělé obilné a slunečnicové či sezamové hromady, pak je asi jedno jestli se budeme trávit rezidui pesticidů nebo jestli nám rakovinu způsobí produkty plísní tedy aflatoxiny ochratoxiny deoxynivalenoly a jiné toxiny, které mají podobné účinky jako rezidua pesticidů. Rozum do hrsti a zahradám zdar.

    1. Hana Odpovědět

     Pane Prouza, máte naprostou pravdu. Ale… když chodím po naší zahradě, na které se snažíme pěstovat plodiny relativně zdravě, občas se dívám na oblohu a říkám si, jaké svinstvo z ní padá a znečišťuje půdu, vodu atd. Letadla, stíhačky…nic nelítá na sluneční pohon. V honbě za ziskem se zničila tahle planeta a už se hledají nové, které by se osídlily. A záludná otázka, myslíte že největšími znečišťovateli na světě je východ nebo západ?? To jen tak bokem.

     1. Petr

      Největší znečišťovatel na světě je Čína a Indie. Jde o to, kam je zařadit. 🙂

  4. Ankab Odpovědět

   Jsi chytrý jak rádio všichni nemají zahrádky a peníze na její pořízení. Tak teď babo raď co?????

  5. Babůrek Odpovědět

   S tou „chemií“ je to složitější. Postřiky v porostu přes stopku do plodu prakticky nepronikají. Naštěstí. Pronikají slupkou. Ohrožují tak měkké plody (jako jsou jahody). Citrusy mají silnou voskovou kůru se siličnými kanálky, a pod ní albedo (bílou měkkou vrstvu). Tak je obsah dobře chráněn. Postřiky proti skladovým chorobám a škůdcům mají odúvodnění pouze na povrchu a toho se také drží. Takže vnitřek citronu můžeme považovat za čistý. Na slupku ocet nebo jiná kyselina asi nebude stačit. Ale pro jedno vyzkoušení to nikoho nezabije. Já ale citronovou kůru vyhazuji.

  6. Jarka Odpovědět

   Taky máme zahradu, pěstuji rajčata, okurky, cukety a další a nepoužívám chemii, proti plísni n a rajčatech jsem dříve používala bio postřik, ale je hodně drahý, podle rady známého používám už několik let postřik vody s mlékem na rajčata i okurky a žádná plíseň, proti mandelince funguje nasetý kopr mezi řádky a průběžně používám výluh z kopřiv a různých bylinek a nestěžuji si na malou úrodu. Nejlepší hnojivo je výluh z bylinek a kopřiv a samozřejmě hnůj a slepičince.

 2. Zdenka Duskova Odpovědět

  Nemli bychom se nechat takto denodenne zabijet a mlcet.Lide si musi uvedomit o kolik let se tim jejich detem zkrati zivot bez nemoci a uderit na stat at plni sve povinosti.

  1. karel prouza Odpovědět

   milá paní Zdenko, náš stát se stará velmi dobře a naši zemědělci jsou jedni z nejekologičtěli pěstujících zemědělců na světě. Spotřeba pesticidů v Česku je někde na úrovni nad 1,5kg na jeden hektar. Nejméně jednou je potřeba postříkat pole na plevele a nejméně jednou je potřeba postříkat pole fungicidem aby se ta produkce dočkala při deštích sklizně a ve skladu nezplesnivěla. Myslím, že by vám nechutnala například pšenice, která při sklizni není vidět protože ji přerostla lebeda merlíky nebo laskavce a ta šťáva z těchto plevelů pak teče v kombajnu skrz zrno a toto zrno do dvou dnů zplesniví a má šedozelenou barvu. Už prezident Klaus říkal, že si potraviny dovezeme a kvalitnější. Spotřeba pesticidů například v Holandsku, Dánsku, Německu nebo Číně dosahuje desetinásobku toho co jsem uvedl v ČR. Běžně je to 12,13 15 či více než dvacet kilogramů na jeden hektar. Kdo má tedy zdravější potraviny? Jestli tedy podle vás je v silách zemědělců sklidit například za deště 3miliony hektarů bioprodukce s tou hordou papírů, které musí našim úředníkům denně vyplňovat, pak byste se měla taky přihlásit k nějakému zemědělci na brigádu s tou motykou nebo přehodnotit své vidění výroby potravin. Kde jsou jedy v šampónech, saponátech, barvách na vlasy, líčidlech, pastách na zuby ….., proč dobrovolně pijeme chlorovanou vodu, která nám ubližuje a konzumujeme léky po desítkách a pak je močíme do kanalizace a na druhé straně města opět pijeme v upravené vodě…………

 3. Robar Odpovědět

  Rádi bychom si okopávali svoje políčko, zahrádku, ale není ho kde vzít. Zahrádky v Praze skupují boháči a cizinci a dělají z nich chatovou osadu, aniž by cokoliv pěstovali, není to povinnost.
  Nebo si z toho udělají autoopravnu a záhonek s rajčaty mají jen tak, aby se neřeklo, že nezahrádkaří, ale hlavní činnost je tam kšeft s opravou aut. Nebo si pořídí zahrádku za účelem levného bydlení. Prostě si tam postaví chatu s parametry obytného domu, a ještě úřad jim tam povolí trvalé bydlení. Jsou to takoví pseudozahrádkáři, kteří zneužívají výhod zahrádkářského svazu a děravých zákonů. To je vše, důchodce se k zahrádce vůbec nemá šanci dostat, pokud si nenahospodařil miliony, tak bude na stará kolena sedět doma a nadávat na system.

  1. karel prouza Odpovědět

   Milí pane úplně vám rozumím. Nevím jestli bydlíte v Praze ve vlastním bytě nebo v nájmu, ale Praha není jediné místo, kde by jste si mohl dopřát hrabat se v záhonku. Sbalte si svých pět švestek a prodejte dům a kupte si nějaký malý domek se zahrádkou daleko od Prahy a ještě tam budete dýchat pravděpodobně podstatně čistější vzduch a pokud bydlíte v nájmu, a nemáte našetřeno, pak dejte hlavu dohromady s podobně smýšlejícím seniorem a kupte si ho společně. Pořád je lepší dožívat v chaloupce na venkově než v domově důchodců na Pankráci.Hezký den.

   1. Robar Odpovědět

    Pane Prouzo, vy mě nevyhánějte z Prahy, když tady žiji celý život a jsem tu zvyklý. Jako kdybyste nevěděl, že starý strom se přesadit nedá. Ani, kdybych se dal s někým podobným dohromady, tak na koupi domku na venkově naše dva důchody stačit nebudou. Dějí se ale opačné případy, kdy si zde v Praze postavil chatu k bydlení právník s trvalým bydlištěm na Moravě. Proč? Jako kdyby se na Moravě nedalo zahrádkařit??? Nezapíše ji do Katastru nemovitostí a tak jeho majetek není dohledatelný. Ve skutečnosti zde bydlí a v klidu a nerušeně svým klientům (potažmo protistranám), kromě poplatků za právní zastupování u soudu, účtuje ještě cestovné autem z Moravy do Prahy a zpět, protože jeho chata v Praze, kde ve skutečnosti bydlí, se nedá dohledat, jako kdyby neexistovala (není zapsaná v KN). Ty nemalé peníze za cesty autem z Moravy do Prahy a zpět má úplně zdarma, prostě spekulant a pseudozahrádkář. A to nemluvím o tom, že u své chaty má vybudovanou vsakovací jímku (byla vidět při stavbě chaty) a odpadní vody vypouští do země do spodních vod. Vše je zaházené zemí, nic není vidět. Když přijde kontrola, tak jí ukáže přenosné plastové WC a tím je vše skončeno.
    To vše mu umožňují naše zákony a Český zahrádkářský svaz.
    Nikdo ho nenabonzuje, protože se ho (jako právníka) všichni bojí, je totiž ve vedení ve výboru oné zahrádkářské organizace. Tak to tady chodí. Spekulanti vyhrávají.

    1. Milan Šulc Odpovědět

     Odpověď na Váš komentář, pane Robare ! Nestěžujte si na pana advokáta zde, ale pokud je Vámi popisovaný případ pravdivý a máte k nim podložitelný důkaz, sofort – tedy okamžitě, je to Vaše povinnost, podejte na pana advokáta trestní oznámení ! Policie má povinost se případem zabývat a pokud je tak, jak popisujete v článku, určitě se dočkáte spravedlivého potrestání pana advokáta. Buďte si jist, že mu jeho vzdělání naopak přitíží, než pomůže. S pozdravem, M. Šulc

   2. Anna Steinová Odpovědět

    Pane Prouza, dožívat na chaloupce, autobus max.2x denně, obchod, doktor několik km. A senior bez auta ,……..
    tak se může opřít o motyčku a vyhlížet zubatou. Některé rady patentovat. AVA

    1. Medard Jebal Odpovědět

     No a není to snad ta nejlepší možná smrt? Zemřít při okopávání vlastního záhonu bych bral mnohem raději, než se dlouhou dobu trápit na kapačkách v nemocnici, kálet do mísy a nakonec zhebnout v přítomnosti celý rodiny.

     1. Ludmila

      Chytráci – všichni bychom chtěli umřít ve 100 letech relativně zdraví hezky ve spánku – akorát, že vybírat si nemůžeme…………………………….

 4. Josef Kemr Odpovědět

  Kůru z 1 citrusu tak maximálně na vánoce, ten neuškodí, obejdu se bez něj celý rok. Máme dostatek ovoce a zeleniny z vlastní produkce, takže nic nekupujeme a je nám pomalu 80 let a jsme zdraví!

 5. Jaru Odpovědět

  V obchodě se pořádně dívám jestli něco není polského a nekupuji to.V poslední době jsem si všimla,že už se neobjevuje jejich ovoce.Zajímalo by mě jestli to supermarkety přestaly brát od Poláků a nebo raději napíší že je to ovoce z Itálie ,nebo Španělska. Jak je možné, že Poláci vyvážejí takové šmejdy? Naší zelenině a ovoci by to neprošlo. Zajímalo by mě jestli to sami jedí nebo to mají jen pro nás? Němcům by si to nedovolili poslat.

  1. Jiřina Odpovědět

   Pane Jaru…takže potraviny z Polska nebrat, ale z lávových polí ze Španělska ano? A víte, že je to ještě horší? – tam se to pěstuje kytička-trubička…tzn. ke každé rostlince kape chemie, aby to rychleji rostlo, sluníčko a vzduch to nezná….takže právě ze Španělska nebrat!

  2. Aster Odpovědět

   Polské potraviny musíte nakupovat v Polsku – nejlépe cca 20km od hranic a raději více – pak jsou kvalitní. Svinstvo, které se k nám (nejen z Polska ) dováží, mají na starosti naši překupníci, kteří na tom chtějí hlavně vydělat – Polákům se nelze divit – když po nich někdo chce levný šmejd, tak mu ho prodají – udělala byste na jejich místě totéž. Ovoce a zeleninu kupuju hned za hranicemi od soukromých prodejců a kvalita je výborná.

 6. Jižní Čechy Odpovědět

  Pěstuji 37druhu zeleniny a 19 druhu ovoce a ten bordel z marketů bych nedal ani slepicím. Tatarka Kečup hořčice marmelády Všechno vlastni a 1000krát lepší. Česnek. Susena rajčata.vino z hroznů. prostě skoro vše a bez prašivejch plastů a chemie . Ve městě už ani neusnu když sem tam na návštěvě. Vy doživotní vymlouvači na ty vesnice ani nelezte nelíbilo by se vám tu. O trávníky se můžete starat i ve městě.

 7. jaro Odpovědět

  Máte asi všichni kus pravdy. Je to zacyklená věc ze které není možné se dostat. Rychlý život, potřebujeme spoustu věcí, vysoký komfort, měřítkem je bohatství, úspěch….

 8. Karol Odpovědět

  Dekuji panu Prouzovi za trpělivou osvětu!
  Informovaný, věcný a navíc slušný komentář.
  Souhlasím s vami.

 9. Chemalda Pospíšil Odpovědět

  kupte si jeden citron, vymyčkejte ho a pak můžete omýt citronovou kůru citronovou šťávou se sodou ( = chemicky neutralizace kyseliny citronové, resp. následné zaalkalizování mycího roztoku) a budete si jistí, že je zbaven chemie… To mě fakt pobavilo!

 10. Miroslav Odpovědět

  Co jsme jedli a jak to zemědělci pěstovali, když nebyly pesticidy,fungicidy a ostatní chemická svinstva?Stačilo se starat o půdu tak, jak to uměli staří sedláci.

 11. Věra Odpovědět

  Ano starat se o půdu a ne jí zabetonovat, zastavovat nesmyslnými budovami a průmyslovými středisky, ničit nejlepší bonitu půdy a divit se ,že se nevsakuje voda do půdy, ale že při prvním tání, nebo déle trvajícím dešti jsou povodně a z toho fůra nešťastných lidí . Dnes musíme téměř každou potravinu dovážet, cožpak pro nás jsou bioelektrárny a jiné podobné objekty důležitější než výživa občanů této země…

 12. Pepazdepa Odpovědět

  Ocet taky skvělé zabírá na chemtrails, které na nás světové židovstvo stříká z letadel. Je minimálně stejně účinný jako na citróny.

 13. Olga Ludvíková Odpovědět

  Jsem majitel zahrádky, která je dlouho částí velikého lánu, kde hospodaří zemědělský podnik.Náhradní pozemek mně byl vyměřen kdysi obcí na pozemku, který má svého majitele.A tak jsem si šel na svojí zahrádku, kterou jsem podruhé vybudoval, od A do Z, a byly tam vyměněny zámky. Policie, oznámení, a nic. Prý zloději…Já vim, že ne. Zkrátka jsem přišel o dvě mnou zařízené zahrádky, o 450m čtver.V obou jsem vybudoval veškeríé technické zázemí, el, studnu, oplocení, odvodnění a zahrádka jen mojí dřinou zásobovala mojí rodinku, ovoce, zelenina, králíci,…stromy začaly plodit, vše od A do Z povolené obcí, vše schváleno elektrárnami, vše postavené, mam zaznamenané , evidované, povolené, od notáře listiny s razítky a střapci..Ale na pozemek již vůbec nesmím…Chtěl jsem se soudit, nemam prachy, jsou utopeny ve vybavení zahrádky….Ani starosta obce , kde se toto událo během posledních let, mně nevyslechl. Jsem totiž dnesjen důchodce, po infarktu, bez zahrádky, bez peněz, bez dluhů……Tak se mohu chodit koukat, jak se cizí lidi rekreují u bazenu z mojí studny, užívají mojí el , chodí na můj suchy hajzlik, cpou se mymi blumami, a chrupkami a ořechy a jablky.plná kůlna mojich věcí, není..Jsem jen chudý důchodce, co má jen svojí hrdost a nemohu nic dělat, nemam sílu….. Našel jsem majitele toho náhradního pozemku,jednal za něj jeho otec a ten mně v době , kdy jsem stonal, prostě smetl…..Tak to má být? Hledal jsem dlouho a hledám, kdo by mně pomohl. Jediné štěstí mam, že jsem dočasně zrušil smlouvu o odběru el. Jinak se mně mohlo přihodit, že bych dnes platil i odebranou el, nevim kym….Elektrárny vše museli na můj popud prošetřit, pan, co tam přijel z el. mně varoval, že ví o koho jde,že se tam ani kolem nemam pohybovat, aby se mně něco nestalo….Sám na svou pěst jsem hledal a řešil, marně. Původní zahr. chce veliká firma odkoupit, ale to se táhne už 3 roky a asi z toho sejde.Dostávam pacht, který je menší, než pojistka. …Tak nemohu hospodařit a uživit ani pár lidí z rodiny…

 14. Eva Odpovědět

  je zajímavé , že při laboratorních výzkumech zrovna pomeranče ze Španělska byly bez pescicidů

  oproti jinému dovozu!

 15. Jana Odpovědět

  Všichni máte svoji pravdu,jen asi nebude za čas kde pěstovat cokoliv, protože všude budou stát jen domy. Naší vládě je to naprosto jedno, protože i oni zakoupili laciné polnosti, které nyní prodávají draze developerům.Znám seniory kteří pláčou, když vidí jak na hlubokých
  řepných polích stojí ohromné domy. Tam už nikdy nic nevypěstujeme a za pár let půjdeme muset být rádi, že nám vláda doveze ten šunt plný pesticidů. Jen malá ukázka toho co vám všem píšu : jen se podívejte okolo Prahy na Zličíně a kdo máte možnost jeďte se podívat na Vysoký Újezd u Berouna , proč se nestaví někde na místech kde se nedá moc nic pěstovat.
  Dříve byla ochrana půdy, to dnes padlo a staví se na nejkvalitnějších polích. V Německu,Švýcarsku a jiné by tohle neprošlo. Je mi smutno, když pomyslím na naše děti a na jejich děti. Děkuji za pochopení

 16. Alena Odpovědět

  A v kolika letech byste si jako tu smrt představoval? V 65, 70 ? Protože v té době už se různé nemoci začínají hlásit. A taky byste byl dost izolovaný od rodiny a dalších kontaktů. Takže by vám nejspíš opravdu zbyla ta lopata a čekání na smrt …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *