Citrusová kůra je plná pesticidů! Zbavte se jich rychle a jednoduše

Citron

Milujete pomeranče, mandarinky, citróny, grepy, pomelo a jiné skvělé exotické ovoce? Aby ne, vždyť obsahuje velké množství vitamínu C a mnohých jiných pro lidské tělo potřebných látek. Navíc si na například na takových pomerančích neskutečně pochutnáte. Často jsou i součástí nejrůznějších pokrmů. V cukroví si své místo většinou najde i kůra. Především citrónová a pomerančová je hodně v permanenci. Při jejím použití byste si měli dát velký pozor, obsahuje totiž nejrůznější pesticidy a jiné chemické látky? Jaké to jsou a lze je odstranit? Nepřestávejte číst, na obě otázky vám odpovíme.

Co všechno je v kůře obsaženo?

Jedná se o spousty látek, jež mají za úkol jednak prodloužit trvanlivost konkrétního ovoce a jednak jej ochránit před napadením škůdci. Budeme-li konkrétní, pak se jedná především o tyto látky:

  • thiabendazol,
  • imazalil,
  • o-fenylfenol.

Imazalil dokáže proniknout do celého plodu a prostoupit jej. Ostatní dvě láky používané proti škůdcům jsou jen na povrchu citrusů. Jde ale o zdraví škodlivé preparáty, které dokážou jednak způsobit neplodnost a jednak toxikují organismus.  

Obyčejná voda většinou nestačí

Jestliže budete konzumovat zmiňované ovoce pouze bez slupky, pak často postačí jen jeho omytí. Mnohdy se i bez něj obejdete. Pokud ale hodláte použít kůru a nejedná se o bio ovoce, pak na pouhá omytí vodou můžete zapomenout. Nestačí!

Citrony

Několik jednoduchých způsobů

Optimální je samozřejmě nákup bio ovoce. To je ale často neúměrně drahé a jistotu absence škodlivin také nemáte.

Ocet jako skvělý likvidátor

Výbornou volbou pro likvidaci škodlivých látek je ocet. Buď si ho přímo smíchejte s vodou, kdy vám postačí jen jeho minimum, nebo lehce postříkejte plod a poté kompletně omyjte vodou.

Citrónová šťáva

Výborná je i citrónová šťáva smíchaná s vodou a trochou jedlé sody. Směs samozřejmě nevydává takový pach jako ocet.

Specifický čistič kůry ovoce

Je k dostání v mnohých obchodech. Otázkou zůstává, zdali nejde o příliš drahý luxus.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.