Jasmín nahokvětý je zimní poklad zahrady: Oživí exteriér záplavou žlutých květů

jasmín

Není mnoho rostlin, které kvetou v zimě. Ale přesto se jich pár najde. Mezi takové patří jasmín nahokvětý. Rozzáří vaši zahradu v zimním období. Jak na jeho pěstování? Co tato dřevina potřebuje ke zdárnému růstu? Jak je to s výběrem vhodného místa v exteriéru?

Jasmín nahokvětý je nízký opadavý keř, který bez opory roste poléhavě. Zdálky připomíná zlatý déšť. Doslova oslní zářivě žlutou záplavou květů. Květy se objevují ještě před olistěním, a to zpravidla od prosince do března. Díky tomu v zimním čase rozzáří a zkrášlí vaši zahradu.

Zimní poklad neboli jasmín nahokvětý v zahradě

I když se jedná o přirozeně poléhavou dřevinu dosahující 1 až 1,5 metru, ale pokud je vyvázán k opoře, může dorůst do výšky až 3 metrů. Při výběru místa pro jasmín nahokvětý je třeba myslet na to, že roste poměrně agresivně. Je tak vhodné zvolit stanoviště, kde potřebujete zakrýt větší plochu a nebude vám vadit to, že se zkrátka velmi rychle rozroste do šířky za pomoci na zemi ležících větviček, které zakořeňují, čímž by mohl jinak vytlačit méně průbojné rostliny ve svém sousedství.

Podmínky pro zdárný růst a kvetení

Jasmín nahokvětý je milovníkem slunce, které potřebuje ke svému bohatému kvetení. Proto je třeba vysadit na slunné, maximálně polostinné místo. Ve stínu pokvete málo, ale spíše vůbec. Co se týče půdy, tak není nikterak náročný. Poroste i na horší jílovité, nicméně ideální je hlinitopísčitá. Roste jak v kyselé, tak zásadité zemině, jakožto bez problému snáší i znečištěné ovzduší. Po odkvětu se doporučuje dřevinu zkrátit o třetinu, neboť se tím podpoří bohaté kvetení v následující sezóně.

jasmín nahokvětý

Foto: Pixabay

Efektivní využití jasmínu v exteriéru

Jasmín nahokvětý můžete vysadit nad okrasnou kamenitou zídku, neboť výhony budou tak volně přepadat a v květu naskytne jedinečnou podívanou. Rovněž tak lze snadno ohýbat a vyvazovat do horizontálního či vertikálního směru. Můžete rostlinu vysadit i coby náhradu trávníku v místech, kde nelze trávu vysít či ji udržovat.

Rozhodně jasmín nahokvětý nesázejte do skalek, na záhony s nízkými a pomalu rostoucími druhy, neboť roste rychle a pro subtilnější druhy rostlin představuje příliš agresivní konkurenci. Na rozdíl od jasmínu, který se vyznačuje bílými květy a krásnou vůní, tak tento druh jasmínu nevoní.

Zdroj: modernizahrada.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay