Péče o stromy a keře v dubnu: Provést kontrolu, zkrášlit a poskytnout potřebnou zálivku

strom

V dubnu začínají kvést již některé ovocné stromy. Péči potřebují však i okrasné druhy dřevin. Co vše v tomto měsíci udělat? Jakou péči poskytnout a na co se zaměřit, abyste měli dostatečnou úrodu z ovocných stromů?

V dubnu už začínají kvést meruňky, švestky, jabloně i třešně. Dostatečná úroda bude zajištěna v případě, že plod nasadí minimálně 5 až 10 %, kterých musí být ovšem značné množství. O zbytek práce se v tomto směru postarají včely, které však létají nejvíce při teplotě nad 15 °C.

Péče o ovocné a mladé stromky

V případě, že počasí není dost teplé, ale větrné a hrozí poslední přízemní mrazíky, je třeba chránit především čerstvě vysazené mladé stromky. Vysazujte je pouze na místa chráněná před silným větrem. Případně je chraňte obalením zateplovací rohoží. Mladým stromkům i keřům k odolnosti lze pomoci i dostatečnou zálivkou. Především v případě suchého počasí je třeba pravidelně kontrolovat a zalévat.

Záhon s ovocnými stromy a keři, které jste do své zahrady vysadili už loni na podzim, můžete nyní mulčovat. Jde o to, že mulčování pomůže v záhonu uchovat potřebnou vlhkost. K tomu i tímto zabráníte nežádoucímu prorůstání plevele. Nejlepší je samozřejmě použít vlastní a dobře uložený zahradní kompost, který zemině zároveň dodá i organické hmoty.

Vhodný čas na boj proti škůdcům

V dubnu nastává doba pro kontrolu ovocných keřů a stromů, zda nejsou napadeny škůdci. V případě napadení je nutné jednat co nejdříve. Jinak by se choroba mohla rychle a nenávratně rozšířit. Napadaný keř či strom je třeba ošetřit co nejšetrněji. V době kvetení nikdy nepoužívejte chemický postřik. Pakliže jsou květy otevřeny, je takový postup nežádoucí, neboť většina insekticidů zabíjí i včely. Pokud jabloně a hrušně ještě nekvetou a uvidíte na nich mšice, je možné postřik provést.

stromy

Foto: Pixabay

Ideální doba na zkrášlení

Pozornost potřebují v tomto měsíci i okrasné stromy a keře. Jednak je přihnojte, dopřejte jim dostatečnou zálivku, jakožto nastelte novým mulčem. Pakliže chcete nové kousky, tak sázejte okrasné keře a stromy, které později raší a špatně snáší chladnější zimu, aby právě si během sezony stihly vytvořit dostatečně silný kořenový systém.

Zdroj: living.iprima.cz, bytdumzahrada.cz

Náhledové foto: Pixabay