Chemický trik u jablek v supermarketech: I proto se prodávají celoročně

Jablka

Víte, jaké ovoce najdete v tuzemských supermarketech po celý rok? Ano, máte pravdu, jedná se o jablka. Ostatně tradičně plody byste v tuzemsku hledali jen velmi složitě. Stejně je ale minimálně podivné, že je lze sehnat i v měsících, které se sklizní nemají příliš společného. A to vypadají náramně. Jejich chuť ovšem často jen zdaleka připomíná tu, již mají jablka utržená ze stromu na podzim. Jablka ovšem kupují lidé v obrovských počtech. Co všechno stojí za tím, že vypadají skvěle? Na to se podíváme právě v následujících řádcích.

Zahraniční produkce, nebo domácí jablka?

Často se setkáme s tím, že konkrétní jablko pochází ze zahraniční provenience. To ale nemusí být vždy pravdou. Ostatně dokladem budiž i fakt, že třeba v USA je ze zahraničí necelé jedno jablko z deseti, jež jsou v nabídce tamních supermarketů. Taková Velká Británie je na importu jablek závislá až ze 70 %. Jak se tedy stává, že ve Spojených státech a některých jiných zemích farmáři mohou na trhu dodávat jablka po celý rok? Stojí za tím umělé dozrávání nedozrávání jablek.

Jablka

Zajímavý chemický trik

Za vším stojí velmi efektivní způsob uskladnění jablek, který spočívá v tom, že se sklidí živá jablka, jimž se nasimuluje podobné prostředí, jaké je v samotných stromech. Dostává se jim kyslíku a stále se postupně dostávají až ke své zralosti. Chemické reakce jsou ale poháněné enzymem zvaným ethen. Jde o jednoduchý uhlovodík struktury CH2=CH2 a používá se někdy ve velkoskladech. Díky němu dochází ke snížení obsahu kyslíku. Jinak se často skladuje ovoce a zelenina v atmosféře oxidu uhličitého CO2, což je levnější. Prostřednictvím ethenu se mění přímo složení vzduchu v místnostech, kde jablka zrají. Když budou mít jablka menší porci kyslíku, zrání se zpomalí v důsledku toho, že ethen má menší vliv. Jen pro představu, ve vzduchu je v moderních skladištích cca od 0,5 do 3 % kyslíku. Ve vzduchu, který dýcháme je ho kolem 21 %. Mimo jiné se ve skladech také reguluje teplota s vlhkostí. Třeba v takovém skladu nacházejícím se ve státě Washington dokážou uskladnit až 2/3 kompletní úrody jablek. Ta se tradičně pohybuje od 900 milionů do 1,4 miliardy tun.    

Jablka

Proces zrání je prostě uměle zastaven

Přesně tak a do obchodů putují jablka, která jsou v podstatě v totožném stavu, jako by je farmáři aktuálně utrhli ze stromu. Proces zrání je zkrátka dlouhodoběji zastaven. Jablka nemají šanci získat takovou chuť jako čerstvá. Moučnatá nejsou, nicméně chuťově i z pohledu obsažených látek je to slabota. Přesto se na prodeji takovýchto jablek vydělávají neskutečně peníze.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.