Jablka

Chemický trik u jablek v supermarketech: I proto se prodávají celoročně

Víte, jaké ovoce najdete v tuzemských supermarketech po celý rok? Ano, máte pravdu, jedná se o jablka. Ostatně tradičně plody byste v tuzemsku hledali jen velmi složitě. Stejně je ale minimálně podivné, že je lze sehnat i v měsících, které se sklizní nemají příliš společného. A to vypadají náramně. Jejich chuť ovšem často jen zdaleka připomíná tu, již mají jablka utržená ze stromu na podzim. Jablka ovšem kupují lidé v obrovských počtech. Co všechno stojí za tím, že vypadají skvěle? Na to se podíváme právě v následujících řádcích.

Zahraniční produkce, nebo domácí jablka?

Často se setkáme s tím, že konkrétní jablko pochází ze zahraniční provenience. To ale nemusí být vždy pravdou. Ostatně dokladem budiž i fakt, že třeba v USA je ze zahraničí necelé jedno jablko z deseti, jež jsou v nabídce tamních supermarketů. Taková Velká Británie je na importu jablek závislá až ze 70 %. Jak se tedy stává, že ve Spojených státech a některých jiných zemích farmáři mohou na trhu dodávat jablka po celý rok? Stojí za tím umělé dozrávání nedozrávání jablek.

Jablka

Zajímavý chemický trik

Za vším stojí velmi efektivní způsob uskladnění jablek, který spočívá v tom, že se sklidí živá jablka, jimž se nasimuluje podobné prostředí, jaké je v samotných stromech. Dostává se jim kyslíku a stále se postupně dostávají až ke své zralosti. Chemické reakce jsou ale poháněné enzymem zvaným ethen. Jde o jednoduchý uhlovodík struktury CH2=CH2 a používá se někdy ve velkoskladech. Díky němu dochází ke snížení obsahu kyslíku. Jinak se často skladuje ovoce a zelenina v atmosféře oxidu uhličitého CO2, což je levnější. Prostřednictvím ethenu se mění přímo složení vzduchu v místnostech, kde jablka zrají. Když budou mít jablka menší porci kyslíku, zrání se zpomalí v důsledku toho, že ethen má menší vliv. Jen pro představu, ve vzduchu je v moderních skladištích cca od 0,5 do 3 % kyslíku. Ve vzduchu, který dýcháme je ho kolem 21 %. Mimo jiné se ve skladech také reguluje teplota s vlhkostí. Třeba v takovém skladu nacházejícím se ve státě Washington dokážou uskladnit až 2/3 kompletní úrody jablek. Ta se tradičně pohybuje od 900 milionů do 1,4 miliardy tun.    

Jablka

Proces zrání je prostě uměle zastaven

Přesně tak a do obchodů putují jablka, která jsou v podstatě v totožném stavu, jako by je farmáři aktuálně utrhli ze stromu. Proces zrání je zkrátka dlouhodoběji zastaven. Jablka nemají šanci získat takovou chuť jako čerstvá. Moučnatá nejsou, nicméně chuťově i z pohledu obsažených látek je to slabota. Přesto se na prodeji takovýchto jablek vydělávají neskutečně peníze.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

67 komentářů

 1. Jiří Uherek Odpovědět

  Ethen není hormon pane a princip spočívá v něčem trošku jiném. Škoda, že dnes může publikovat každý laik cokoliv a šíří tak nesmysly.

  1. Aster Odpovědět

   Ethen (čili ethylen) je jednoduchý uhlovodík ze skupiny alkenů a řadí se mezi tzv. fytohormony.

   Jestliže víte, jak přesně probíhá proces dozrávání ovoce ve skladech, tak to sem napište – poučení není nikdy dost. Tento váš komentář je k ničemu a směšný.

  2. ivan Odpovědět

   bohužel tyto komentáře jsou opsané z různě nekvalitních knih….. a bez vlastního myšlení
   když se dovezly banány za sociku, tak velkoobchod Ovoce a zelenina st.p. naběhly do Záluží nebo Spolany a koupily pár lahví etylenu právě pro dozrávání, banány si ho samy pustí, stačí je dát pod hrnec a nechat, ale to je pomalé. CO2 se dává do skladů, aby se nekazily…. viz senáž atd. on se totiž blbě dýchá atd.
   článek o švestkách je taky neštěstí….. ale je za to placen, obecná úroveň internetu a novinářů

  1. kulioo Odpovědět

   Samozrejme, ze farari nesklizi jablka ani jiné plodiny,pac na to nemaji cas, anžto se venuji obcovani s nezletilými chlapci. Pote travi cas na modlitbach, aby je buh obdaroval silou k dalsimu „vykonu“.

   1. eddan Odpovědět

    Netrpíte nějakým hormonálním, či psychickým problémem, že od jablek odbíháte k nezletilcům? Aha – nemusíte odpovídat …

 2. Ethen Odpovědět

  Pro autora:
  O tom, co píšete, víte houby, ale článek dohromady dáte. Doučování začněte tím, jaký hormon že je to ten ethen.

 3. Pedro Odpovědět

  Chybička se vždycky vloudí. Já si musím své příspěvky nejlépe i 2x přečíst a opravit překlepy. Jistě i faráři pěstují jablka, ale většinou farmáři.

 4. Viki Vikina Odpovědět

  Kdyby to bylo jediné, co s jablky dělají, nevadí to, protože ethen je produkován při zrání normální. Horší jsou ošetření proti plísním a pesticidy z pěstování v sadech.

 5. Eva Odpovědět

  Bohužel …Jsou to umělotiny..Vyrosstla jsem v ovocném sadu a v supermarketech trpím..Jablka jen ze soukromého pěstitele..Strupatá,i z červem….

 6. Markéta Odpovědět

  Prosím autora, aby si před zveřejněním článku ověřil informace a přečetl si ho po sobě. Třeba aspoň tučně zvýrazněné věty. Ethen (ethylen) opravdu není hormon, je to jednoduchý uhlovodík. Faráři možná občas jablka trhají, ale asi to není jejich hlavním posláním….ta představa mě pobavila. Používání interpunkce není autorovou silnou stránkou, chyb je tam několik a smysl některých vět či slovních spojení jsem nerozluštila.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Děkuji za upřesnění, faráři mě samotného pobavili. Interpunkce je v pořádku.

  2. Damian Odpovědět

   Marketo, nic nevedet a jeste se s tim ventilovat na netu chce odvahu nebo poradnou davku blbosti. Tak pro priste: ethen je fytohormon!

  3. Jaroslav Fridrich Odpovědět

   Pro rostliny je ethen hormon (fytosynt). Pokud jste tak moudří botanici, tak mě udivujete. Rostliny mají dokonce své informační vápníkové kanály(obdoba lidských nervů) a ani o tom určitě řada tzv. botaniků ani neslyšela. Katastrofální vzdělání dnešních Vš, to je to, oč tu běží.

 7. Karlos Odpovědět

  Jezte lůzo co vám dáváme!! Do dnešního dne dodávají na Hrad a pro vládu maso a další dobroty JEN z domácích chovů. My lůzři musíme zaplatit nehorázné ceny za rychloodpad. Jen se podívejte na ty ceny co mají v kantýně a jídelně!!! A to nadávali jak se mají komunisti dobře. Nic se nezměnilo!! Obchody pro a jídelny pro VYVOLENÉ tam zůstaly!!!! LHÁŘI!!! Ať dokáží opak jestli si vymýšlím!!!

  1. Lenka Odpovědět

   Nevím, jak vy, ale pro mě není problém nakoupit maso i zeleninu a ovoce od místních pěstitelů a chovatelů, ano, je to trochu dražší a není to nabalíčkované, ale někteří opravdu dobří farmáři, např. biofarma Sasov z Vysočiny mají rozvozy po celé republice a jinak farmářské bedýnky od důvěryhodného dodavatele taky není problém.
   Takže ano, vymýšlíte si, není to jen pro vyvolené.

 8. Miloš Odpovědět

  Ethen více známý jako ethylen není žádný hormon, ale plyn! Jeho použití je především k výrobě plastů poly-ethylen, tedy polyetylén.

  1. Vojtěch Stuchlý Odpovědět

   V tomto článku se ethen objevuje jako látka, kterou přirozeně vytváří plod po sklizni. Ethen se částečně uvolňuje i do ovzduší a celkově zrychluje dozrávání plodu. Proto se prodejci snaží pomocí různých látek ( např. 1-methylcyklopropen) zablokovat produkci ethenu a tím přirozené zrání zpomalit.

   1. Pavel Odpovědět

    Promiň te ale přirovnávat USA a Velkou Británii není moc dobrý příklad. Spíš by bylo v tom to případě USA a EVROPSKÁ unie. Nebo třeba Velká Británie a Kalifornie.

  2. Damian Odpovědět

   Milosi, nic nevedet a jeste se s tim ventilovat na netu chce poradnou davku falesneho sebevedomi. Tak pro priste: ethen je fytohormon = rostlinny hormon! A staci jen nekolik sekund k tomu, aby si to clovek overil na netu … Lenost?

 9. J. Stein Odpovědět

  Vážení, o velkoskladu chybí jedna důležitá informace. Jablka jsou v podstatě mrtvá, udušená. Atmosféra ve skladu je tvořena cca 95% dusíku. Jablko je jím nasyceno, umrtveno a tím konzervováno. Proto Vám, když ho doma položíte na misku a necháte při pokojové teplotě, vydrží 2-3 měsíce a neshnije. Pouze se seschne, což se projeví zvrásčením slupky. Pro srovnání na stejnou misku dejte jablko prokazatelně utržené na Vaší nebo sousedově zahradě. Po pár dnech začne hnít. Ovoce z velkoskladu je v podstatě mrtvá, trošku sladká hmota.

  1. Martin Odpovědět

   Píšete sice slušnou formou, bohužel ale nesmysl. Jablka nejsou umrtvena, ale jsou zpomaleny jejich přirozené procesy. Pokud by byla umrtvena tak by byla následně naopak rychleji napadena plísněmi atd. Jablko ze skladů je dobré nechat „rozdýchat“ v misce („probutit“). Váš laický výklad vychází z intuice. Ta nás často může zklamat. O skladování jablek se toho už ví dost a tak není třeba dedukovat a vymýšlet si chybné teorie.

  2. Helena Odpovědět

   Zrovna včera jsem porovnával jablko gold z obchodu s jablkem utrhnutým ze sadu (samosběr). Gold koupený před víc jak měsícem a ponechané celou tu dobu při pokojové teplotě sice zmenšil o polovinu velikost, ale jinak je bez poskvrny. Jablko ze samosběru vynesené ze sklepa po týdnu zeschlo a začíná hnít.

  1. Daniel Binko Odpovědět

   Opravdu věříte tomu, že se prodejcům při ceně jablek vyplatí je nějak voskovat? A to jako myslíte fakt voskem? (Voskovat-Vosk). Ach jo, paní Boženo. Ach jo.

   1. Strniště Odpovědět

    Jablka se skutečně voskují to má pravdu je málo česáčů a již se málo trhá ručně Jablka se prvně na stromě postříkají voskem potom se pod strom dá plachta přijede taková vibrátor a ten stromem zatřese tak aby jablka padli na plachtu a přesypali do beden a aby se tolik nepotloukli tak tomu zabranuje právě ten vosk

 10. J. Stein Odpovědět

  Proč můj, slušnou formou napsaný komentář musí čekat na schválení. V rámci svobody slova nebo cenzury?

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   příspěvky čtenářů chodí přes administraci a musí se schvalovat. Nemohu si dovolit vulgarity a podobně. Aktuálně jsem nebyl u počítače, omlouvám se tedy za prodlení. Mějte se a děkuji za Váš příspěvek.

 11. Pavel Odpovědět

  okolo 10 let mam na zahrade sve ovoce,zadne postriky aby byly krasne.Jsou jake jsou.Dest,hnojivo z kompostu a hlavne zbytky logru z kavy.Clovek by neveril,jake dela divy.Preji vsem velkou urodu.

 12. skarletka Odpovědět

  Ethen není hormon v pravém slova smyslu, je to derivát plynu etanu ,tedy jako chemikalie neškodný. A každé ovoce zraje stejným způsobem, k jablkům se přidávaly jiné druhy výdy , v domácnostech, zpomalují se tak i brambory , protože i jablka vydechují tento plyn k dozrání. Není to žádná chemie, ale jen opravdu urychlení. I když samozřejmě při rychlosti zrání se nevyvinou chutě atd. Ale v žádném případě nejde o škodlivou, ale spíše podvodnou akci. Ale žádný banámn k nám nepříjde bez tohoto etylenu. Zbytečný poplach a zaměna slov.

 13. motty Odpovědět

  Píšete cituji „Chemické reakce jsou ale poháněné hormonem zvaným ethen“. Opravdu jde o „hormon“? Ethen,tedy Ethylen,je plyn který se uvolňuje z některých druhů ovoce. Právě tento plyn má přímou vazbu na dozrávání. Pro příklad,dáte li do bedny se zelenými banány zabalenými v igelitu,zralé jablko,uvolňující plyn z tohoto jablka urychlí proces dozrávání banánu. Nebudu se hádat,ale Ethen/Ethylen není hormon.

  1. petr Odpovědět

   Ethylen se v bedně banánů uvolňuje z polyetylenu, což je ten igelit. Počítá se s tím, banány jdou do bedny zelené a cestou dozrávají.

  1. Aster Odpovědět

   Úžasné je, jak to všichni vědí „úplně přesně“. Co by jim to udělalo, kdyby si to našli na internetu – ale ne, to raději budou dělat chytré a ohánět se základní školou.

 14. zboro Odpovědět

  Všem nedoukům v této diskuzi: Dříve, než tu začnete publikovat svá rádobymoudra, raději si je ověřte, ať nejste za hlupáky. Ethen (etylen) samozřejmě patří mezi hormony, přesněji řečeno fytohormony. K dalšímu čtení např. Procházka a kol: Fyziologie rostlin. Dokonce i na české Wikipedii je o tomto zmínka, takže dovzdělat se snad nebude takový problém 🙂

 15. Daniel Binko Odpovědět

  Nadpis a článek je zavádějící. Plný chyb. Působí to jako by prodejci stříkali jablka nějakou eklhaft chemií. Oxid uhličitý a kyslík považuje autor za chemikálie? I ten ethen je látka vznikající přirozeně v ovoci. Prosím, pane Štěpán, věnujte se raději té zahrádce. Chápu, že teď v zimě není do čeho píchnout. Tak si jděte třeba zaběhat. Že rozumím věcem na své zahrádce ještě neznamená, že rozumím profesi redaktorské práce. Jen se podívejte, kolik lidí Vás tu opravovalo (ať už ze slohového, gramatického i odborného úhlu). Ach, jak by na internetu bylo krásně, kdyby každý neměl pocit, že je novinář nebo publicista! Ale na Vaši obranu musím říct, že vás takových jsou tisíce. Nejste jediný. Mnoho štěstí.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   děkuji za Vaši péči o mé zdraví. Běhat už jsem dnes byl. Pokud vím, tak se výtky týkaly jen jednoho překlepu a toho, jestli je ethen hormon, nebo není. Pokud najdete konkrétní gramatickou chybu, pak mi o ní klidně napište. Mám rád komentující lidi, kteří píší, že text je plný chyb, a na žádnou konkrétní neupozorní. Pocit, že jsem novinář, nemám. Živím se jinak.
   Mějte se a děkuji za komentář.

  2. Artur Odpovědět

   Pane Binko, když máte potřebu opravovat jiným gramatiku, sám si zopákněte skloňování 1. až 7. pádu. Potom zjistíte, že jste autora článku špatně oslovil. Když oslovujete 1. pádem, nejen, že je to nespisovně, ale zní to i nadřazeně. Hezký den, Artur.

 16. Janeba Odpovědět

  Tak jablka z mááárketů to je zvláštní třída.Je to hmota,to ano a chutná to jako brambory.
  Ale brambory to bohužel do salátu nenahradí-to je škoda nééé?

 17. Pavel Odpovědět

  Je skutečně divné, že jabka z obchodu nehnijí. A v žaludku mi taky dlouho poleží…. Se divím že to nezakážou.
  Už nakupuju jen u farmáře.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den, vy jste někde četl, že jsem odborník? Já jsem to nikdy netvrdil… Mějte se a díky za příspěvek.

 18. Radim Odpovědět

  U jablek ze supermarketu se dosáhne mnohem vyšší kvality, když se po nákupu ještě nechají dozrát. Musí to být ale v prostorech, která jablkům vyhovují, to znamená při teplotě okolo 4 – 8 st C a vyšší vlhkosti. Prostě třeba ve sklepě, který naši předkové používali k ukládání svých vypěstovaných jablek. Nebo ve studni nad vodou. Pokud dnešní majitelé starších rodinných domků takové sklepy nezničili, tak i když si zahradu předělali z ovocné s vysokokmeny na anglický trávník nebo beton, i tak si mohou dopřát kvalitní jablka. Vybraná jablka bez mechanického poškození, i ta, která se v supermarketu už prodávají se slevou, protože se začínají vybarvovat , ve sklepě tak běžně vydrží ještě další měsíc nebo dva, než jsou kvalitně dozrálé. Jiné nevybarvené běžně i několik měsíců. K chuti zralých právě utržených jablek ze stromu se sice úplně nedostanou, ale i tak jsou mnohem chutnější než když se zrovna nakoupí. taky pesticidy použité na ošetření jablek se za tuto dobu z velké části rozloží a zmizí.
  Pouze ty jablka, která už byla podtržená příliš, se moc nezlepší, těch ale moc nebývá. A už při nákupu bývají extrémně nevybarvené a málo chutné.

 19. mirek Odpovědět

  Nejkvalitnejsi jablka a vubec vsechno ovoce je ktere projde destilacnim zarizenim v pripade jablek je to calvados ale musi mit 52stupnu dobrou chut

 20. Jandík Bohumil Odpovědět

  Nevím jak v zahraničí,ale v našich skladech se jablíčka uskladní ve skladě,teplota se sníží na minimum a zrání se zarazí dusíkem.Pokud se sklad otevře musí se to vyexpedovat!Takže nevidím v tom nějaké kouzlo a je to ku prospěchu našich prodejců,bohužel jarní mrazíky dost úrodu ničí.

 21. F. Zapovský Odpovědět

  Ethylen jsme používali u nás na Znojemsku , co si pamatuji , od roku 1976 . Klasickým případem byla sklizeň rajských , připravených na výrobu protlaků a kečupů . Takže si nedělejte vrásky že je to bůhvíjaká chemie. Uměli jsme též stavět chlazené sklady na ovoce a zeleninu . Jinak by velkovýroba nebyla funkční a její cena v zimě a na jaře neúnosná .
  Největší chemická továrna je naše tělo , ….,, vše jest jedem , záleží toliko na dávce „. Citát pana profesora na VŠCHT ze zkoušky z Toxikologie . Kolem nás je mnoho chemie aniž bychom o tom věděli . Čtu li na etiketách , co vše je v potravinách , tak tento ethylen není nic tak rizikového . Jako specialista v potravinářství mohu říci že se jeví N2 a CO2 jako nejpoužívanější a nejméně riziková ochrana potravinách . Jejich reakce s ní je minimální …nakonec dusík dýcháme celý život …Spíš se zamysleme nad jinou ,,chemií “ …například kuře které je za 5 týdnů na stole , výrobní salám který je vyroben bez masa , konzervanty v kečupech a jinde …obsah těžkých kovů ve vodě ….našlo by se toho hodně ….je ale dobře že pan Radek o tom píše neboť každá , slušně vedená diskuse , je pro nás přínosem v osobním vzdělání . Poroučím se ……ing. Zapovský

 22. Radek Odpovědět

  Zdravím vás všechny pravda je taková že v Americe se jablka leští přímo i v supermarketech je to taková směs oleje s voskem a jsou nasvícena světlem tak aby se krásně leskla a tím pádem dobře šla na odbyt. Jinak nasvícení světlem se uplatňuje i v našich supermarketech. Skladování probíhá v chladících boxech potažmo velkých lednicích s dusíkem a nějakou tou příměsí k udržení stavu daném po utržení.

 23. Tomas Odpovědět

  ve státě Washington se uskladňuje 2/3 produkce spojených států což dělá 900 milionu až 1,4 miliardy tun! jablek. Dovedete si představit to množství? To je přece kravina. Na světě je nějakejch 10 miliard lidí to by byla jedna tuna jablek na deset lidí jenom z Ameriky. To by každej člověk na týhle planetě musel sbaštit ročně 100 kilo jablek z Ameriky včetně nemluvnat a lidí co jablka nejí,

 24. Darkangelo Odpovědět

  Prosím as proč uvádíte lživé informace.
  1.obchodni řetězce se nedokážou postarat o důkladnou konzervaci.
  2.za druhé procedura je úplně o jiném sistemu konzervace než popisujete.

 25. Michal Simon Odpovědět

  Stručný komentář:

  1) Pravděpodobně klasická záměna milion/miliarda/bilion. Při skladové kapacitě 1 miliarda tun
  by v přepočtu znamenalo 140 kg jablek na osobu na této planetě 🙂

  2) Ethylen, ač sám o sobě jednoduchý uhlovodík, je skutečně počítán mezi důležité endogenní
  (rostlinou produkované) hormony. Jeho účinek je mimořádně komplexní – dokáže zrání
  urychlit, zpomalit, řídit chemickou probírku jabloní, volit termín nakvétání chrysantém na
  „Dušičky“, řízené zčervenání nezralých rajčat a desítky dalších vcelku pozoruhodných aplikací.
  Vážnější zájemce odkáži na: Kutina Josef Ing. CSc., Regulátory růstu a jejich využití v zemědělství
  a zahradnictví, Státní zemědělské nakladatelství Praha, 1988.

  S pozdravem Ing. Michal Simon

 26. Jiří Odpovědět

  Neskutečný žvást, který musí odhalit každý, kdo o tom něco ví. Člověk který nemá o chemii evidentně ani tušení, by měl vzdát svou snahu vzdělávat veřejnost. Podobní lidé jsou zodpovědní za to, jak naše děti vlivem internetu blbnou …Bez urážky, trochu sebereflexe je potřeba

 27. Názor Odpovědět

  Proč se do toho ten amatérský novinář montuje, když se potom dvacetkrát omlouvá….to je teda doba. Kde kdo mele kde co a pak se kaje.

 28. Karásek Odpovědět

  Všichni asi znáte z D5 na cestě z Plzně po pravé straně halu Bio Nebio. Tak začínají všechny pohádky
  „bylo nebylo“. Stejně, ale zkráceně, pouze bio začíná každý název bio (bylo) potravin. Protože na to nevzdělanci skočí. Před 45 lety se používal etylén v „dozrávárně“ banánů k načasování zralosti na
  vánoce. Pracoval jsem tam jako študák na brigádě. Kilo stálo 16,- Kčs , ale u dveří do obchodu stáli
  dva eSeNBáci a pouštěli čtyři lidi ven a čtyři dovnitř a zamkli, dokud neměli další čtyři nakoupeno.
  Pak se to opakovalo. Bylo to proto, že zralost banánů probíhá rychle (znáte z domu) a načasovat
  takové množství najednou je do dnešní doby nemožné. Banány se sklízí v zelené zralosti a skladováním
  v etylénové atmosféře (žádný jed) se reguluje (brzdí) dozrávání podle požadavku trhu.

 29. jesus Odpovědět

  A takové komentáře budeme díky našemu degradovanému školství číst a komentovat do doby než se z naší planety odporoučí do věčných lovišť poslední člověk z generace lidí, kteří mají ještě kousek selského rozumu. Bohužel. Facebook a google vymyje mozky mladší generaci a když vypnou proud, tak si ani neuvaří čaj, protože bez googlu nebudou vědět jak. Smutná zpráva o blížícím se konci lidské existence na této planetě. Bohužel už opravdu někteří tupci začínají věřit, že mlíko a chleba se dělá v Lídlu a Kauflandu, nikdo si neváží potravin, protože jsou levné a lidská blbost nemá hranic a pisálci z nedostatku peněz a vědomostí základní školy pak píšou o čemkoliv o čem jim někdo řekne a dobře zaplatí, ale bez kapky elementárních znalostí. Smutno je mi. Jesus marja

 30. JIří Odpovědět

  Četl jsem tady že pesticidy z jablek zmizí.Nerozumím tomu ale bude to pořádná hovadina.To nejsou jablka jak říkáte ale chemické koule.Píšu o sadech kolem sedmi vesnic,kde mezi nimi žiju 70 let.A ty sady se stříkaj od jara až do sklizně snad každých čtrnáct dní.Dýl ne.Když se stříká tak ze sadu utíká vše co může lítat.Na vlastní oči jsem vyděl co to dovede.Ženu píchla včela když utíkali ze sadu při věšení prádla na dvorku.Stál jsem vedle ní a nikdy bych neřekl že to je moje žena jak se během dvou minut změnila.Nikdy bych ji nestihl dovézt do nemocnice.Sousedka paní doktorka ji dala prášek a ve 23 hod ji to začalo slejzat.Já jsem to zažil sám co to dovede a kvůli jedům jsem se vyboural autem a skončil v nemocnici na kapačkách.Ani mě tam nedokázali to žihadlo vyndat.Za 50 let jsem si jablko nekoupil,ani jedno.

 31. Vlado Volek Odpovědět

  Pane Radku Štěpáne, smekám. Máte můj obdiv, s jakým klidem zůstáváte v diskuzi. I to, že chybu uznáte a opravíte. Kdo dělá, zákonitě dělá i chyby. Cením si dvou-tří příspěvků odborníků. Je mi smutno, jak už to na netu je zvykem z převahy více, či méně agresivních reakcí. Aktivita u nich vítězí nad znalostmi. Je dobré také naslouchat, nemusí ostatní vědět, že o problému dotyčný toho moc neví.
  Diskuze ukazuje problém, který se prolíná i mou profesí – balením: terminologie. Absence respektované odborné autority je nahrazována rozmělněnou sebestředností. Pokud bereme v potaz REACH, a zkráceně nazveme chemickou látku chemikálií, lze konstatovat, že jsou všude kolem nás a bez nich bychom ani nežili: možná to mnohé diskutující překvapí, ale jak kyslík, tak voda jsou chemickými látkami…

 32. J. Stein Odpovědět

  Pane Martine. O principu skladování ve velkoskladech ovoce toho dost znám. Naše firma vyráběla a dodávala část technologie, která udržuje atmosféru v skladu.

 33. Marek Odpovědět

  Pane Štěpánku, vůbec nechápu, proč sem pletete USA a VB. Když chcete napsat článek o pěstování,
  sklizni, skladování a opětném vyskladnění jablek a jejich prodej, tak si nejdříve zajděte k pěstitelům,
  kteří vám vše detajlně vysvětlí proč a jak se jablka skladují a spoustu dalších informací. Také vám řeknou, kolik na tom mají zisku. Brečel by jste. Ty výdělky má někdo jiný.
  Pak by jste nevypustil z pusy takové blbiny a navíc bych vám nepřál slyšet názor odborníků ovocnářů na váš článek. Nehodí se to sem napsat.
  Pak poslední rada – hoďte nebo jezděte nakupovat ovoce k pěstitelům, a uvidíte sám jaká dobrá jablka můžete koupit.
  P.S. Váš článek vyvolává akurát nevraživost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *