Grilování jako zdravá alternativa vaření? Ano. Zjistěte, jaké benefity přináší

Grilování masa a zeleniny

Doba grilování se blíží, někteří nedočkavci už na rožni obraceli první kousky šťavnatého masa a křupavé zeleniny. Grily jsou nedílnou součástí skoro každé domácnosti. Nemusíte mít velkou zahradu, abyste si postavili gril, dnes existují smart verze na balkon a i klasické trouby, dokonce i horkovzdušné fritézy, disponují funkcemi, jež připracují pokrmy s pomocí techniky grilu.

Zdravé grilování

Grilování je dnes velmi populární činností, ačkoli to není zase tak dávno, kdy jsme si tuto aktivitu spojovali spíše s americkými zvyky. Avšak dnes také milujeme to setkávání s přáteli, kdy hostitel kraluje u grilu a ohromuje svým kuchařským umem. Jde o příjemnou formu setkávání, kdy si všichni popovídají a uzobávají připravená jídla. Výhodou grilovaných pokrmů je skutečnost, že si je naberete na tácek dle potřeby. Sami si zvolíte dávku, můžete jíst rukama, nejde o složité jídlo jako je omáčka. Svůj talíř si sestavíte dle své chuti. A když jsme u ní, musíme zmínit i zdravotní a zážitkové benefity. Grilované maso je šťavnatější, uchová si skvělou chuť. Pokud použijete marinádu, tak ta krásně prostoupí jednotlivými strukturami masa. Zelenina je zase krásně křupavá, nejde o její mdlou variaci, když se unaví vařením ve vodě nebo v páře. Grilovaná jídla nejsou tučná, protože nepotřebují při své přípravě oleje, másla nebo sádlo. A i zelenina je zdravější, protože si při rychlé úpravě uchová více živin.

Elektrický gril má spoustu výhod

Existuje více druhů grilů, nejčastěji se využívá elektrický gril nebo také plynový. Pokud grilovaní milujete, můžete si pořídit větší gril na uhlí, které dodá jídlu typickou vůni. Až si budete pořizovat gril, dívejte se na stabilitu přístroje. Pozor si dejte na kvalitu oplechování, aby vám gril časem nezrezivěl. Měl by umět vyvinout vysokou teplotu, to totiž zaručí, že se maso nebude vysušovat a nebude tuhé. Optimální je, aby gril udržel teplotu alespoň na 110 až 300 stupňů. To je základ pro ty velké grily. Zmínili jsme však elektrický. Někteří lidé totiž nevěří, že smart verze předvede to samé jako klasický velký parťák. Samozřejmě, že třeba maso nebude vonět po onom uhlí. Ale na šťavnaté chuti a dalších benefitech, které přináší grilování, to neubírá body.

Foto: Pixabay

Je grilování lepší než klasické vaření?

Už jsme zmínili, proces grilování je lepší než jiné tepelné úpravy jídla. Griluje se hlavně maso. Pokud jej vaříte klasicky ve vodě, vyplavou z něj chutě a může být takové mdlé. Na vývar tedy dobré. Pokud máte chuť na steak, můžete jej hodit na pánev. Jenže někdo třeba neodhadne teplotu a dobu pečení, takže maso spálí, nedopeče, zbytečně jej připraví o tu jedinečnou chuť. Navíc do sebe vtáhne zbytečně moc tuku. Smažíte třeba řízky? Někdo je dává i péct do trouby. V tak velkém prostoru trvá déle, než rotující teplo upraví maso, takže při pečení se zbytečně vysuší.

Je grilování zdravé?

Rovnou si zodpovíme i tuto otázku, protože na internetu narazíte na spoustu zamyšlení, zda je grilování zdravé, protože při spalování přece musí vznikat karcinogeny. Zmínili jsme elektrický gril. Zde se karcinogeny nemusíte trápit, protože tyto láky vznikají při hoření dřeva. Jelikož jde navíc o moderní přístroj se spoustou funkcí, dokáže si sám nastavit, jak grilovat co nejzdravěji, nejefektněji, zkrátka nejlépe. Vlastně na něj lze naložit suroviny, nastavit funkce, zapnout a můžete si dělat něco jiného. Jídlo má po ugrilování výbornou chuť, a kdybychom chtěli hledat nějaký nedostatek, tak snad jen, že to tedy nemá takové romantické kouzlo, jako když se kouří u pořádného stroje s uhlím. A když jsme u uhlí, tak abychom byli kompletní, co se týká rad ohledně zdravého grilování, poradíme, že při výběru dřeva byste měli pořizovat spíš nesmolnaté druhy, jako je například borovice. Pozor si dejte i na kapající šťávu, protože když ona bude hořet a tuk padat do ohně, mohou se tvořit škodliviny. To však vyřeší odkapávací misky.

Grilování prospívá hubnutí i zdraví

Pokud si chcete užít grilování, jistě se neodbydete nekvalitními surovinami. Na grilovačku se tak hodí libové maso. Poctivé, nejlépe od řezníka. Pamatujte, že grilování je něco jako rituál, takže si ho nezkracujte tím, že byste si chtěli ulehčit práci s polotovary, jako jsou předpřipravené burgery, klobásy, párky, ani moc nedoporučujeme zatavená masa v marinádách. Nikdy nevíte, jak ona marináda chutná a jak dlouho v ní maso je. Možná netušíte, jaké maso se na gril hodí. Skvělé je hovězí, drůbeží a lidé často podceňují ryby. Také zapomeňte na koření z pytlíku. Hezky čerstvé bylinky na povrch. Máte ve svém okolí někoho, nebo si i vy sami nechcete odpustit tučnější masíčko? Odstraňte alespoň kůži a viditelné tukové části.

Jak správně grilovat maso – tipy a triky

Grilovat dlouho, nebo krátce? To je složitější, protože zde rozhoduje více faktorů. Záleží právě i na tom, jaké máte dřevo. Ono nemusí platit, že čím rychleji se griluje, tím lépe. Pořádný kus masa by měl mít svůj čas, zamezte však tomu, aby se vytvářely ony zplodiny, jak jsme popsali výše. Jinou cestou je více nakrájet maso, ať se rychleji opeče. Také jej nepropékejte dotuha, zbytečně jej vystavíte potenciálním škodlivinám. Zkrátka maso hlídejte. Můžete zkusit i způsob zvaný papilota, kdy do pečicího papíru zabalíte maso, bylinky, zeleninu a vše necháte připravit najednou.

Toužíte po křehkém grilovaném mase a křupavé zelenině? I ti, kteří s grilem nemají zkušenosti, si hravě poradí s výrobky, které najdou na stránkách Banquet. Zde je spousta produktů pro vaření všeho druhu, tedy různých tepelných úprav. A nechybí ani další nezbytnosti do kuchyně.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.