Túje

Živý plot z tújí: Velká prohra malých zahrad

Nehodláte se dívat na klasický plot potažený stínící sítí? V každém případě, nejde o nic extra vzhledného. Máte-li ale malou zahradu, mnohdy jde o efektivnější řešení, než jsou túje. Právě ony ale představují nejčastěji nakupovaný artikl, z něhož se skládá živý plot. Do malých zahrad se určitě nejedná o ideální řešení. Proč? Jaké jiné rostliny se vyplatí vysadit? Nepřestávejte číst, v následujících řádcích vám to prozradíme.

Potrápí vás už jenom prvotní investice

Již na počátku budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Túje jsou z počátku samozřejmě hodně úzké a malé. Postupem času se rozšiřují a vytváří kompaktní nepropustnou hradbu. Než se ale takto dorostou, trvá i několik let. Postupem času vám vznikne velmi hustý porost, nicméně počítejte s tím, že vám dokonale zmenší už tak minimální prostor ve vaší malé zahradě. Tím pádem pochopitelně budete žít v mnohem stísněnějších podmínkách, což si nepřejete. Máte-li zahradní plochu od 500 m² nahoru, problém s tújemi mít nebudete.

Živý plot

Kombinujte různé keře

Máte-li jen menší pozemek, můžete využít k realizaci živého plotu klidně i mnohých jiných okrasných dřevin. Ty budou sice možná poněkud průhlednější, nicméně ostudu jistě neudělají. Existují různé dřeviny, které jsou schopné růst pouze v 1 metru široké podobě. Zvládne to samozřejmě i túje, která je ovšem neprostupná. Moc hezky vypadají například habr či ptačí zob. Někdo preferuje spíše břečťan. Pichlavá, ale originální je hlohyně mající ve finále elegantní červené koule.

Ptačí zob

Musíte vědět, co kam vysadit

Pokud chcete mít skutečně kompaktní živý plot ze zmiňovaných dřevin, vsaďte na služby profesionála. Jen on totiž bude přesně vědět, že spíše do stínu se hodí šeříky a zlatý déšť. Na severní straně se bude dařit rododendronům. Dokáže udat přesné vzdálenosti rostlin od plotu a zkrátka poradí, abyste měli živý plot co nejefektivněji rostlý.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

81 komentářů

 1. Rudolf Odpovědět

  Je to metla na zahradě. A co sosedi, kterým vadí stín i kořeny, které se roztahují i nškolik metrů na jejich pozemem a devastují půdu, že tam nelze nic pěstovat. Tak proč pořád radíte, jak ho vysazovat?

  1. Viki Vikina Odpovědět

   No, ono mít za plotem ořech nebo borovice nemusí také být výhra. Máme podél plotů túje různých barev prostřídané jinými dřevinami a žádný problém u sousedů to nedělá.

   1. Tomáš Odpovědět

    A ptali jste se svých sousedů?
    Pokud túje vysazujete k jižnímu plotu, pak sousedům moc vadit nemusí (často ale způsobí větší zaplísnění blízkých ovocných stromů).
    Pokud ale sázíte túje ke svému severnímu plotu, vytvoříte u souseda cca 2m zastíněnější pás, ve kterém se pak v trávníku tvoří více mechů. Túje nejsou zrovna nízké.
    Po pár letech kdy plně narostou zase odspodu začnou řídnout a pak jsou u země i slušně průhledné.
    Dále pak pokud netvoří rozhradu na pozemcích a jsou vysázeny podél plotu, jde o protiprávní výsadbu. Občanský zákoník na toto myslí, vyhledejte si zákon o vzdálenosti výsadby stromů od sousedícího pozemku.

    1. Mira Odpovědět

     Ze sousedama je sice dobré vycházet, ale co já si nebo naopak on na zahradě vysází, po tom by nám mělo být oboustranně h….!

  2. Marcela Odpovědět

   Tůje jsou pro ty,kdo nemají fantazii.
   A nejhorší je pravidelné střídání(zelená,ta do žluta,zelená…

   1. aster Odpovědět

    Thuje jsou jedna z možností ohraničení malého prostoru v případě požadavku celoročního odstínění a co nejjednodušší údržby. Je více druhů thují, pokud byste vysadil druh, který v dospělosti dosahuje šířky cca 3m, byla by to hrubá chyba. Thujový živý plot může posloužit jako kulisa pro předsadbu keřů – je to pořád lepší než síťovina na plotě. Zahrady dělám od r.1992 a věřte, že nevysazuji živé ploty jen z thují – ale vadí mi, když se thuje zbytečně démonizují. Vámi uvedené keře, ptačí zob a habr, vyžadují pravidelnou údržbu, jinak vypadají nevzhledně a co se týče hlohyně, ta se na malý pozemek nehodí – je trnitá. Břečťan vyžaduje oporu. Je jedno, že jste – jak píšete – hobby magazín – to ještě totiž neznamená, že máte právo psát nesmysly.

   2. Ferda Brabenec Odpovědět

    Inu, pokud Vás neobohatilo konstatování, že je článek o h…, pokusím se o to jinak. Vážený pane, o tůjích byť jen psát smysl nemá, protože jde o rostliny, které nejen opticky i fakticky pozemek zmenšují, ale také zahradě přímo škodí. Prořez tůjí je zážitek pro lidi zdravé, netrpící alergiemi. Agresivní silice způsobující drobné podráždění kůže Vám budou i několik hodin připomínat, že jste s tůjemi pracoval. Alergik riskuje hororový zážitek. Sousedé v okruhu několika desítek metrů Vás budou přímo „milovat“, zvláště jsou-li majiteli hrušní, protože túje jsou iniciátorem napadení hrušňovou rzí. To je potom po úrodě… Bylo by bývalo lepší napsat, že túje patří na hřbitov a ne na zahradu. A je n tak mimochodem: „… živý plot co nejefektivněji rostený.“ – to je výraz vhodný tak na Slovensko. V českých zemích je obvyklé slovo „rostlý“…

    1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

     Ještě jednou hezký den,
     díky, konečně jsem spokojen, o rzi samozřejmě vím, túje bohužel děda kdysi vysadil do zahrady také.
     Článek jsem zkrátka zaměřil tak, jak je. Rostený vs. rostlý – to už si myslím, že je trochu hnidopišství… Přesto k vaší radosti změním. Mějte se.

    2. Hortenzie Odpovědět

     Dovolila bych si poopravit celkem častý omyl, že tůje je hostitelem rzi hrušňové. Správně je to jalovec. Laici často zaměňují jalovce a tůje a také s oblibou démonizují vlastnosti (nejen) rostlin 🙂 Chápu, že to alergici nemají snadné, sama jsem příkladem – jako profesionální pěstitelka hortenzií jsem si „vypěstovala“ kožní alergii na hortenzie, přesto v tom pokračuji. Jen jsem si našla způsob, jak se chránit a léčit následky. Alergie je můj osobní zdravotní problém, nebudu za ni obviňovat rostliny, zaměstnavatele, sousedy ani osud 🙂 Co to je pár hodin svědění a pálení kůže, to způsobí i obyčejná kopřiva, proti třem měsícům mokvavých puchýřů a strupů 🙂 Ale nestěžuju si, jen malý příklad 🙂

     1. aster

      Máte pravdu (thuje x jalovec), ale jak vidíte, je zbytečné to tady psát – předsudky vítězí na celé čáře – bohužel. Autora článku ani nezajímá, že mezi nepřesností a nepravdou je rozdíl – klidně to ještě potvrdí 😛
      Pokud jde o alergii na thuje, není to taky tak docela přesné – ono totiž jedině blázen stříhá nebo vysazuje thuje v horku jen v tričku a trenýrkách – to si potom koleduje o bolestivou reakci kůže každý takový „borec“. A ani nemusí být alergik.

 2. Petr Odpovědět

  no to je zase článek, túje taky dokážou růst pouze v 1 metru široké podobě a přitom jsou krásně husté. Tento článek je úplně k ničemu……

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Ano, to jsem psal…jsou schopné růst pouze v 1 metru široké podobě. Zvládne to samozřejmě i túje… díky za komentář.

 3. Darmon Odpovědět

  Pane Štěpáne,
  pokud již něco píšu a hodlám to zveřejnit, měl bych se soustředit na obsah i formu. Případně se věnovat pouze zahradě, pokud mi není dáno od boha cokoliv smysluplného zplodit. Mícháte páte přes deváté a ve finále se čtenář dozví, aby zahradu svěři odborníkovi. Uvádíte, že tůje jsou velkou počáteční investicí, nakonec ale defakto doporučíte zahradnickou firmu. To asi nebude menší investice, že ?
  Břečťan doporučujete jako živý plot ? A po čem se bude plazit, pokud tam ten zelený drátěný nemáte ?
  Pokud Vás zahrada baví, věnujte prosím více času i psaní. Abychom poté nemuseli zbytečně číst podobné nic neříkající a defakto neodborné články.

  Předem díky !!!

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   děkuji za reakci. Jsme skutečně hobby magazín a za odborníka se nepovažuji, což ostatně na webu deklarujeme.
   Pokud bych měl reagovat na veškeré Vaše výtky, pak bych musel napsat skutečně několik odborných článků. Spolupráci s profi zahradnictvím sice domluvenou mám, nicméně nechci jít cestou čisté komerce, což se mnohde děje a nelíbí se mi to.
   Mějte se hezky, dál už k tomu nic nemám.

    1. aster Odpovědět

     Také jsem „povýšený kritik“ 🙂 Má to jeden háček – já se zahradami živím už přes 20 let a kromě toho jsem na jedné i vyrostla. Článku vyčítám zaujatost, která je dneska velmi módní a dále zavádějící a chybné údaje.
     Vadí mi to, protože se potom musím dohadovat se zákazníky, kteří si něco takového přečtou a já zbytečně vysvětluji, že ne všechno v takovém článku je pravda.

   1. aster Odpovědět

    Nemusíte psát desítky odborných článků – stačí se v tom jednom držet faktů. Ta fakta si můžete snadno ověřit.

 4. Spajk Odpovědět

  Zdravím,
  mám zahradu o velikosti cca 900m. Na západní stranu cca 40m jsem vysadil tuje. Na severni stranu cca 30m habr. Ať je změna. Vše jsem sadil loňský rok a chytlo se. A s tou tújí nemám vůbec problém jak jiní říkají.

 5. Zdeněk Odpovědět

  Takže když to shrnu: „Tůje je sice špatná, ale dá se použít. Pak existují další dřeviny a pokud se chcete dovědět víc, obraťte se na odborníky.“ V čem je přínos tohoto článku?

 6. Eva Odpovědět

  Dobrý den,
  vytlačí Vás například jilm sibiřský, pokud ho dvakrát do roka řádně neprostříháte.
  Co se výše uvedeného – jako základ byste měl uvést, že různé druhy tújí rostou jinak. Jinak Vám vyroste brabant, zcela jinak zerav.
  Takže článek vidím jako subjektivní názor s vynechanými (úmyslně x neúmyslně) charakteristikami daných rostlin. A porovnávat např. ptačí zob a břečťaň – to je jak porovnávat hodinky a holinky (oboje se natahuje). Pardon – ale tady je smíchaný všechno pátý přes deváty ….

 7. Vítězslav procházka Odpovědět

  Tuje jsou poslední možnost jak se zbavit nechtěného souseda . Nic jiného v tom není!Ostatní rostliny tuto schopnost mají něčím omezenou, třeba na podzim opadávají !

  1. kalis Odpovědět

   mám plot s thují ,krásný trávník,stojany s květinami a žádný problém v tom nevidím,čím vám jako škodí?

 8. čen Odpovědět

  Doporučovat na živý plot forsytii, mně nepřipadá příliš dobré.Forsytie je plevel, který hodně odnožuje a bez pravidelné údržby zaroste kus zahrady do šířky i výšky a stejně podobně je na tom i šeřík, ale tomu bych to kvůli jeho krásné vůni a nádherným květům odpustila.. Doporučovat vysazovat na sever rododendrony a nepřihlížet k tomu, že jde o rostlinu kyselých půd,je také dost podivná rada. Trnité keře, jakou zcela jistě hlohyně je, jsou nepříjemné na údržbu, někde v živém plotu velkého pozemku bych ji brala, ale na zahradě určitě ne. Taky nechápu ten výraz -rostený živý plot, snad rostlý? Na živý plot mám dobrou zkušenost se skalníky, dají se stříhat do stěn a mají také hodně červených plodů, ale nemají trny. Jinak se mi líbí volné živé ploty z různých okrasných keřů, ty samozřejmě zabírají také dost místa, ale krásně kvetou, lákají včely a vůbec jsou hezčí na pohled a hlavně, nepůsobí jako živá zeď.

 9. Libor L. Odpovědět

  Opět článek o ničema a názor rádoby „odborníka“. Túje mu v malé zahradě vadí, ale hlohyni doporučuje. Ta se rozrůstá do daleko větších rozměrů a pokud ji budete zastřihovat do živého plotu, nebude plodit tak jako volně rostoucí a ke všemu budete totálně poškrábaní od trnů. A habr nebo ptačí zob? O všechno je nutné se starat. Prostě z malé zahrady velkou neuděláš. Autor je opravdu „odborník“ k pohledání.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   K podobnému názoru jsem se už níže v diskuzi vyjadřoval. Jsme hobby magazín, nikoli odborníci.

    1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

     Hezký den,
     můj poslední vstup do diskuze. Pokud mě zkritizují a zesměšní 4 z více než 136 000 uživatelů, již si text přečtou, zřejmě to přežiju. Mnohé text pobaví, napíšou svůj názor. Z diskuze jsem odebral jen 2 příspěvky, protože obsahovaly vulgarimus. Není na světě člověk ten, který by se zavděčil lidem všem, jak už ostatně jedna známá paní říkala…
     Mějte se pěkně.

 10. Lukáš Odpovědět

  Rodiče mají klasický plot z pletiva a co metr zasadili břečťan. Sice to taky pár let trvalo, než se chytil a rozjel, ale teď je z toho krásný, živý plot, který nezabírá téměř žádné místo. A údržbu potřebuje minimální.

  1. aster Odpovědět

   Ano, břečťan je fajn, ale pokud máte sousedy, musíte mít jejich souhlas s jeho umístěním na plot, i když se jedná o váš plot a ne každý vám ten souhlas dá. Znám případy, kdy po cca 10 letech sousedovi začal takovýto živý plot vadit a majiteli nezbylo, než ho odstranit – a přitom ničemu nepřekážel.

 11. Pavel Odpovědět

  Mám živý plot z dřišťálu čevenolistého, velmi atraktivní, na podzim s červenými bobulemi i když trnitý. Řez 2x ročně se dá zvládnout. Tůje patří spíš na hřbitov, jsou fádní.

  1. Hana Odpovědět

   Dřišťál bych nechtěla ani kdyby nezabíral to místo co zabírá. Když pominu trnitost a úrazovost při jeho prořezu (stoupnout na nějakou starší zapomenutou větvičku, jejíž dlouhé trny hladce projedou i měkčí pantoflí typu kroksy je opravdu mňamka), při kvetení páchne tak odporně, že kolem něj zásadně zadržuji dech. Výhodou je, že rostlina není jedovatá a bobule z ní (minimálně Dřišťál Thunbergův, který je nejrozšířenější) lze využít v kuchyni, ale že by to nějak vyvažovalo zápory…

   1. aster Odpovědět

    Dřišťál je nejhezčí nestříhaný, ale to vyžaduje větší zahradu. Z dálky vypadá fantasticky (a pak nesmrdí).

 12. Pavel Odpovědět

  Mám živý plot z dřišťálu červenolistého, velmi atraktivní, na podzim s červenými bobulemi i když trnitý. Řez 2x ročně se dá zvládnout. Tůje patří spíš na hřbitov, jsou fádní.

 13. Alena Odpovědět

  Thúje mám hlavně jako zástěnu od sousedů. Zahradu mám velikou, ale thúje mi prochází středem., kryjí mi bazén a odpočinkovou zónu. Nelze vždy říci, na jakém místě jsou thúje vhodné nebo ne.

 14. Janko Odpovědět

  re: „…vsaďte na služby profesionála. Jen on totiž bude přesně vědět…“
  Letos jsem si sám dělal rekonstrukci půlky zahrady po profesionální firmě, která měla skvělé reference. Můj názor na jejich otřesný výplod je, že tyto firmy jsou pro lidi, kteří si myslí o motyce a hrábích že to jsou středověké zbraně a nerozeznají listnatý strom od jedle. *Vsadil jsem* na profesionála sudou, a prohrál – vyšla lichá. Měl jsem i tak štěstí, že tato ruleta nebyla ruská. Když jsem poptával 4 firmy pouze na sestřih 18 tůjí (výškově + obě strany plotu), pod 5 tisíc Kč za celý den pro dva chlapy nebyla žádná. Jedná odepsala, že zakázka se jim finačně/cenově nevyplatí (ne, nebyli to Čínané). Namazal jsem se ALPOU (TM), vytáhl žebřík, a za 3 hodiny jsem to měl hotové. Pak zbylo peněz i na domácí slivovici, kterou jsem se namazal zevnitř a oslavil triumf laika nad přírodou. Za 3 měsíce po dosti hrubém sestřihu s hnojením a zálivkou není dnes poznat, co se živému plotu událo. Tož tak pro profesionály.

 15. Jana Daňková Odpovědět

  Tůje jsou velikým nevkusem našich zahrad. Patří do výsadby na hřbitovy a podobné prostory. Umělým zahradám chybí klasické ovocné stromy. Je spoustu dřevin, keřů i stromů, co se dají tvarovat do živých plotů a současně přinášejí užitek ptákům, motýlům, včelám. Bohužel trendem v naší republice je schovávat svoje příbytky za stěny tůjí.

 16. Dáša Odpovědět

  Zdravím pane Štěpáne, zahdádkářské postřehy mám moc ráda a čtu je nejvíc ze všech témat a jak je vidět i podle komentářů máte opravdu hodně čtené příspěvky. Každá odezva je fajn :_))
  Já se teď snažím na zahradu dávat co nejvíce rostlin pro včely a motýly a myslím, že se mi to daří
  mix rostlin i v živém plotu oživí zahradu a není z toho fádní plot
  Není možné udělat stránku s příspěvky čtenářů – jejich zahrady – poslala bych i část svého záhonku
  Hezký den

 17. Ela Odpovědět

  Mě v kurzu pro „zanícené amatérské zahradníky“ (kurs končil závěrečnou zkouškou a vydáním certifikátu, vyučovali zde vysokoškolští profesoři) učili, že túje smrdí a jsou jedovaté a hodí se maximálně na hřbitov.

  1. Hortenzie Odpovědět

   To mě rozesmálo, děkuji 🙂 Jako profi zahradnice jsem se taky hodněkrát setkala s emotivními přednáškami vědců a zkušených odborníků z oblasti botaniky, kteří preferují své favority a odsuzují své outsidery 🙂 Je zajímavé, že právě tůje si vysloužily takový odpor za to, že se jimi dříve osazovaly hlavně pietní místa, a že ten odpor stále přetrvává, zatímco chryzantémy, které taky ještě donedávna většině starších ročníků „srděly krchovem“ už byly dávno rehabilitovány 🙂 Dnes jsou chryzantémy běžnou součástí svatebek. dárkových kytic, podzimní dominantou opkenních truhlíků … 🙂

 18. Pavla Odpovědět

  Co se týká náplně článku – túje (nikoliv tůje, jak někteří píší) jsou otázkou možností i vkusu, existuje jich více druhů a barev, takže i z nich se dá poskládat zajímavý živý plot. Jinak vaše články chápu jako drobné zájmové příspěvky, málokdy jsem v nich našla něco extra přínosného a odborného. Dnešní článek navíc obsahuje několik dost nepovedených a nečeských obratů. A nemohu souhlasit s tím, že jde jen o obsah a nikoliv o formu. Pokud něco píši k přečtení pro veřejnost, bylo by fajn, kdyby i forma byla na úrovni. Ale bezesporu se lze setkat s podstatně pravopisně horšími příspěvky.

  1. Janko Odpovědět

   re: „..týká náplně článku – túje (nikoliv tůje, jak někteří píší)…několik dost nepovedených a nečeských obratů….“
   Bravo Pavlo, a já si naivně myslel, že příspěvky nikdo nečte a nad obsahem již tak ubohým, hloubková anal-ýza je zbytečná…..
   Byla to lest/past (for spelling/grammar nazi)
   Píší Vám +1.
   🙂

 19. Vlasta Odpovědět

  Prosím, hlavně ne břečťan, měli jsme ho na zdi kůlny a po letech byl tak přisátý na zeď, že to dalo pěknou práci vše zbourat, to by se pak bylo po plotu i břečťanu.

  1. J. Kubánek Odpovědět

   Břečťan mám na drátěném plotě a je to nádherná zelená stěna. Ze začátku ho ale při růstu musíte oky plotu proplétat. Sice to déle trvá ale stojí to za to a máte také po starosti s natíráním startého pletiva.

 20. Petr Odpovědět

  Túje bych zakázal,už jsem musel zlikvidovat 2 stromy hrušky a v okolí kdo má hrušku má rezosporu a stříkat,tomu nehovím,za chvíli budem muset stříkat vše jinak žádná úroda ,hmyz a nemoci zlikvidují vše,stíní to sousedům,zahrada krásný trávníček a mezi plotem a tújemi plno plevele,ještě horší bude jestli ta rezospora se přenese i na jiné ovocné stromy,tak budeme mít jen ty zku…. túje a nic víc

  1. aster Odpovědět

   Spíše se zajímejte, kdo v okolí (včetně vás) má na zahradě jalovce – to jsou hostitelé rzi hrušňové, ale taky ne všechny druhy. Pak máte ještě možnost koupit hrušně, které jsou proti rzi odolné.

 21. JM Odpovědět

  já teda nevim ale smaragdová tuj je na zahradu docela skvělá
  je to třeba tohle

  e-iglaki.cz/?3812,thuja-smaragd-140-160cm-doprava-zdarma-zemni-bal-thuje-na-zive-ploty-thuja-tuje-thuja-thuje-tuja&gclid=CjwKCAjwg-DpBRBbEiwAEV1_-OvGpcmUcbSmrcDF08RyBZZKou9p8ZAo9-OU2Q0MTXcI03Cfl77tVRoCsAsQAvD_BwE

  nevýhodou je že roste pomalu, ale dá se množit jen zasazením do zeminy a intenzivním zaléváním a úmrtnost je jen kolem 15 procent. Dorůstá výšky cca 3 metry ale dá se stříhat a držet na 2 metrech, průměr kolem 40cm. nevyžaduje moc světla…. ideální jako živý plot .. ale je drahá .. a množení svépomocí je možné ale trvá dlouho než zákrsek vyroste ….

 22. Kara Odpovědět

  Naše zahrada má asi 400 m2, resp. celý pozemek (krajová řadovka) a po nejdelší straně pozemku kdysi předchozí majitelé vysázeli pámelník a to tedy zlaté túje! Pokud jedna strana zahradu sousedí se silnicí (s malým provozem, ale pořád silnicí), po které se i chodí, protože chodník není, druhá a třetí se sousedy, tak pokud chcete mít soukromí, tak máte dost omezený výběr. Na jedné straně jsme túje vysadili a kéž by to šlo kolem dokola! Nikomu nepřeji udržovat ten pámelník. Občas přemýšlím o plamenometu 😀

 23. Kuba Odpovědět

  Největší hrůzou nejsou tůje ale systémy betonovych prvků. Tato nákaza je horši než mor. Dnes prakticky nenajdete dům, prostý této nemoci. Korunu tomu dávají led světla.Lidem chybí fantazie, nápady a už taky zlatý český ručičky jsou druhem v silném ohrožení. Všechny nové zahrady jsou stejné jako přes kopírák.

 24. Roman Odpovědět

  jo a ještě pěkně ohoblovat trávník sekačkou- v době sucha, bázén na nedostatkovou vodu ..a budete in..

 25. milda Odpovědět

  Projel jsem nesčetněkrát Frydlant nO. Z více jak 100 plotů s tůjemi se mi líbyly tak 3-4 -závěr? ? Tůje neeeeeee

 26. Věrka Odpovědět

  Mám dojem, že i v hobby magazinu by měly být správné informace a od autora článků, který sem jistě nepíše z dlouhé chvíle, ale za peníze, by měly mít aspoň myšlenkové pochody hlavu a patu. Pana Štěpána hodnotím na špatnějšího, zato nedoknutelného absolventa ZŠ. V jeho článcích se rozhodně ničemu nepřiučíme, je to všecko mlácení prázdné slámy.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Paní Věro,
   původně jsem chtěl Váš komentář smazat, což dělám jen u těch vulgárních, jichž je naštěstí málo. Mýlíte se, jsem absolventem vysoké školy. Věcnou kritiku rád uvítám. Urážky už prosím ne. Texty Vás číst nikdo nenutí. Mějte se hezky.

   1. karolina Odpovědět

    Mohu se zeptat jaké vysoké školy ? Studoval jste novinařinu, zemědělství nebo zahradní architekturu ? Nadpis mne také zaujal, a proto jsem i dočetla. Pokud bych neměla texty číst, tak dejte do nadpisu rovnou, že to je prakticky o ničem a ráda se mu vyhnu. Neviděla jsem na reakci, kterou komentujete, nic urážlivého, paní jen vyjádřila názor. Píšete, že jste přístupný kritice, tak přijměte fakt, že článek je o ničem. To není urážka, to je konstatování faktu a v tom je velký rozdíl.

    1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

     Hezký den, Karolíno,
     já se v žádném případě nervu o to, že je článek přínosný, skvělý atd. Kritiku beru. Ať čtete jakákoli média, něco se povede, něco méně, něco vůbec. Je to jak v životě. Vadí mi jen urážlivé výtky, což se reakcí tady netýká. Vulgární mažu. Nevím, co má článek spojeného s vysokou školou. Mám vystudovanou češtinu na pedagogické fakultě, nic tajného. Nemyslím si, že bych nějakého vysokoškoláka urážel. Zahrada mě prostě baví, web jsem vybudoval od úplné nuly až k této návštěvnosti. Nejsem v žádném případě odborník a nebudu, jak se mnozí mylně domnívají. Často se snažím psát z vlastní zkušenosti, jindy nastuduji v odborné literatuře, někdy na internetu. Nic víc, nic míň.
     Mějte se hezky a děkuji za komentář. Porušil jsem to, že už jsem komentáře psát nechtěl, ale nemám co skrývat.

     1. aster

      Promiňte, ale kdybyste studoval odbornou literaturu, nemohl byste potvrdit to, že thuje jsou přenašečem rzi hrušňové – to je totiž nesmysl, který si možná přečtete na internetu, ale v odborné literatuře ne. Internet snese všechno.
      Bohužel tažení proti thujím je v současné době IN – s tím se nedá nic dělat.
      Raději se vyhněte doporučování dřevin, o kterých mnoho nevíte, protože třeba hlohyně v malé zahradě je strašný průšvih – a takových je víc. Neměl byste se schovávat za „hobby“. Navíc musíte počítat s tím, že vás hodně lidí vezme za slovo a nepřímo tak můžete způsobit zbytečné sousedské spory.

      Ale možná vás potěším – často narazím na laiky, kteří si zahradu navrhli lépe, než to kolikrát dokáže odborník, který pro to nemá cit. Chyby, kterých se přitom dopustili, se dají snadno napravit.

 27. Pepa Kysela Odpovědět

  Sousedé mají vysázeny tůje, které nám tak moc nevadí a však vadily naší hrušni, která přestala rodit a musela být poražena.

 28. Rudolf Odpovědět

  Psal jsem jak daleko od souseního plotu vysazovat thůje, ale téměř nikdo nemá asi souseda, který
  mu je vysadil u plotu bez vašeho souhlasu. Asi je sázíte vy sami. Zákon říká: výška do tří metrů, 1,5 m
  od plotu. Výška nad tři metry 3 metry od plotu. Dodržujete tuto vzdálenost, pokud soused nesouhlasí
  s menší vzdálenosti.

 29. Petr Odpovědět

  Mam Thuje a je to hezky.Jsou zelene i v tom vedru a suchu(obcas zaleju z jimky na destovku) a nevidim souseduv mrdnik na pozemku. Radeji cumet na thuje, nez na dvoumetrovy betonovy plot. Navic pekne chrani proti prachu a cumilum od cesty.Kdyz se pekne zastrihnou vypada to hezky. Jako v zahradnim parku. Ano, plno z Vas tady nadava na thuje, ale na zameckych zahradach se jimi kochaji.A ty plky o stinu. Uz dnes v tom vedru budeme vsichni za kus odslunene plochy vdecni. Hezky den vsem ctenarum 😉
  Petr

 30. Tomas Odpovědět

  Bohuzel jsem se taky nachytal na nadpis clanku…takoveto nicnerikajici odstavce bohuzel vladnou dnesnimu internetu, aspon ta diskuze je docela zajimava.
  Pan Stepan ma zahradu jako hobby a tak by to asi melo zustat, s tou vysokou skolou tomu dal korunu a vsechny vysokoskolaky zesmesnil az ztrapnil… takze hezke leto a k plotu at si kazdej da co chce.
  Kdo ma deti, tak takovy kanadsky boruvky nebo maliny nemaj u plotu chybu 😉

 31. Hortenzie Odpovědět

  Pane Radku Štěpáne,
  nemám nic proti vašemu článku, naprosto zapadá do dnešního standardu hobby magazínů a z mého pohledu jde o lepší standard už z toho důvodu, že jste jej napsal sám. Setkávám se totiž s články, které někdo jen pomocí google překladače přeloží ze zahraničních článků, ato věcně i stylistycky špatně 🙂 Takové články se objevují nejčastěji v jakýchsi „magazínech pro ženy“ a i když se jen tak nevytočím, nevěřím, že si ženy zaslouží tak mizernou kvalitu informací, nebo že po ni touží 🙂 Jsem povoláním zahradnice, pár článků jsem za svůj život už napsala, a i když to nebylo požadováno, vkládala jsem do nich osobní zkušenost pomocí emoce. Váš článek bych doplnila o osobní vjem, že stavíme neprostupné živé ploty jak pro krásu zahrady, ale i jako bariéru před očima sousedů. Někdy je to nutnost, o tom žádná, ale proč to dělat jako prevenci úplně automaticky? Pamatuju doby (a u nás to trvá dosud), kdy se se sousedy udržoval úzký kontakt, zkrze ploty vedly branky a lidé se neuzavírali neprůhledně. Já bych do každého živého plotu doporučovala takové „sousedské okénko“ na předávání ochutnávek z plodů zahrádky, na sousedské poklábosení a příležitostné připíjení na zdraví a dobré vztahy 🙂

 32. Monika Odpovědět

  Dobrý den,
  každý máme jiný vkus, každému nám je hezky v jiném prostředí. Sama souhlasím s autorem a mám neformální živý plot – borovice, občas svída, červený javor, trvalky. Jsem spokojená. Túje mám celkem tři, ale živý plot bych si na zahradu nedala. Můj názor, moje volba.
  Přeji všem hezké léto a hlavně, aby zapršelo…

 33. Jirka Odpovědět

  Dobrý den
  Chtěl bych se tu také zmínit o thůjích které považuji za levnější plot než betonové tvárnice které nevypadají sice špatně ale za takový plot dáte třeba i 200000.Takže kdo zde píše že plot z thůjí je drahý tak to není vůbec pravda v porovnání s jinými druhy plotů. Proč mít vlastně thůje? Mě nepřijde zrovna příjemné když vidím ze svého domu z okna jak sousedi které si myslí že je zrovna nevidíme jsou zavěšeni na drátěném plotě a už drbou co je na naší zahradě špatně a čemu je se potřeba vyšklíbnout a co je potřeba druhému člověku závidět. Kolikrát ty pozemky jsou tak malé že máte sousedy kteří by se bavily a radily na očích pořád. Ne nejsem nesnášenlivý ale soukromí je pro mě prvořadá věc . Proto jsme si i my zasadili řadu thůjí aby jsme všemu co se sousedy souvisí byly ušetřeni. Ano jistě namítnete že místo thůjí by tam šlo dát něco jiného ale listnaté keře s podzimem opadají a rázem vidíte tváře těch které zrovna nemilujete. Navíc thůje Smaragd nejsou vůbec problematické na údržbu. Vysázeli jsme je před 12 lety a mají asi 2,5 m a ještě nepotřebovali zastřihnout ani ze stran.

 34. Jana Odpovědět

  Dovoluji si poznamenat – zdědila jsem zahradu s půlkou plotu stíněnou tůjemi po rodičích, každý rok naroste na nich šílená hromada hmoty k likvidaci, při pálení šíleně páchne a sousedi šílí, vedleší soused tam má dvě tůje vysoké 15 metrů a jejich likvidaci nehodlá řešit – kořeny jsou tak široko rostlé jak je tůje vysoká máme je až ve skleníku i když je půl metru zapuštěný do země na jílové a pískové podloží takže sousedovi je zaléváme kdy zaléváme skleník a toho čurbesu do půlky zahrady když zafouká a po zimě hrůza. Když chcete do budoucna mít pracný plot kak si kupte tůje – sousedi vám časem poděkují…. Likviduji je a nahradím bambusovými rohožemi.
  Také se dají vysadit okolo plotu fazole které nejen že pěkně kvetou ale zastíní plot a ještě z nich máte užitek. Po sklizení nejen že té hmoty k likvidaci není tolik ale i když ji z plotu neodstraníte časem vám bude tvořit přírodní síť.

 35. guitarrist Odpovědět

  tůje………..hnus plný klíšťat, samosebou, že je přechovavatelkou rzi a že máte hrušku potom v čudu…… okénko k sousedům?? Ani náhodou, své přátele si vybírám jinak….

 36. Irena Odpovědět

  Dobrý den, pane Štěpáne, souhlasím s vašim názorem, že nemůžete být odborníkem na všechno. Protože je v diskuzi několik připomínek k formě článků (už věta v úvodu Neprestavejte číst …je jako z bulvárních novin), chci vám nabídnout pomoc s stylistikou. Živé ploty bych nechala ve vaší gesci 🙂 Můj e-mail je pod článkem. Hezký den Ir.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   děkuji za nabídku, vystačím se se svým stylem. bude-li tam občas nějaký bulvárnější výraz, nevadí.

   1. Aster Odpovědět

    Ano, u vás je zřejmé, že si vystačíte nejen se svým stylem (proti tomu nic nemám), ale i s hloupostmi typu „thuje je přenašečem rzi hrušňové“… 😀 a tady vás neosvobodí ani fakt, že jste „hobby magazín“, jak neustále zdůrazňujete.

 37. Jiří Klicpera Odpovědět

  Thuje jsou mnohem nebezpečnější, než je zde všeobecně zmiňováno. Jsou totiž hostitelem a vzdučným šiřitelem mikrosskopické houby rodu Fusarium, která je m.j. na seznamu nebezpečných organismů. Propojíte-li poznatky již našich prababiček formulované jeko zásadu Thuje nepatří na zahradu (myšleno ovocnou), s poznatky lékařů, vysvětlí se mnohé, nejen alergie. Je doloženo, že thuje směrem po větru dokáže zničit všechny bobuloviny, ale také než je zničí, poškodí zdraví jejich konzumentů těžkými infekcemi zejména ledvin a močových cest. Pokusím se zde ještě uvést odborněji laděný článek s internetovými odkazy a fotodokumentací.

  1. Aster Odpovědět

   Zajímalo by mně, odkud máte tuto informaci. Houby rodu Fusarium žijí v půdě a do rostlin se prvotně dostávají vlastně přes kořeny – napadnout mohou téměř cokoliv a rostliny začnou vadnout a následně uhynou. Uhynout nemusí, ale pak se opakuje vadnutí, a to už je jasná známka nějakého poškození rostliny – takovou „okrasu“ si těžko někdo na zahradě ponechá. Je pravda, že se mohou šířit i větrem a vodou – ale to už musí být rostlina silně napadena, a to nepřehlédnete, protože vadne a usychá – jediná účinná obrana je napadené rostliny spálit.
   Babičky sice měly v mnoha věcech pravdu, ale moje babička by třeba nerozeznala thuji od jalovce.
   Thuje přece není jen to, z čeho se vysazují živé ploty, ale i spousta okrasných druhů, kdy lidé ani nevědí, že mají thují plnou zahradu. To bychom na těch zahradách nemohli mít skoro nic.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *