Vaječný likér se třemi „U“ – připravte si báječné sváteční pití, která to z obchodu strčí hravě do kapsy

Vaječný likér se třemi „U“ – připravte si báječné sváteční pití, která to z obchodu strčí hravě do kapsy. Vaječný likér nebo „vaječňák“, jak mu doma asi říkáte je velmi oblíbený dětmi i dospělými zejména na Vánoce. Receptů na přípravu je velmi mnoho, každý má ten svůj osvědčený a mnozí jej uchovávají jako rodinný poklad po generace. Někdy musíte dlouze šlehat žloutky s cukrem, případně je zahřívat nad parou, dokud nezhoustnou. Jiné recepty vyžadují mixér…

Vsuvka z doby minulé

Nikdy nezapomenu na svůj první „vaječňák“, který jsem vyráběla coby novomanželka na naše první Vánoce. Ingredience se měly dát do mixéru a vymixovat do pěny. Nalila jsem vše do nádoby mixéru, přikryla víčkem a spustila stroj. Jenže ouha, víko je třeba vždy před puštěním přidržet. To jsem ale nevěděla, víko vyletělo vzhůru a vaječný koňak vystříkl až do stropu zbrusu nové kuchyně, čerstvě vymalované. Žlutá hmota byla všude a já měla znovu vánoční úklid. Její zaschlé kapky jsme našli i po letech na zadní stěně digestoře, když jsme ji vyměňovali. Pak jsem se dlouho do „vaječňáku“ nepouštěla.

Foto: Pixabay

Úžasně rychlý, úžasně dobrý a úžasně mizející

Při tomhle receptu nehrozí, že budete malovat kuchyň a navíc má opravdu svá tři „U“. Vyzkoušejte a přesvědčte se sami.

Ingredience:

 • 1 plechovka neslazeného kondenzovaného mléka
 • 3 plechovky slazeného kondenzovaného mléka
 • 6 žloutků z vajec velikosti M
 • vanilkové aroma nebo vanilkový lusk
 • 0,25 l Tuzemáku (podle chuti)

Postup:

 1. Do ohnivzdorné misky dejte žloutky a neslazené kondenzované mléko. Pokud budete přidávat vanilkový lusk, vyškrábněte zrníčka a dejte je do směsi i s oběma půlkami lusku.
 2. Do hrnce, na který půjde posadit miska, dejte několik centimetrů vody a počkejte, až se začne mírně vařit.
 3. Oheň ztlumte a položte na něj misku se žloutky a mlékem. Směs zahřívejte a přitom neustále důkladně míchejte. Teplota v misce by měla dosáhnout asi 40 °C. Pokud nemáte teploměr, zkoušejte obsah misky špičkou malíčku. Až bude mírně pálit a z misky se začne lehce kouřit, odstavte ji. Tím zničíte případné choroboplodné zárodky, ale pokud jste si jisti kvalitou vajec, tento zahřívací krok můžete vynechat.
 4. Ohřátou směs přelijte přes jemný cedník do čisté mísy. Přidejte slazené kondenzované mléko a vanilkovou tresť podle chuti, pokud jste nedávali lusk.
 5. Nakonec vmíchejte rum. Přidávejte ho postupně a ochutnávejte. Když se vám zdá, že je likér téměř podle vaší chuti, další rum už nepřilévejte. Likér se ještě rozleží a bude akorát.
 6. Pokud se vám zdají 3 plechovky slazeného mléka moc, klidně dejte jen 2 nebo 2,5. Likér bude méně sladký, ale také méně hustý.
 7. Připravte si hezké, vymyté a vysušené láhve a pomocí trychtýře do nich „vaječňák“ přelijte. Chcete-li jej darovat, ozdobně láhev převažte, případně přidejte nějaké přání nebo vzkaz.
 8. Pokud jej připravujete pro děti, rum vynechte, zřeďte jej převařeným mlékem (nebo mandlovým mlékem) a dochuťte jej rumovou trestí nebo jemně mletými ořechy či mandlemi.

A jak rychle tento nápoj vypít? Obvykle se doporučuje jeho konzumace do 2 až 3 týdnů. Trvanlivost pak jednodušeji vylepšíte tím, že množství alkoholu o nějaké to procento zvednete.

Zdroj: https://www.recepty.cz/recept/vajecny-konak-3681, https://www.madebykristina.cz/recepty/vajecny-liker/, https://www.toprecepty.cz/recept/16559-nejlepsi-vajecny-konak/, https://recepty.cuketka.cz/vajecny-liker-konak-eggnog/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)