Houževnatec jedlý: Vyzkoušeli jsme pěstování shiitake doma a je naprosto jednoduché

Houby shiitake

Když se řekne houževnatec jedlý, mnohým z nás to fakticky nic neříká. O něco známější je asi název shiitake. Jedná se o velmi starou houbu, která se v Číně pěstovala již před mnoha tisíci lety. Pěstovala se na dlouhých špalcích s poměrně malým průměrem. K cílenému pěstování se ale dostali až v roce 1914 Japonci, kdy se špalky přímo začaly očkovat sadbou, kterou připravili z čistého mycelia.   

Různá označení pro stejnou houbu

Mimo samotného názvu shiitake se v Číně setkáváme s označením Xiangu, kdy slovo xian pojmenovává chuť a gu samotnou houbu. V Japonsku se jeden ze stromů, konkrétně Passania cuspidata nazývá shii a také je v japonštině houba.

Jak vypadá houževnatec jedlý

Vyznačuje se především světle až tmavě hnědým kloboukem, který má tmavší středovou část. Jeho průměr se pohybuje od 5 do 12 cm. Mnohdy bývá popraskaný a šupinatý. Zespodu samotného klobouku rostou bílé lupeny, které později lehce růžoví a mají hnědé skvrny. Třeň je vcelku tlustý, zhruba o průměru 5 až 15 mm. Houba se vyznačuje velmi příjemnou houbovou vůní. Je mnohem aromatičtější než třeba hlíva ústřičná.

Houby shiitakeHouževnatec jedlý ze všech stran: Foto Radek Štěpán 

Pěstování pouze v domácím prostředí

Je to tak, ve volné přírodě se s touto houbou nesetkáte, i když kvůli jejímu stále masovějšímu pěstování doma se tak někdy v brzké budoucnosti stát může. Houba shiitake se pěstuje na stromech bukovitého typu Fagales. Přibližně do dvou měsíců se špalky z pokácených stromů zaočkují. Poté se mycelium nechává špalky prorůst po dobu 6 až 18 měsíců.

Jak na domácí pěstování shiitake

Velmi jednoduše. Sadbu shiitake si prostě objednáte přes internet, vyjde okolo 150 korun. My jsme tak učinili. Doma jsme ji rozbalili a kostku se sadbou vložili do plastového boxíku. Uložena byla v místnosti o pokojové teplotě lehce přes 20 stupňů Celsia. Sadbu jsme jen pravidelně rosili. Zhruba po týdnu jsme se dočkali krásných hub. Ostatně přesvědčit se můžete sami na obrázcích.

Sadba shiitake po týdnuSadba shiitake po týdnu: Foto Radek Štěpán 

Kuchyňské využití shiitake

Je skutečně multifunkční. Doporučuje se zejména pod maso, houby lze ale i sušit. My jsme vyzkoušeli klasickou smaženici, která byla lepší než z hlívy. Zkrátka voněla víc po houbách. Plodnice jsou trochu tužší, ostatně asi proto onen název houževnatec, nicméně smaženice byla vynikající.

Smaženice ze shiitakeSmaženice ze shiitake: Foto Radek Štěpán  

Zdroje info: Autor, ohoubach.cz

Houževnatec jedlý: Náhledové foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.