Jak naložit krkovici na gril a ideálně ji připravit

Grilování

Grilování je jednou z venkovních aktivit, které si během léta odepře jen málokdo z nás. Jednou ze surovin, které po celém světě patří mezi nejoblíbenější, je vepřová krkovice. I přesto, že se jinak jedná o poměrně jednoduchou surovinu, je potřeba ji správně připravit. A my se dnes podíváme na to, jak toho dosáhnout!

Nejen chutná, ale i prospívá

V případě samotné krkovice nejde pouze o samotnou chuť, ale také o obsah živin. Jedná se totiž o jednu z kategorií masa, které se mohou poměrně dost přiblížit kategorií zvané superpotravinysuperpotraviny. Mluvíme tedy o kategorii surovin, které dokáží nabídnout velké množství ze spektra potřebných živin. Najdete zde komplexní bílkoviny a velice dobré a zdravé tuky. Mimo toho také mnohé aminokyseliny a další běžné části lidské potravy.

Ideální na grilování na ohni

Pro některé druhy masa je grilování na ohni poměrně útrpné. Příkladem může být vepřová kýta, která je výrazně sušší kvůli menšímu objemu tuku. Vedle toho krkovice samotná je na oheň naprosto ideální. Mezi různými typy zahradních grilů jsou proto ty, kam patří dřevo a dřevěné uhlí, na přípravu krkovice naprosto ideální.

Jak správně naložit krkovičku?

Krkovičku víceméně ani nejde naložit špatně. Díky vysokému objemu tuku totiž dobře váže rozličné chutě. Můžete se tak spolehnout na to, že jakékoliv koření a omáčky krkovice dokáže ideálně pochytat. Nejlepší ale není používání omáček, jako je třeba domácí kečupdomácí kečup, protože ty se mohou připalovat dříve, než maso bude hotové. Z toho důvodu tak omáčky nechte na talíř a samotnou krkovici obdařte kořením. Pokud ji ponecháte alespoň přes noc ve směsi z oleje, koření podle chuti, čerstvých bylin a česneku, tak se vám odvděčí bezkonkurenční chutí!

Zajímavé tipy, jak připravit krkovici ještě lépe

Krkovice je specifickou kategorií, která také potřebuje některé specifické postupy. V první řadě byste před naložením a hlavně grilováním měli ostrým nožem nasekat pevné blány a šlachy v mase. Proč? Pokud to neuděláte, tak se vám začnou stahovat a krkovice místo rovného steaku bude mít spíše smrsknutý tvar. Ohledně těchto oblastí pak přichází další tip – pozor na propečení. Maso samotné může být propečené, ale kolem šlach v mase je naprosto běžné, že propečení probíhá pomaleji a maso tak může v této oblasti zůstávat trochu syrové.

Kombinace masa a ovoce funguje!

Maso a ovoce si v některých případech mohou lahodit. V tomto případě se přitom můžeme držet přímo na zahradě. Krkovice je chuťově velice intenzivní, ale také může být mastná. Proto se mohou hodit ostřejší chutě, jaké mají hlavně bobulové plody. Vyzkoušet tak krkovici a ostružinové čatníostružinové čatní, rybíz a další podobné druhy bobulek, rozhodně nemusí být špatný nápad.

Zdroje info: Autor, skutecnost.cz, dnes.cz

Náhledové foto: Shutterstock

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.