Není nic jednoduššího. Domácí pěstování hlívy ústřičné v pytli

Velká hlíva ústřičná

Pěstování hub v domácnosti nepředstavuje žádnou alchymii. Mnohé druhy jsou navíc takřka bezúdržbové. My se v následujících řádcích podíváme na domácí pěstování hlívy ústřičné. Nejde opravdu o nic složitého, o čemž vás ostatně přesvědčíme. V podstatě je pěstování hlívy naprosto bezúdržbové a stačí vám jen trocha prostoru. Pojďme se tedy na všechno podívat poněkud podrobněji.

Nákup sadby a její umístění

Sadba hlívy ústřičné vyjde zhruba na něco přes 200 korun i s dopravou. My jsme zakoupili sadbu o objemu 15 litrů. V podstatě se jedná o naočkovaný balík se slámou obalený v igelitu. Opatřený je po dvou stranách dvěma otvory. Právě z nich začnou po určité době růst samotné houby. Řešit nemusíte nic. Sadbu si položíte do pokoje. Houbám stačí ke správnému růstu pokojová teplota. V místnosti může být přítmí, ale nikoli vyloženě tma.

Malé plodnice hlívy ústřičnéMalé plodnice hlívy ústřičné: Foto Radek Štěpán

Počkejte si na úrodu

Trpělivost přináší nejen růže, ale také solidní plodnice hlívy ústřičné. My jsme čekali zhruba měsíc, ale dočkali jsme se. Nejprve začaly drát malými otvory malinkaté plodnice hlívy ústřičné, nicméně jejich zvětšování bylo fascinující. Rostly doslova jako z vody. Za pár dní už bylo nezbytné sklízet, jelikož kraje klobouků hlívy ústřičné už by začaly mnohem více usychat.

Velká hlíva ústřičná

Velké plodnice hlívy ústřičné: Foto Radek Štěpán

Jednoduchá sklizeň

Plodnice jsme jednoduchým způsobem uřízli nožem. Nic složitého. Následně jsme je uskladnili do lednice. Počítáme s tím, že si připravíme klasické maso na houbách. Stála by za to také polévka z hlívy ústřičné. Nic složitého, co by se nedalo zvládnout. Jen uvidíme, zdali přijdou ještě další sklizně hlívy ústřičné. Podle samotného dodavatele sadby by tomu tak být mělo.

Zdroje info: Autor

Hlíva ústřičná vypěstovaná doma: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.