Nosorožík kapucínek

Záhadné larvy v kompostu: Nosorožík kapucínek ničící dřeviny?

Našili jste v kompostu velké bílé až nažloutlé larvy a nevíte, oč se jedná? Zřejmě ano, protože ponravy nosorožíka kapucínka nejsou dnes ničím zvláštním, co by mělo člověka výrazně překvapit. Ano, na první pohled se nejedná zrovna o vábnou záležitost, nicméně při bližším ohledání skutečně zjistíte, že vám určitě nic neudělají. Vám tedy ne, ale dřevinám ano. Ostatně stačí do larvy jakkoli šťouchnout a zjistíte, že se neskutečně rychle zavrtává do zeminy. Jaký je vlastně vývoj těchto larev a co je nosorožík kapucínek za brouka? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Pozoruhodný víceletý vývoj nosorožíka kapucínka

Jak se vlastně nosorožík kapucínek vyvíjí? Samice klade vajíčka do specifického substrátu se spoustou živin, tradičně jde právě o ztrouchnivělé dřeviny nebo pařezy, piliny, štěpku, jiný dřevařský odpad či kompost. Larvy se vylíhnou a následně živí zhruba 2 ž 3 roky. Dokážou se dorůst délky až 12 cm. Brouci jsou typičtí dokonalou proměnou, tzn. cyklem vajíčko, larva, kukla, imago (dospělec). Živé dřeviny tak nosorožík fakticky neničí, zač by se to mohlo zdát.

Před zakuklením u nich dochází k vyprázdnění střev a zmenšení hmotnosti. Komůrku ke kuklení si larvy vyrábějí z okolního substrátu. Vylíhne se dospělý jedinec, který dokáže přezimovat do následujícího roku. Na jaře se vyhrabe ze zeminy a vylétne. Brouk žije po dobu několika týdnů s tím, že létá do konce léta.

Nosorožík kapucínekLarva nosorožíka kapucínka: Zdroj obrázku commons.wikimedia.org

Jeden jediný druh z podčeledi nosorožíkovitých u nás

Nosorožík kapucínek je u nás jediným ze zmiňované podčeledi. Oryctes nasicornis je brouk, jehož dospělí jedinci se mohou dorůst délky klidně až kolem 4,5 cm. Vyznačuje se hnědavým zbarvením a pohlavní dvoutvárností. Samci mají na hlavě typický roh, který jde směrem nahoru a u své špice se mírně ohýbá dozadu. Jinak mají většinou také prohloubený štít s vrcholem, na kterém se nachází dva tupé výrůstky. Samice mají na hlavě jenom stěží hledatelný hrbolek.

Potrava kapucínka

Dospělí jedinci kapucínka se živí mízou listnatých stromů. Na ně nalétají tradičně večer nebo v noci. Ve dne odpočívají v kompostu nebo hrabance. Larvy se živí hlavně ztrouchnivělým dřevem buků a dubů. Jinak se ale také stihli adaptovat právě na komposty a odpady ze dřeva.

Nosorožík kapucínekNosorožík kapucínek: Foto Pixabay

Chráněný brouk

Nosorožík kapucínek je v České republice chráněn zákonem. Jde o ohrožený druh žijící také v Asii a severní Africe. U nás žijí dva poddruhy, a to u O. nasicornis ondrejanus a O. nasicornis holdhausi.

Larva nosorožíka kapucínka: Zdroj náhledového obrázku commons.wikimedia.org

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

72 komentářů

 1. Hejna petr Odpovědět

  Na zahradě jsem je objevil pod květináči, které stály normálně na trávníku. Bylo jich dohromady skoro 30. Skutečně se okamžitě zahrabávali do země a zakryli se zemí. Bylo jim to ale k ničemu. V noci přifrčel ježek a všechny do jednoho vyčenichal a zlikvidoval.

  1. Karel Odpovědět

   A jste z toho šťastný? nestačilo je opět zakrýt květináčem a nechat přežít? On i ten pseudopisálek už v nadpisu označil nosorožíky jako škůdce. Není tomu tak. Nesmíme věřit každému blábolu co tento pochybný web zveřejní.

   1. Jaroslav Odpovědět

    Karle ty jsi neskutečný hovado.
    Samozřejmě jen škodí, vykoušou brambory prostě co je v zemi zničí. Tady se chrání jen samí škůdci.
    Ty zelený pomatenci už neví co si vymyslet, ať jdou raději sázet stromky do lesa, a to nejdou protože je to samí darmožrout.

    1. Vojtěch Zavadil Odpovědět

     Vy si zameťte před vlastním prahem. Když o přírodě nic nevíte, nejste schopen rozeznat škodlivé druhy hmyzu, jako jsou drátovci (larvy kovaříků) od těch neškodných nebo i prospěšných, tak tady nemudrujte, ignorante.

   2. činčila Odpovědět

    Radši mám na zahradě svých pět ježků a mám od veškeré havěti klid. Mají své domečky, dostanou granule a já mam čistou zahradu.

 2. Lukáš Odpovědět

  Neškodný brouk, který může jedině pomoci při tvorbě kompostu. Žádný ničitel dřevin. Při těchto nesmyslných nadpisech kvetu…

 3. Václav Odpovědět

  Nepřesný článek, Oryctes nasycornis je poměrně vzácný druh závislý na mrtvém dřevu…s největší pravděpodobností se bude teda jednat o druh Cetonia aurata, zcela běžný druh zlatohlávka, který nic neničí, živí se pouze hnijící organickou hmotou, nejraději z tothoto důvodu má komposty. Fotky ponrav považuji za zmíněného zlatohlávka, nežli o nosorožíka.
  Titulek opět zavádějící, nosorožík neničí dřeviny, akorát zvyšujete strach o ponravách ať už se jedná o jakýkoliv druh brouka, které jsou na zahradě indeferentní, konec konců užiteční, pakliže chceme udržovat a zvyšovat biologickou rozmanitost ve svém okolí.
  Vyhláška č. 395/1992 Sb.. zváštně chranění živočichové.. spravně se jich nesmíme ani dotknout, natož usmrtit.

  1. Petr Odpovědět

   Já mám tyto larvy pravidelně v kompostu a ve skleníku. A po vylíhnutí to jsou zlatohlávci. A nějak jsem si nevšiml, že by mi tam škodili.

  2. Paraple Odpovědět

   Máte pravdu, v mém kompostě těchto ponrav nacházím spousty, pátral jsem po jejich původu a našel i několik zlatohlávků. V letních měsících i zvýšený pohyb pářících se zlatohlávků na mé hrušni.

 4. Petr Odpovědět

  Ten poslední odstavec patří nahoru. NIČÍ DŘEVINY, to můžete rovnou napsat PŘI NÁLEZU IHNED ZNIČIT.

 5. Vojtěch Zavadil Odpovědět

  V kompostech se řádově častěji nacházejí ponravy jiných listorohých brouků, jako jsou zlatohlávci, chroustci ap. Pokud nemá larva více než 4 cm, od kapucínka je nerozeznáte. Kapucínek dřeviny nijak nepoškozuje, živí se trouchnivějícím dřevem. Vojtěch Zavadil

 6. Kvinta Odpovědět

  Proč autor článku v nadpisu uvádí zcela nesmyslné, zavádějící a nepravdivé konstatování, že tento našeho druh přísně chráněného brouka ničí dřeviny? V obsahu je správně uvedeno, že larvy se živí rozkladájící se rostlinnou hmotou, takže nemohou škodit. Brouk aktivně dřeviny nenapadá ani neničí, živí se většinou pouze mízou vytékající z již poraněných míst stromů. Takže jak ničí dřeviny? Další tvrzení, že larvy (brouci) nejsou dnes zvláštností, také zcela neodpovídá skutečnosti. Brouk obývá nižší a teplejší oblasti (zejména doprovází dubové lesy), proto v některých částech území zcela chybí. Protože je ale larva na první pohled velmi podobná larvám hojnějších zlatohlávků (např.zlatohlávek zlatý), které žijí také v rozkladajícím se substrátu, je pro laika snadno zaměnitelná s larvou nosorožíka.

  1. Honza Odpovědět

   Jak poznám , že to není ponrava chrousta? Jako školák jsem chrousty chodil do lesa za školou
   klepat ze stromků a sbírat. Je ale pravda ,že dnes spatřit chrousta je dost vzácné, menšího chroustíka ale vidím často.

 7. mirek Odpovědět

  S největší pravděpodobností je článek zavádějící. Spíše narazíte na larvy chroustka letniho Amphimallon solstitiale.

 8. Petr Odpovědět

  Myslím,že bylo vše řečeno.Larvy bych také přisoudil zlatohlávku a pane pisálku!Než začnete něco psát.budte tak laskavý a o dané problematice si něco zjistěte!!Toto.co jste tu zveřejnil o nosorožíku kap. je naprostý blábol.více není co dodat.

 9. Lucie Odpovědět

  Nejsem odborník, ale také jsem si myslela do přečtení článku, že jde o zlatohlávky. Ty mám já :-).

 10. Dana Odpovědět

  Jste opravdu odborník na slovo vzatý.Larvy kapucínka žijí pouze v trouchu a listnaté hrabance,tudíž jsou asi tak užiteční,jako žížala v kompostu. To je stejné,jako kdybyste napsal,že larvy mouchy zabíjí to mrtvé maso,na kterém žijí 😀

  1. Marek Odpovědět

   blbe,videl jsi toho brouka nekdy v prirode nazivo?asi ne,protoze to je zazitek na ktery bys nezapomnel,stejne jako rohac obecny,tak tady nemel o ekoblbech

  2. Brouk Odpovědět

   Samurraji,
   proč omezenec jako ty leze a zviditelňuje své debilní názory mezi námi „ekoblby“? Tvůj sterilní píseček je evidentně úplně někde jinde, tak se na něm drž a nepleť se mezi ty, kteří o něčem něco ví a něčemu rozumí.

 11. Lájoš Odpovědět

  Při přehazování kompostu, pravidelně nacházím larvy zlatohlávka. Velikostí i tvarem připomínají křupky. Jednou jsem při kopání vedle ztrouchnivělého pařezu, našel larvy nosorožíka.Ty byly velké jako prst dospělého muže.

 12. Jaroslav Urban Odpovědět

  Autor článku nejenže plácá nesmysly (nosorožík není žádný škůdce dřevin), neumí ani správně identifikovat larvy do druhu. Jedná se totiž o larvy zlatohlávka. Jak můžou mít takoví neznáci možnost někde něco publikovat???

 13. Standa Odpovědět

  Ano, vypadá to na Zlatohlavka, mám jich v komposterech na zahradě stovky, takže je při prehazovani kompostu, občas vyhazuji na zem, ať si zde hnizdici ptactvo pochutna. Když se brouci přemnoži, chutnají jím třešně, letní hruška i jablko.

 14. Kalfa Odpovědět

  Velmi zavádějící článek. Já jich mám v každém kompostě stovky, přitom jsem dospělého nosorožíka ještě neviděl. Zato chroustů a zlatohlávků kvanta, chroustů za teplých letních večerů, zlatohlávků přes den, obvykle na bílých květech růží. Z wikipedie lze stáhnout ověřené fotky jednotlivých druhů, jsou si dost podobné, resp. rozdíly jsou velmi malé, navíc doubrava, kde by bylo možné nosorožíky předpokládat je minimálně půl kilometru, asi nelze předpokládat, že by si k nakladení vajíček samička tak zalétla.

 15. KP Odpovědět

  Tak nevím, prý máte rád zahradu. Ale zkušenosti nemáte žádné. Nebo malé. Jsou to larvy zlatohlávků.

   1. Dana Odpovědět

    Změnil jste nejen obrázky,ale i otazník v nadpisu…čímž naše komentáře nedávají smysl. Ale každopádně děkuji za uvedení věcí na pravou míru../možná by bylo lépe příště celý zavádějící článek smazat 🙂

   2. Krkna Josef Odpovědět

    pane jste tak trošku blb, ale článek s nulovou až zápornou info hodnotou účel splnil, drobné za reklamu plynou, a penízky jak známo nesmrdí

    1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

     Je fajn soudit někoho, aniž byste ho znal…přesto díky za smysluplný koment.?

 16. Markéta Z. Odpovědět

  Tak já bych si podle fotky myslela, že je to larva chrousta. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl? Je to jen o tom, kde jsou zahrabané – jestli v kompostu nebo v zemi?

 17. rostislav Odpovědět

  Dovolím si doplnit, že tyto larvy a občasně i uhynulé dospělé jedince, kterým se díky zasypání nepodařilo vyhrabat nacházím mnoho let v čistě koňském hnoji. Dospělci jsou přesně ten brok na fotografii. Bobky jsou takřka bez jiných příměsí s minimem slámy, jde o bobky sbírané v ohradě.
  Střední Polabí.

 18. Michal Odpovědět

  Já jsem je našel v květináči s palmou,kterou na zimu schovávám do garáže.Na jaře byla jedna palma nějak svislá,tak jsem ji chtěl přesadit a dát tam novou.Palma byla velká….ale budiš. Při přesazování jsem se těch larev,až lekl.S údivem jsem jich tam nasbíral 15! Dal jsem zeminu+zbytky palmy do velkého kýblu,přikryl a čekal co z toho vyraší.Dle fotek larev jsem na internetu tušil co to asi bude.Výsledek krásní zelení BEATLES.Všichni v plné kondici odletěli do světa.Mám krásné fotky a palma roste další, tak uvidím jestli se kdy znovu objeví.

 19. Betty Odpovědět

  Tyhle larvy máme v kompostu každý rok a jsou to zlatohlávci. Krásní brouci a naprosto neškodní. Pane autore, když něčemu nerozumíte, tak o tom nepište, jinak jste za troubu.

 20. Libor Hudík Odpovědět

  Blábol vedle blábolu, běžný brouk, ničící dřeviny, ha ha, skutečnost je velmi vzácný a krásný brouk, kterého, i když ho aktivně hledám k fotografování, jsem viděl pouze párkrát, a vždy to byl neskutečný zážitek. Nejčastěji se s ním dá setkat v hromadách starší kůry na pilách.S tím nadpisem jste ovlivnil negativně smýšlení mnoha lidí, a protože se jedná o zvláště chráněného živočicha, dalo by se mezi řádky jednat o navádění k trestné činnosti. Kdybych byl oprávněným orgánem AOPK, a přistihl bych Vás při hubení těchto živočichů, neváhal bych s pokutou ani vteřinu.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký večer,
   nikoho k ničemu nenabádám. V textu je jasně uvedeno, že neškodí a je chráněný.
   Mějte se!

   1. Lenka Odpovědět

    To jste to tedy schytal. Nemám dojem, že bych po přečtení Vašeho článku vyrazila na kompost s lopatou a jala se třískat jakoukoliv larvu, na kterou bych narazila, hlava nehlava. A mimochodem, milí a zdá se, že mnohem vzdělanější kritikové, mýliti se jest lidské a na chybu lze upozornit i laskavějším způsobem. Přeji všem, i těm blbějším, hezký den.

 21. Libor Hudík Odpovědět

  Ano, četl jsem to celé, ale kolik lidí asi tak skončí u nadpisu, co myslíte? Nebylo by lepší volit lepší nadpisy?
  Taky se mějte!

  1. myska.z Odpovědět

   Nadpis je napsán nešikovně. Pozorný čtenář vidí na konci otazník, což značí otázku… Věta pak nevyzní tolik šokující.

   1. Libor Hudík Odpovědět

    Tady je ten otazník vidět, ale na Seznamu vidět nebyl, a tak to vyznělo tak, že je to významný škůdce. Také věta v první stati „Vám teda ne, ale dřevinám ano“ je zavádějící.Musím však uznat, že v pokračování článku autor své chyby napravil
    , byť malým odstavcem na konci článku

 22. Petr Šípek, PřF UK Odpovědět

  Larvy na současných obrázcích patří nosorožíkovi (druh nebudeme řešit), záleží kde to bylo foceno. Na úvodní fotce je larva nosorožíka i s jeho parazitoidem (ten pytlík asi ve třetině larvy), zřejmě se jedná o žahalku (velká samotářská příbuzná vosy). Jinak naši nosorožíci neškodí, snad vůbec jako dospělci nežerou, a už rozhodně ne mízu v takové míře, aby poškodily strom. Obecně ale nosorožíci patří mezi významné „škůdce“ v tropech a subropech, larvy řady druhů ořízají kořeny, dospělci pak třeba růstové růžice palem. Larvu nosorožíka a zlatohlávka poznáte krom velikosti i podle pohybu. Nosorožík je na boku, zlatohlávek leze „po zádech“. Se vzácností n. kapucínka je to složité, naše populace se přizpůsobily lidským podmínkám, takže nosorožíka u nás najdete spíše na Praze 2 v botanické zahradě nežli třeba na Pálavě….Petr Šípek

  1. Horáčková Odpovědět

   Nosorožíka najdete na Praze-západ. Místní zemědělec vozí koňský a kravský hnůj na pole. Tak se mi 1 nosorozík spolu s dovezený hnojem dostal na zahradu. Nádherný brouk, nádherná barva krovek. Jinak v kompostu mám také velké larvy, jen nevím čí jsou. Předpokládám, že jsou to Zlatohlávci. Ze všech keřů a kytek mají nejraději květ Tamaryšku. Jednoho jsem našla zavrtaného do plodu třešně-zralé. Kvůli suchu počet larev klesá. Nemám tolik vody, abych zalévala kompost.

 23. TJ Odpovědět

  Autor 2/3 článku říka jak jsou nebezpeční a v posledni třetině čtenáře začne mást tím že vlastne neškodí a v poslední řádce řekne že je chráněný. Navic se podle komentářů baví o jiném druhu než je v kompostu… Nečíst komentáře tak bych je snad šel všechny vyhazet z kompostu.

 24. myska.z Odpovědět

  Zlatohlávků na zahradě potkávám míň než nosorožíků. Mám tu několik pařezů od jasanů a oni mi pomáhají s rozkladem. Cca po 7 letech se mi rozpadají pod nohami. Nejdřív jsem do nich očkoval hlívu, ale bez úspěchu. Paradoxně hlíva rostla v pařezu, kam jsem ji neočkoval. Na živém stromu jsem nosorožíka snad nikdy neregistroval, vždy jen na zemi. Do pařezů se dali až když bylo dřevo dostatečně připravené od eroze a nějaké malé dřevokazné houby, když bylo dostatečně měkké. Takže do zdravého dřeva se rozhodně nepouštějí.

 25. Petr Odpovědět

  při čtení článku jsem nabyl pocit, že se něco změnilo a že brouk kterého znám jen ze školního depozitáře a Červené knihy přestal být ohroženým druhem a běhají jich kolem nás houfy, ještě že se najdou lidé, kteří to v komentářích uvedou na správnou míru, nakonet právě komentáře mi poskytly alespoň nějaké informace 🙂

 26. Marek Hučín Odpovědět

  Článek se senzacechtivým (a špatně formulovaným) nadpisem „Záhadné larvy v kompostu: Nosorožík kapucínek ničící dřeviny“ asi snaží získat pozornost čtenáře (třeba mě, biologa a entomologa), načež se z různě nesourodě pospojovaných tvrzení dozvídám, že věta z nadpisu není pravdivá. Uff. Oddechl jsem si. Tolik tedy ke slohové stránce.
  K odbornému obsahu: ano, larvy nosorožíka žijí v odumírajícím dřevě (často pod kořeny stromů), sekundárně také obývají hromady pilin a komposty. Na druhou stranu už diskutující přede mnou zmínili, že v kompostu se vyvíjejí také zlatohlávci (především zlatohlávek zlatý a zlatohlávek hladký), kteří jsou mnohem, mnohem, mnohem běžnější, než vzácný nosorožík. Tím může být článek zavádějící pro běžného čtenáře. Naprosto potom nechápu, jak by larvy žijící v kompostu mohly škodit rostlinám.
  Věty „Ano, na první pohled se nejedná zrovna o vábnou záležitost, nicméně při bližším ohledání skutečně zjistíte, že vám určitě nic neudělají. Vám tedy ne, ale dřevinám ano. “
  Potom v kontextu celého článku nedávají smysl.
  V tuto chvíli má Váš článek 120 102 shlédnutí. Jako biolog a učitel se snažím dělat osvětu v oblasti ekologie, a za takovou publicitu, jako máte Vy bych byl docela vděčný. Uvědomte si ale také, že se zveřejňováním informací jde ruku v ruce také zodpovědnost za jejich správnost.
  Jako publicista byste na toto měl pamatovat. Děkuji za Váš čas věnovaný tomuto komentáři a věřím, že text článku opravíte, popř. jej stáhnete z webu.

  1. Libor Hudík Odpovědět

   Jeden z nejlepších komentářů k tomuto článku, máte můj respekt, psaní tohoto autora je styl bulvární, šokující nadpis a potom zmatené vysvětlování, jaká je vlastně skutečnost. Já si raději čtu časopis Naše příroda, ale když jsem uviděl na Seznamu ten nadpis, nevydržel jsem.

  2. Odpovědět

   Také souhlasím s tímto komentářem a s jeho doporučením pro spisovatele článku: „Uvědomte si ale také, že se zveřejňováním informací jde ruku v ruce také zodpovědnost za jejich správnost.
   Jako publicista byste na toto měl pamatovat.“ …… ale je to marný, je to marný, je to marný. Možná proto, že internetový kopírovatel prostě není publicista a nikdy nebude.

 27. Radoslav Odpovědět

  Jste tak natvrdlí ,nebo nevíte ,co znamená otazník? Otazník (?) je interpunkční znaménko, které se používá pro ukončení věty tázací.Pisatel tedy pokládá otázku a nepřesvědčuje nás o faktu.

  1. Vaculík Odpovědět

   Ano, ale na seznamu, odkud jsem se na tyto stránky dostal, ten otazník nebyl. Zkrátka klasický případ bulvárního nadpisu od bulvárního pisálka, který neví, o čem píše. Hlavně, že přitáhne pozornost. To se jistě podařilo, co natom, že je teď za … (doplňte si podle uvážení).

 28. Roman Odpovědět

  Prosím autora Radka Štěpána o změnu zcela nesmyslného nadpisu na následující text:
  Záhadné larvy v kompostu: neškodný a chráněný nosorožík kapucínek.
  Původní text dělá dojem, že se jedná o škůdce, kterého je třeba zničit. A to je škoda, neboť v tom kompostu jsou většinou opravdu larvy neškodného zlatohlávka. Mám je v kompostu pravidelně každý rok, kolikrát larvy se zeminou nechtíc „přestěhuji“ do skleníku a to je potom ve skleníku po vylíhnutí bzukot. Jednou jsem na zahradu přivezl valník již starší štěpky ze stráně dálnice D-1, bylo v ní plno larev, ze kterých se za rok vylíhli nosorožíci. Tehdy jsem je viděl poprvé v životě, byl to zážitek. Tam, kde by měl mít nosorožík přirozené stanoviště (NP Podyjí, Pálava) jsem je nikdy neviděl

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký večer,
   to už bohužel neudělám. Text jsem upravil, jak jen to bylo možné. Budu-li o nosorožíkovi psát někdy v budoucnu, rozhodně takto článek vyladím. Mějte se!

 29. Betty Odpovědět

  Vážení, tak už pana autora nechme být. Ono totiž vůbec nejde o odbornost článku, ale o počet jeho zhlédnutí – ve vazbě na reklamní bannery na stránce. Prostě někdo vydělává na tom, co umí, no a někdo i na tom, co neumí. Hlavně že se penízky za reklamu sypou, a wo to go, ne?

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Děkuji za postřeh, kdyby mi šlo pouze o výdělek, rozhodně bych se nesnažil své případné omyly napravit. Snažím se o co nejlepší články a rozhodně v tom není jen zisk. Ale věřit si můžete, čemu chcete, mějte se hezky a děkuji za komentář.

 30. fesoj Odpovědět

  U nás se jeden čas vyskytovali ve shnilé slámě zbylé po neodvezeném stohu. V zimě je tam chodily vyhrabávat a žrát lišky. Byli to skutečně nosorožíci, našel jsem tam i dost dospělců. Ale to bylo někdy před 20 – 25 lety. Dnes je největším nepřítelem nosorožíků, zlatohlávků, ale i roháčů, jejichž larvy se živí ztrouchnivělými dubovými pařezy, přemnožená černá zvěř. Ucítit a vyrýt jakoukoliv larvu třeba půl metru pod zemí není pro prase problém. Možná, že právě z toho důvodu se dnes stává vzácností i docela obyčejný chroust.

 31. Petra N. Odpovědět

  Tak tyhlety larvy jsem viděla v kompostu naposled asi před 25 lety. Slepice by se po nich utloukly, pokaždé když jsem hrábla do kompostu, tak se hnaly jako divé. Bohužel v našem kraji už tyto larvy delší dobu nevidět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *