Vyrazte na vánoční houbu: Penízovka sametonohá je skvělá a poznáte ji snadno

Penízovka sametonohá

Vydáváte se do lesa i po tradiční houbařské sezoně? Aby ne, vždyť tady můžete najít doslova a do písmene poklady. Typická je v tomto ohledu tradiční vánoční houba penízovka sametonohá. Sametka, jak se jí také lidově říká, rozhodně stojí za to. Vydat se na její sběr můžete klidně i nyní v prosincovém adventním času. Odměnou vám budou skvělé úlovky. Jak penízovku sametonohou poznat, kde roste a jak ji využít? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Kosmopolitní houba, které nevadí mrazy

Penízovka sametonohá nepředstavuje žádnou tuzemskou specialitu. Jde o poměrně kosmopolitní houbu, jež roste nejen v Evropě, ale také v Asii, Austrálii nebo v Severní Americe a Africe. Přežije mrazy, dokonce jí nízké teploty vyhovují. Roste jak ve volné přírodě, tak jí lze naočkovat staré pařezy a kusy dřeva. Nedaleko bydliště tak můžete mít vlastní plantáž pro zimní sklizeň.

Penízovka

Penízovka sametonohá: Foto Pixabay

Sametový třeň a zlatavý klobouk

Šířka klobouku této houby se tradičně pohybuje mezi 20 až 80 milimetry. Bývá sklenutý, později plochý. Jinak je lesklý a hladký, ve středu mívá tmavší odstín. Lupeny houby jsou řídké a mají okrově žlutou barvu. Válcovitý třeň bývá často ohnutý. Dužnina houby je sice vcelku tenká, nicméně příjemně voní. Co se týká chuti, ta není nikterak extra výrazná, nicméně houba je ceněná především proto, že mnohé ostatní už touto dobou v lese nenajdeme.

Roste celou zimu

Setkat se s ní lze v podstatě od listopadu až do března. Miluje tlející stromy, nejčastěji se jedná o:

  • buky,
  • břízy,
  • olše,
  • topoly,
  • jasany
  • a jiné dřeviny.

Velkou výhodou této houby je fakt, že plodnice v době velkých mrazů přestanou růst a po jejich odeznění opět pokračují v růstu.

S čím lze penízovku sametonohou zaměnit?

V první řadě je třeba upozornit na základní znaky penízovky sametonohé, a to jsou oranžový klobouk a sametová pokožka třeně. Do pozdního podzimu si lze tuto houbu splést s opeňkou měnlivou (Kuehneromyces mutabilis). Ta má ale šupinkatý třeň s naznačeným prstýnkem. Nepříjemná je zelenožlutá třepenitka svazčitá (Hypholoma fasciculare) mající hořkou dužninu. Smrtelně jedovatá čepičatka jehličnanová (Galerina marginata) je spíše rezavá a nevytváří větší trsy.

Penízovka sametonohá

Penízovka sametonohá: Foto Zdeněk Pelda

V polévce je penízovka sametonohá skvělá

Mimo polévky si ale najde své místo třeba i v obyčejné smaženici. Výborná je do směsí na topinky, právě v nich vyniknou klobouky penízovky sametonohé dokonale. Vynikající jsou toasty s penízovkou sametonohou. Tu podusíme na cibulce a slanině, přidáme papriku, osolíme, opepříme a směs vložíme do toastů, které zapečeme.  

Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/hobby/atlas-hub/penizovka-sametonoha-flammulina-velutipes.A080512_120118_receptar-bylinky_tyn, https://www.myko.cz/myko-atlas/Flammulina-velutipes/,

Penízovka sametonohá: Náhledové foto Zdeněk Pelda

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.