Sběr hub v listopadu aneb Proč a co je možné ještě sbírat

houby

Patříte mezi vášnivé houbaře? Máte rádi houby? Tak vyrazte do lesa na houby i nyní v listopadu. Uděláte mnoho pro své zdraví, a ještě si můžete domů přinést slušný úlovek. Jaké houby můžete sbírat v listopadu?

Hlavní houbařská sezóna je za námi, což ale neznamená, že se nemůžete vypravit do lesa na houby. Můžete. Však existuje řada druhů hub, které rostou i v tomto období. Co lze tedy sbírat v listopadu?

Pozor na pravidla v lese a přemrzlé houby

Než se vypravíte do lesa na houby, myslete na to, že je nutné dodržovat určitá pravidla. Obecně platí, že je možné sbírat houby kdekoli pro vlastní potřebu, pokud to není výslovně zakázáno majitelem nebo správcem daného lesu. V lese se chovejte tiše. Vyvarujte se nadměrného hluku i rozdělávání ohně.

V případě, že udeří silnější a vytrvalejší mrazy, tak na houby už nechoďte. Přemrzlé plody v sobě mohou skrývat nejrůznější plísně, které mohou způsobit zdravotní potíže. Houby prošlé mrazem nejsou už ani tolik chutné. Jak poznáte přemrzlé houby? Tím, že ztrácejí svou barvu a doma se vám pak zdají velmi měkké a průhledné.

Zpracování hub po sběru

Nezapomeňte po příchodu domů houby i náležitě zpracovat. Jedině tak je budete mít k dispozici podle libosti po celý rok. Nejlepší formou zpracování je sušení. Ať už nakrájené a rozložené na plechu nebo v sušičce. Náležitě usušené houby skladujte ve sklenicích na suchém a temném místě.

houba

Foto: Pixabay

Sběr hub v listopadu

V listopadovém počasí se sbírají i některé druhy hřibovitých hub, jako například klouzky. Vyskytují se především v blízkosti borovic a jehličnanů. Dále za zmínku stojí rozhodně bedly, možné je sbírat hlívu dubovou, která vyrůstá od léta do pozdního podzimu na kmenech a pařezech listnatých stromů i jehličnanů. Obdobně jako ostatní hlívy roste v trsech, ale ne příliš vydatných. Klobouk má mírně šupinatý, bělavý až našedlý. Tento druh jedlé houby má tužší konzistenci.

Stejně tak můžete sbírat čirůvku havelku, kterou si mnozí pletou s čirůvkou fialovou. Tato záměna je však zdraví neškodná. Havelka je obvykle šedohnědé barvy, někdy je zbarvena až do fialova. Roste zejména pod jehličnatými stromy. Vůně je moučnatá a oproti čirůvce fialové nevýrazná.

Zdroj: idnes.cz, prima-receptar.cz

Náhledové foto: Pixabay