Babka

Jedovaté babky: Mýtus s kapkou pravdy

Je to více než deset let zpět, co médii přeletěla zpráva o tom, že babky jsou jedovaté a způsobují rakovinu. Mnohé houbaře paralyzovala, jiní si z ní dělali legraci. Není se čemu divit, že tato informace tolik veřejnost zaujala, protože hřib žlutomasý skutečně patří mezi naše nejoblíbenější houby. I mnozí lidé, kteří houbám příliš nerozumí, poznají právě babku. Se zprávou přišel tehdy mykolog Jiří Baier. Po vylekání veřejnosti a distancování se od tohoto názoru ze strany České mykologické společnosti diskuze pomalu utichly. Jak to tedy s babkami ve skutečnosti je?

Nedohub zlatovýtrusý existuje

Kdo, nebo co stálo za onou tezí týkající se jedovatosti babek? Parazit nedohub zlatovýtrusý. Právě on si vyhledává babky a další hřibovité houby, které napadá. U babek je většinou úspěšný už od prvopočátku. Napadá je už ve velmi raném stádiu. Zpočátku se vůbec nepozná, později má napadená babka bělavý povlak. Ten se následně změní do žluta či hnědožluta. Babky silně napadené touto houbou musíte jednoznačně poznat.

Starší plodnice babky

Toxické látky nedohub skutečně vytváří

Nedohub skutečně dokáže vytvořit toxiny, nicméně hlavním měřítkem je pro nás to, v jakém stavu houbu sbíráme! Jestliže jde o mladou plodnici, která je dle zralé úvahy zdravá, míra toxinů je v ní minimální. Starší hodně rozpraskané plodnice nebrat. Ostatně stejně jsou většinou nasáklé vodou a značně červivé. I tak ale platí, že mladé plodnice by se měly co nejdříve zužitkovat. Sušení je u babek diskutabilní.

Babka

Nedohub napadá více hub

Nedohub zlatovýtrusý a některé další druhy této houby napadají i další houby. Babky jsou ovšem poměrně měkké, a tak jsou mnohem náchylnější. Co se týká rakoviny, pak nebylo nikde vědecky podloženo, že by s ní měl nedohub nějakou přímou souvislost. Pokud do těla dostáváme větší množství toxinů, zřejmě jí naproti jdeme. To už je ale na každém z nás, respektive na našem životním stylu.

Babka

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

13 komentářů

 1. Josef K. Odpovědět

  Jakým způsobem si houbaři dělali s tou zprávou legraci? Pokud bylo myšleno, že si dělali legraci z té zprávy, tak tam měla být předložka z a ne s (s kým, s čím, ale z koho, z čeho).

 2. Laďa Odpovědět

  Není pravda to je kec na sušení omáčka atd. Blbost náchylné na broučky jinač chuťově super hříbek

 3. Pavel Odpovědět

  Některé druhy jsou zdravé, některé méně zdraví škodlivé z jedlých hub. Ale lidé berou pomalu vše, jen ať mají houby na konzumaci.

 4. Ondr Odpovědět

  Je 35 a babky jim od mala a řeknu vám jednu věc každý člověk má v sobě rakovinou jen záleží kdy se probudí a ne že je to z hub jsou to jen fámy a hloupé řeči.

 5. Martin Odpovědět

  V rozhlasovém rozhovoru o „nebezpečných babkách“ p. Baier také prohlásil, že mykologové to o nich vědí dávno, ale nevarují veřejnost, protože chtějí, aby na rakovinu vymřelo co nejvíc houbařů a jim ubyla konkurence. Za to byl pak vyloučen z České mykologické společnosti pro poškození jejího dobrého jména. Řada houbařů potvrdí, že babky konzumují a suší celý život a žádné negativní následky nepozorují (i já patřím mezi ně). Na druhou stranu způsobí-li podobné poplašné zprávy o babkách, radioaktivitě hub apod., že je bude sbírat méně lidí, tím více jich zbude na nás. 🙂

 6. hrnafana Odpovědět

  pane petka.přece nemužete házet všechny houbaře do jednoho koše-pytle.to vaše tvrzení uráží ty slušné.

 7. Libuš Odpovědět

  Tyto houby jsme nikdy nesbirali, ne o to co píšete, ale je to jen prolezlé červíky a moc nechutná ani čisté, jako bláto

 8. mine Odpovědět

  Houby nejsou všude stejné, ani co do barvy, ani co do velikosti. Středně velké babky (cca 6-8 cm kloboučky) jsou mi vážně od jisté doby podezřelé. Jediná houba, se kterou jsem je tehdy mohl zaměnit, byl kříšť. U toho bych (podle atlasu) očekával světlejší klobouk…
  Naživo jsem ho viděl až vloni. Vzpomněl jsem si, jak mi tehdy bylo zle, a v tom lese jsem babky vážně radši nesbíral… Naštěstí bylo dost „smrkáčů“(těch pravých)… 🙂
  Za sebe mohu doopravdy doporučit obezřetnost, kříště ve smrkovém lese doopravdy mohou mít tmavý klobouk. Často ale mívají třen více žlutý, jen spodek je červený. Alespoň pokud si dobře vzpomínám. Takové „babky“ vážně obcházím obloukem, přestože jsem se v mnoha případech mohl splést.
  @Petka Hovada z lesa klackem hnát.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *