Jak vyudit sýr krok za krokem. Není nic jednoduššího

Uzené sýry

Domácí uzený sýr je skvělý. Krásně voní kouřem a jeho chuť je jedinečná. My jsme sýry udili a výsledek rozhodně stál za to. Ostatně přesvědčit se můžete z našich obrázků. Pokud jste sýry nikdy neudili, nemusíte zoufat, připravili jsme pro vás jakýsi návod, který se vám určitě bude hodit. Uzení sýra není nic složitého, vědu z celého procesu dělat nemusíte. Jak tedy na skvělý voňavý uzený sýr?

Uzený eidam jako klasika

Jasně, my jsme zvolili klasickou cihlu. Vybrali jsme 30% eidam. Ten jsme v první řadě postrouhali na hrubém struhadle. Můžete i na jemném, ale hrubé naprosto stačí. Někdo udí sýr nakrájený na kostičky s tím, že se potom hmota sleje, nicméně strouhaná forma je mnohem kompaktnější.

Uzené sýryFoto: Radek Štěpán

I sýry si zaslouží koření

Když jsme měli všechno nastrouhané, vytvořili jsme si různé směsi koření a sýrů. V jedné misce jsme měli pouze   nastrouhaný sýr, ve druhé sýr smíchaný s nerozemletým pepřem, ve třetí s rozetřeným česnekem a ve čtvrté se speciálním kořením na uzený sýr. Zkrátka jsme potřebovali mnohem více chutí. Nakonec se to bezesporu vyplatilo.

Uzení sýra ve střevech

Sýr se může udit klidně i v silonových punčochách, papírová střeva jsou ale mnohem lepší. Jednak dokonale drží krásný tvar sýra, který vypadá fakticky jako štangle salámu, a jednak také vydrží i vyšší teploty, kdy by už sýr tekl skrze punčochu. Střeva je jen zapotřebí před použitím zhruba hodinu máčet ve vlažné vodě. Lehce zkřehnou a pak se s nimi lépe pracuje. Sýr se do nich jednoduše napěchuje a střevo na konci převáže potravinářským provázkem.

Uzené sýryFoto: Radek Štěpán

Hurá do udírny

Ta by měla být pochopitelně vyhřátá. Ideální uzení sýra probíhá při nějakých 60 stupních Celsia. Pokud ale bude o něco více, není to na škodu. Jen pozor na otevřené topeniště a vysoké teploty. Po nějakých 5 až 6 hodinách uzení jsme sýry vytáhli z udírny ven a nechali viset na vzduchu. Postupně se ochladily a poté z nich bylo možné sundat střevo. Na výsledek se můžete podívat sami.

Zdroje info: Autor

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.