Které houby rostou v zimě? I nyní můžete naplnit košíček

Houba

I v zimě můžete vyrazit na houby! Jen je třeba počítat s tím, že hledat budete jiné houby než ty, které se sbírají v létě a na podzim. Pamatujte si, že jakmile letní houby (hřib smrkový a podobně) projdou mrazem, už nejsou vhodné ke konzumaci. Jejich složení se změnilo natolik, že by mohly způsobit závažné zdravotní potíže. Jsou ale i houby, které se dají sbírat (a konzumovat) také v mrazech. Patří mezi ně například hlíva ústřičná a další.

Houby v zimě

Houby potřebují pro svůj růst dostatek vlhkosti a organické hmoty, kterou se živí. Proto spousta zimních hub roste právě na dřevě, obvykle listnatých stromů. Tyto mohou být živé i odumřelé (podle druhu houby). V zimě se růst hub zpomaluje. Některým houbám se daří růst především v tomto období. Příkladem může být penízovka sametonohá (Flammulina Velutipes), jedlá houba používaná v mnohých pokrmech. Při 0 °C může být rostlina ještě naživu, ale neroste.

Zmrzlá houba

Foto: Pixabay

Zimní houby mohou být zdravé

Zpomalený růst by nás mohl přivést na myšlenku, že zimní houby nemají z nutričního hlediska co nabídnout. Není to ale pravda. Například taková hlíva ústřičná má takové účinky na imunitní systém, že je z ní vyráběno několik druhů doplňků stravy. Hlíva podporuje imunitní systém, udržuje zdravou hladinu cukru v krvi a má protizánětlivé účinky. Kromě toho obsahuje spoustu vlákniny. Ucho Jidášovo je houba bohatá na vitamín B (obsahuje všechny vitamíny z této skupiny) a rostlinný kolagen. Díky tomu ji používáme pro zachování mládí a oddálení stárnutí. Tato houba je náchylná na bakterie, sbírat ji můžeme čerstvou i uschlou, vždy ji však před konzumací tepelně upravíme.

Ideální podmínky pro růst hub

Houby mohou růst v průběhu celého roku. Jejich doba plodnosti se bude lišit v závislosti na tom, o jakou houbu se jedná. V zimě roste jen málo druhů hub. Pokud chcete houby pěstovat, zjistěte si, kdy plodí v přírodě. Jedním z nejlepších způsobů je pořídit si naočkovanou sadu na pěstování. Hodí se zejména pro začátečníky, kteří ještě nikdy žádnou houbu nepěstovali. Tak můžete do světa hub lépe proniknout a časem třeba začít sami očkovat různé materiály.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/do-mushrooms-grow-in-winter/

https://a-z-animals.com/blog/wild-mushrooms-found-in-winter/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!