Posekanou trávu se vyplatí použít. Víme, jak

Posekaná tráva

Pravidelné sekání trávy představuje jakousi standardní zahradní činnost, bez které se neobejdeme. Prostě po čase vezmeme sekačku, zahradu pojezdíme a následně vyhodíme trávu někam do pole, kompostárny, bio odpadu nebo dokonce do popelnice. Takto funguje jakýsi koloběh zvyklostí a možná se ani nezamýšlíte nad tím, že posekanou trávu je možné využít, a to hned několika způsoby. My se na tyto alternativy podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Mulčování v záhonech

Krátké kousky posekané trávy mohou posloužit hned v několika ohledech. V první řadě s nimi vytvoříte vrstvu hmoty, jež bude schopna zabránit postupnému vysychání půdy. Za chladnějších nocí jde o optimální ochranu mnohých rostlin. Udržíte tak na konkrétních místech relativně stálou teplotu. Jen je zapotřebí vyvarovat se velkého mulčování v době, kdy je vlhko. V takovéto případě si pod vrstvou mulče najdou své útočiště hlavně slimáci a jiní živočichové, které zrovna na zahradě nemusíme.

Mulč v jahodách

Foto: Radek Štěpán

Kde se využije mulč?

Na mnoha různých místech. Tradičně je optimální jeho navrstvení kolem ovocných keříků. Jinak je výborné mulčování také u ovocných stromů. Právě tady můžeme vytvořit efektivně prostor, který zamezí růstu další plevele. Do půdy mulč velmi jemně zapravíme prostřednictvím motyky, případně použijeme hrábě. Půda se tak obohatí a prostředí pro nejrůznější mikroorganismu bude optimální. Angrešt, josta, případně i stromky typu slivoně či meruňky mulč jistě ocení. Pozor jen na zapracování mulče, abyste nepoškodili kořenový systém stromů.

Patří tráva i do kompostu?

Posekaná tráva je ideálním základem pro vytvoření kvalitního kompostu. Pokud se tráva smíchá s půdou, zbytky nejrůznějších rostlin a případně nadrcenými zelenými větvičkami, vznikne velmi hodnotný materiál. Travní hmota se navíc při rozkládání dokonale zahřívá, takže jakékoli zárodky škůdců a chorob se postupně likvidují. Ideální je vyhradit prostor vzadu na zahradě, kde budete trávu míchat právě s půdou a zbytky. Kompost bude větrat a vy jej následně po uzrání použijete jako skvělé organické hnojení.

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.