Posekaná tráva

Posekanou trávu se vyplatí použít. Víme, jak

Pravidelné sekání trávy představuje jakousi standardní zahradní činnost, bez které se neobejdeme. Prostě po čase vezmeme sekačku, zahradu pojezdíme a následně vyhodíme trávu někam do pole, kompostárny, bio odpadu nebo dokonce do popelnice. Takto funguje jakýsi koloběh zvyklostí a možná se ani nezamýšlíte nad tím, že posekanou trávu je možné využít, a to hned několika způsoby. My se na tyto alternativy podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Mulčování v záhonech

Krátké kousky posekané trávy mohou posloužit hned v několika ohledech. V první řadě s nimi vytvoříte vrstvu hmoty, jež bude schopna zabránit postupnému vysychání půdy. Za chladnějších nocí jde o optimální ochranu mnohých rostlin. Udržíte tak na konkrétních místech relativně stálou teplotu. Jen je zapotřebí vyvarovat se velkého mulčování v době, kdy je vlhko. V takovéto případě si pod vrstvou mulče najdou své útočiště hlavně slimáci a jiní živočichové, které zrovna na zahradě nemusíme.

Mulč v jahodách

Zdroj obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Kde se využije mulč?

Na mnoha různých místech. Tradičně je optimální jeho navrstvení kolem ovocných keříků. Jinak je výborné mulčování také u ovocných stromů. Právě tady můžeme vytvořit efektivně prostor, který zamezí růstu další plevele. Do půdy mulč velmi jemně zapravíme prostřednictvím motyky, případně použijeme hrábě. Půda se tak obohatí a prostředí pro nejrůznější mikroorganismu bude optimální. Angrešt, josta, případně i stromky typu slivoně či meruňky mulč jistě ocení. Pozor jen na zapracování mulče, abyste nepoškodili kořenový systém stromů.

Patří tráva i do kompostu?

Posekaná tráva je ideálním základem pro vytvoření kvalitního kompostu. Pokud se tráva smíchá s půdou, zbytky nejrůznějších rostlin a případně nadrcenými zelenými větvičkami, vznikne velmi hodnotný materiál. Travní hmota se navíc při rozkládání dokonale zahřívá, takže jakékoli zárodky škůdců a chorob se postupně likvidují. Ideální je vyhradit prostor vzadu na zahradě, kde budete trávu míchat právě s půdou a zbytky. Kompost bude větrat a vy jej následně po uzrání použijete jako skvělé organické hnojení.

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

34 komentářů

   1. kas Odpovědět

    Hej chytráci, pokud jste mdlého rozumu a nevíte co je hlína poučte se čtením enciklopedie a netruste tady hovadiny.

    1. Jan Odpovědět

     Hej chytráku, pokud jste mdlého rozumu a nevíte, jaké y se píše ve slově encyklopedie, zeptejte se nějakého školou povinného dítka a netruste tady hovadiny.

 1. Jindra novotná Odpovědět

  Když budete míchat trávu s hlínou,moc si nepomůžete. Autor článků o zhradě by měl vědět,že se pěstuje v půdě nebo substrátu. Z hlínny se dělají květináče nebo cihly

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   myslím si, že jde o slovíčkaření než o cokoli jiného. Pro klid duší jsem upravil.

   1. Petr Odpovědět

    „Keramická hlína“ je speciálně připravené hlína určená k vypalování.

    „Hlína“ je z geologického hlediska soudržná zemina (nezpevněná hornina), která se skládá z částic různé velikosti, vždy však menších než 2 milimetry.

    Hlína obsahuje všechny tři složky rozlišované při popisu sedimentárních hornin:

    písek – nezpevněný sediment o velikosti zrna mezi 0,05 – 2 mm
    prach – nezpevněný sediment o velikosti zrn mezi 0,006(2) – 0,05 mm (používá se také termín silt)
    jíl – zrna velikosti pod 0,006 mm

    Podle převahy některé z těchto složek rozlišujeme hlíny písčité, prachovité a jílovité.

 2. Jindra Bramborová Odpovědět

  Posekanou trávu využívám mezi řádky brambor,zbytek jde do kompostu…..dělám to již několik let a sklízím mega brambory……slimoši nemají šanci a brambory mají stále vlhkost…..doporučuji

 3. JARMILA KOLESOVÁ Odpovědět

  Posekanou trávu prosuším, dávám k paprikám, rajčatům, bramborám, méně pleju, méně zalévám, na podzim těch pár zbytků posbírám se záhonů a dám do kompostu, chce to jen trochu práce a vyhazovat trávu do popelnice může jen DEBIL.

 4. Tomáš Šplíchal Odpovědět

  Když posekám trávu tak část dám slepicim a čas usuším na seno pro králíky. Nikdy by mě Teda nenapadlo to vyhazovat.

  1. Renata Suková Odpovědět

   zase šťouráte. Seče se kosou (možná i srpem) sekačkou se seká. Aspoň tak to chápou normální lidi.

   1. Vit Odpovědět

    I když sečete sekačkou, pořád je to senoseč, senosekání to opravdu není a nikdy nebude. Čeština je krásný jazyk, ale nesmí se prznit…. 😀

 5. Anna Heliová Odpovědět

  Dobry den,
  silne pochybuji, ze zahradkari vyhazuji posecenou travu do popelnic…navic postradam opravdove radi, jako například, ze vyuziti cerstve posekane travy jako mulc muze napachat velke skody, trava se zapari, teplota je moc vysoka… trava by se mela nejdříve prosusit rozlozena, aspoň den, dva! Další dulezita věc je ze ji nesmite davat primo u stebel rostlin, uhnizdi se vam tam hned msice a také stebel muze zacit zahnívat…
  Nezlobte se pane Stepane, ale ja osobne v tom clanku nevidim zadny prinos!

 6. Jarda Odpovědět

  Bydlím na kraji Prahy a téměř všichni sousedi platí eko-popelnice, kam dávají posečenou trávu, větve,… já jediný se sousedem máme kompostéry. Ostatní co trávu nechávají odvážet o sobě mluví jako o hobby zahrádkářích. Hi, hi, hi.
  Souhlasím s Annou, že trávu je třeba nechat proschnout, neboť ihned daná do komposteru zahnívá a tvoří mazlavou, obtížně zpracovatelnou a zapáchající hmotu. Já ji po zaschnutí míchám s koňským hnojem a je to super základ pro kompostování.

 7. Jaroslav Daněk Odpovědět

  Jen jednou jsem dal posekanou trávu do kompostéru, a od té doby mám všude, kde použiju další rok „produkt“ z kompostéru, trávu, plevel, starost, nutnost čistit květináče atd. Ne, ne, ne, odvézt v popelnici bioodpad.

  1. Anna Heliová Odpovědět

   Pane Danek, nic ve zlem, ale vůbec se tomu nedivim, pokud jste tam dal nezraly kompost hned druhy rok! Kdybyste si počkal radne 3 – 4 roky aby se to poradne zkompostovalo, semínka by nevyklicili…

 8. Piro Jiří Odpovědět

  Vážení , eko popelnice bych zakázal , já posečenou trávu dém do igelitového pytle , kde začne zahnívati , takto připravený mulč dám do řádků pod brambory místo hnoje , brambor mám vic než z hnoje , se kterým se doveze i plevel . Pokud jsou brambory venku a mrzne , místo plachty jí posypu čerstvě posekanou trávou , jsou brambory jako pod dekou a v teple . pPo mrázku seberu trávu a dám do kompostu . Jinak když jí mám dosti , dávám jí pod rajské , papriky atd ,ÚRODA ÚŽASNÁ !!! jinak z kompostovaná je supr , výborný kompost nemá chybu !!!

 9. zbyněk Odpovědět

  hezký den
  neporadí někdo s pěstováním cuket, proč při délce plodu cca 10 cm, začnou konce cuket pozvolna žloutnout a zcvrkávat se ?
  děkuji

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   bohužel vám neporadím. Cukety mi to dělají také. Je jich ovšem málo. Zdravých je dvakrát tolik. Třeba budou vědět ostatní více…

  2. Jarda Odpovědět

   Dobrý den,
   pravděpodobně se jedná o chybu ve výživě. Zahnívání malých plodů cukety od květu např. způsobuje nedostatek vápníku. Dále platí, že některé odrůdy jsou k chybám ve výživě citlivější a jiné jsou méně citlivé. Podobný problém se vyskytuje i u rajčat a paprik.
   Zkusil bych budoucí stanoviště pro cukety pohnojit kompostem a vápnit (zahradni-hnojiva.cz/news/vapneni-aneb-zapomenute-zpusoby-hnojeni/). Změnou odrůdy také nic nezkazíte.

  3. Vojtěch Odpovědět

   Pane Zbyňku. Je třeba alespoň 3 až 4 rostlin cukety pro opylení ,samičí a samčí jsou nepravidelně na jedné rostlině.Samičí květ není opylen.Jemný štěteček pomůže napravit chybu.

  1. MarieJ Odpovědět

   Já prdím i v posteli a na zahradě je mi jedno, jestli mluvím o zemině, půdě nebo hlíně. Na půdě suším bylinky. Kde je vlastně suším? 😀

 10. Josef Odpovědět

  Problém je spíše v tom, že „objevný“ článek o tom, že posekaná tráva je dobrá na mulčování či kompost, je stejně přínosný, jako napsat, že mýdlem se dají umýt ruce, či že „z hroznů sa aj vino dá zrobit“

  1. MarieJ Odpovědět

   Pane Josefe, ne každý má takové zkušenosti jako vy a přece by rád zahradničil. Vítám rady pana Štěpána. Vy byste mi mohl poradit, zda mohu dát do kompostu i ořešákové listí. Někdo říká ne a já ho dávám stejně jako můj táta a zelenina mi roste skvěle a kompost má krásnou tmavou barvu. Někdy ho uklízím sekažkou a tak je smíchané s čerstvou trávou a rozšmelcované…..

 11. mirek Odpovědět

  Listí z ořešáku se běžně kompostuje . V kompostéru za dav roky se dobře rozloží . K te „hlíně“.,..ta je v cihelně . Diskuze kolem pojmenování je na internet vhodná . V psaném textu je na místě odbornější vyjadřování .- Nemusíme se hned zlobit .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *