Vinná či nevinná klobása a jak na ni, aby nepraskla a jak od sebe v obchodech rozeznat tu, která vás na talíři nezklame

Vinná klobása je pokrm velmi starý a ač dříve mezi vánoční pokrmy nepatřila, nyní je téměř tradičním štědrovečerním jídlem spolu s kaprem či řízkem a bramborovým salátem. Zatímco kapr a řízek zvládnete jistě upéct levou zadní dozlatova, s klobásou, ať vinnou či nevinnou, to tak snadné nebývá, často totiž praská. Budete-li se řídit níže popsanou radou, letos budete určitě za hvězdu, neboť vaše klobásy budou stejnoměrně zlatavé, šťavnaté a hlavně nepopraskané.

Tradice

Vinná klobása je zřejmě česká varianta bílé bavorské klobásy a v našich zemích se připravuje již od 19. století. Dříve byla tradičním pokrmem v den zimního slunovratu, proto se stáčela do spirály. Dozlatova opečená měla připomínat zářící slunce, které se o zimním slunovratu vrací a představuje teplo, život a bezpečí. Později se vinná klobása začala objevovat i coby vánoční pokrm. Pekla se většinou na kysaném zelí, případně ještě s jablky.

Co se skrývá ve střívku

Složení klobás se samozřejmě časem trochu změnilo a každý výrobce má svůj recept. V zásadě ale náplň v přírodním (nejčastěji vepřovém) střívku obsahuje vepřové maso libové i tučné, někdy i malou část hovězího. Maso je spojeno bílou žemlí namočenou ve víně, někdy je víno částečně nebo zcela nahrazeno smetanou (proto vinná i nevinná). Vše je velmi jemně umleto a okořeněno nejčastěji bílým pepřem, muškátovým oříškem, citrónovou kůrou a samozřejmě solí.

Foto: Pixabay

Příprava

Vinná klobása se nejčastěji připravuje smotaná do spirály, propíchnutá špejlemi do kříže a opečená nebo osmažená. Na nepřilnavé pánvi s trochou tuku je to poměrně snadné, můžete ji pro jistotu obalit v hladké nebo hrubé mouce. Někdy se připravuje i v trojobalu. Když je však na sváteční tabuli obalený řízek a kapr, proč klobásu nepřipravit jinak?

Klobása pečená v troubě

Při správné přípravě zůstane šťavnatá, bude křupavá a dozlatova opečená a hlavně nepopraská. Aby se nepřichytila k plechu, vyložte ho pečícím papírem.

Trik proti popraskání

Poprvé se tato rada objevila v písemné podobě roku 1894, kdy Marie B. Svobodová vydala svou Kuchařskou školu. Spočívá v ponoření klobásy v horké vodě. Tím se střívko zpevní a při pečení nebo smažení nepraskne.

Jak na to

  1. Klobásu smotejte do šneků a zajistěte špejlemi.
  2. Na plotýnku dejte vařit vodu ve velkém hrnci, aby se voda po ponoření klobásy příliš neochladila. Střívko musí dostat dostatečný tepelný šok.
  3. Vedle si připravte plech s pečícím papírem a troubu rozehřejte na 140-150 °C.
  4. Šnek dejte na plochou děrovanou obracečku a ponořte na 5 sekund do vroucí (ne vařící klokotem) vody.
  5. Nechte okapat a přesuňte na plech.
  6. Pečte dozlatova, klobásy můžete jednou otočit a nebo je potírat výpekem.
  7. Jakmile jsou zlatavé, vyndejte je.

Zdroj: https://www.apetitonline.cz/recept/domaci-vinna-klobasa, https://fresh.iprima.cz/magazin/jak-na-to/3-nove-recepty-z-vinne-klobasy-ochutnejte-lahodny-symbol-slunovratu, https://prodejny.kaufland.cz/recepty/vyhledat-recept/recept.pecena-vinna-klobasa-spejli.r_id=CZ_2712.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)