Kačenka česká už roste: Houbový poklad by se měl ochutnávat opatrně

Kačenka česká

Každý houbař se už těší na tu pravou sezonu. Jasně, houby jako hlíva ústřičná, penízovka sametonohá nebo březovník a další lze najít i v zimních měsících, nicméně klasika je klasika. Jakousi první vlaštovkou je bezesporu kačenka česká označovaná jako Verpa bohemika. Tato skvělá houba začíná růst v nejteplejších oblastech již koncem února. Nyní by měla být její sezona v plném proudu. My se v následujících řádcích zaměříme na její vzhled a výskyt. Také samozřejmě objasníme to, proč by se měla ochutnávat opatrně.

Unikátní houba s kloboukem a tření

Svým vzhledem kačenka česká rozhodně nezklame. Jde o originál se vším všudy. Vyznačuje se kloboukem majícím zvoncovitý tvar a šířku kolem 40 mm. Výška samotného klobouku se pohybuje mezi 20 až 60 mm. Typický je žlutohnědou až olivově hnědou barvou a hlubokým žebrováním. Vnitřek klobouku je hladký a světlý. Ke třeni je klobouk přirostlý pouze v horní části. Třeň má válcovitou podobu, bělavou barvou a šupinky. U dospělých plodnic bývá třeň dutý. Může být několikanásobně vyšší než klobouk.

Kačenka česká

 Kačenka česká: Foto Zdeněk Pelda

Kde najít kačenku českou?

Tradičně roste v listnatých lesích, nicméně najít ji lze i v sadech parcích či pod menším porostem typu osik nebo keřů. Miluje vápnité půdy. Hodně se nachází i v blízkosti třešní. V některých lokalitách roste ve velkém množství, v jiných vůbec.

Možná záměna se smržem povolným

Smrž povolný označovaný jako Morchella semilibera má klobouk zhruba do poloviny své vlastní výšky srostlý s kloboukem, což u kačenky české není. Jinak u nás roste také kačenka náprstková neboli Verpa conica. Ta bývá drobnější a má hladký klobouk.

Kačenka česká

Kačenka česká na pekáči: Foto Zdeněk Pelda

U citlivých lidí může vyvolat žaludeční potíže

Kačenka české je v některých zahraničních publikacích o houbách označována jako jedovatá. U citlivých lidí může vyvolat žaludeční potíže. Pokud jste ji ještě nikdy nejedli, pak zkuste poprvé s mírou. Jinak je to vynikající houba, která se dá připravovat na různé způsoby. Vynikající je naplněná a zapečená.

Zdroje info: Autor, myko.cz, nahoubach.cz

 Kačenka česká: Náhledové foto Zdeněk Pelda

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.