Jak zalévat houby? Domácí pěstování může být ošemetné

Houby

Houby potřebují ke svému růstu vlhké prostředí. Jejich pěstování je poměrně náročné. Odhadnout množství vody, které potřebují, není snadné. Velkou chybou je nechat houby vyschnout. Mnohem častěji ale dochází k úhynu domácky pěstovaných hub v důsledku přemokření. To způsobuje hnilobu. Houby skutečně potřebují vlhké prostředí, protože snadno vysychají. Avšak příliš mnoho vody také škodí.

Jak zalévat houby?

Houby rostou ve tmě, což znamená, že voda se nemusí odpařovat tak rychle. Ideální je zalévat je tak, že je zamlžíme vodou (například prostřednictvím láhve s rozprašovačem). Příliš mnoho vody způsobí hnilobu, málo vody rostliny zahubí. Ideální je zalévat houby dvakrát denně, ráno a večer. Houby vyžadují přibližně 80-90 % konstantní relativní vlhkosti. Navzdory tomu, že vyžadují ke svému růstu dostatek vlhkosti, nemusíme zalévat mnoho. Způsob zálivky může záviset také na tom, jak houby pěstujeme (na dřevě, na slámě, pilinách apod.).

susene-houby

Foto: Pixabay

Proč potřebují vodu?

Houby potřebují vodu ke správnému růstu a také proto, že jsou náchylné k vysychání. Dostatečně množství vláhy je důležité také pro podporu zdravého systému transportu živin a také pro podporu reprodukčního cyklu. Vodu bychom měli rozprašovat po celém povrchu hub, aby došlo k rovnoměrnému namočení. Příliš mnoho vody může vést ke slizkým kloboučkům, málo vody zase způsobí scvrklé kloboučky.

Jak často zalévat houby?

Bude záviset na tom, jakou houbu pěstujete. Důležité je udržovat substrát vlhký. Proto bychom měli substrát kontrolovat ideálně dvakrát denně, a kdykoli vidíme, že vyschnul, mu přidat vodu. Jakmile substrát vyschne úplně, je velmi těžké houby zachránit. Pravidelnost zálivky a vlhkost je naprosto klíčová, pozor ale na mokrost! Pokud se vám stane, že zapomenete zalít své houby, nemusí to být fatální chyba (v případě jedné zapomenuté zálivky). Jestliže zapomenete víckrát, může se to projevit na chuti hub.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/how-to-water-mushrooms/

https://www.sadba-hub.cz/jak-pestovat-lesni-houby/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!