Udírna ze sudu: vyrobit si ji může každý. Postup, jak na to

Uzené ryby

Uzené maso je velice oblíbené. Pokud se necítíte na stavbu nebo koupi kvalitní udírny, nemusíte zoufat. Domácí uzené pokrmy si můžete připravit i tak. Udírna ze sudu je jednoduchou možností, jak se dostat k těm nejlepším domácím uzeným pochutinám. Stačí respektovat několik pravidel při konstrukci udírny. Je to nejjednodušší a nejlehčí způsob, jak si pořídit vlastní udírnu.

Udírna ze sudu – výběr správného sudu

Pro uzení v sudu budete potřebovat kovový sud a kus kovové trubky. Kovový sud by měl být ocelový nebo pozinkovaný, ale uvnitř nenatřený, aby se neuvolňovaly toxiny, které se pak přichytí na uzené potraviny. Sud může být i rezavý, ale čistý a bez chemického znečištění (barvy, oleje apod.).  Topeniště lze zakoupit jako samostatnou kovovou komoru s otvorem pro kouřovou trubku. Lze ji ale také vyrobit. Koupit si můžete sudovou udírnu, která má ucha a příčky na zavěšení masa. Stojí do dvou tisíc korun.

Uzená slanina

Foto: Pixabay

Stavba udírny ze sudu krok za krokem

  1. Nejprve si vykopejte malou jámu ve tvaru kruhu. Její průměr je o něco menší, než je průměr sudu. Otvor musí umožňovat průchod trubky tvořící kouřovod pod udírnou.
  2. Vytvořte rovný příkop o šířce 30 až 40 cm a hloubce 20 až 30 cm, který je nakloněn směrem ke spalovací komoře. Do něj pak vložíme kovovou trubku, která je kouřovodem. Spojíme komín s udírnou. Nemáme-li kovovou trubku, příkop nahoře uzavřeme (například plechem nebo deskami a její strany pokryjeme zeminou, aby neunikal kouř).

Uzení v udírně ze sudu

Rozděláme oheň a udírnu roztopíme. Používám suché a tvrdé dřevo, nejlépe bukové, které je univerzální (pro všechny druhy masa). V udírně se nesmí objevit oheň. Když je sud nahřátý, vložíme jeho horní částí výrobky na uzení, přivázané na kovové tyči, která je delší, než průměr sudu. Maso a ryby udíme nejprve horkých kouřem odkryté asi 60 minut, teplota kouře by měla být asi 50 °C. Poté přikryjeme udírnu víkem, silnou dekou apod. a při teplotě 55 až 60 °C udíme. Přes uhlíky se pokládá mokré dřevo, aby se vytvořilo hodně kouře. Doba uzení závisí na typu uzené suroviny a jeho velikosti. Trvá do dvě až tři hodiny, ale také osm až deset hodin. Po uzení se maso a klobásy obvykle vaří v páře v horké vodě.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/porady/wedzarnia-z-beczki-krok-po-kroku-wyjasniamy-jak-zrobic-prosta-wedzarnie/

https://primadoma.tv/video-204289-jak-vyrobit-udirnu-ze-stareho-sudu

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!