Měsíční jahody: Vypěstovat si vlastní můžete na zahradě i balkonu a sklízet po celou sezonu

jahody

Lesní jahody si sice můžete v létě přinést domů, ale také si je lze vypěstovat. Pokud je vysadíte do truhlíku, tak si můžete užít pěstování i na balkonu a sklízet vlastní úrodu po celou sezonu. Jak na pěstování a zajištění podmínek pro zdárný růst a bohatou úrodu?

Měsíční jahody plodí od léta do podzimu. Malé jahůdky jsou chutné a vůní podobné lesním. Výhodou je, že je pěstovat můžete na zahradě, terase i balkonu. Nejvyšší čas je vysít.

Jahody na zahradě, balkonu i okenním parapetu

Semena se vysévají do misek a nechají se klíčit při teplotě 18 až 24 °C. Jakmile vyrostou dva pravé listy, tak rostlinky je třeba přepíchnout do malých květináčů. Ven na balkon či terasu je lze dát až ve druhé polovině května, kdy už nehrozí přízemní jarní mrazíky. Na záhon je vysazujte až na začátku června. Při výsadbě je třeba dávat pozor, aby sazenice neměla srdíčko ponořené pod zemí, ale také aby příliš nevyčníval nad povrch kořenový krček.

Měsíční jahody lze takto snadno pěstovat i v květináči na terase či balkonu. Pochutnat si na sladkých drobných jahodách může tak prakticky každý. Netřeba disponovat zahradou. A pokud byste si chtěli vypěstovat jahody dokonce za oknem, tak pro tento typ pěstování se hodí zejména odrůda Temptation. Je ideální pro pěstování na okenním parapetu a k tomu plodí rychle. Na jaře zasejete a v létě už sklízíte. Pakliže nestihnete včasný výsev nyní na jaře, tak potěšující zprávou je, že vysévat můžete až do června, ale pak je třeba počítat s tím, že rostlina bude zřejmě plodit až v následujícím roce.

měsíční jahody

Foto: Pixabay

Podmínky pro zdárný růst

Měsíční jahody mají rády slunné místo či mírný polostín. Potřebují humózní a vlhčí půdu. Přezimují vám bez problémů. Vytváří šlahouny, na kterých vyrůstají nové rostliny. Pro pěstování na balkonu je vhodná odrůda Alexandria. Raritní odrůdou je Alpine Yellow. Jak už sám název prozrazuje, v tomto případě se dočkáte žlutých plodů.

Zdroj: living.iprima.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay