Jak odstranit vosk z koberce, aby nezanechal žádné stopy. Někdy pomůže led, jindy fén

Jak odstranit vosk z koberce, aby nezanechal žádné stopy. Někdy pomůže led, jindy fén. Vyčistit některé zákoutí domácnosti není jen tak. Například takové žaluzie, spáry a jiná místa ke svému vyčištění potřebují dostatek času a chuti, ale co takový koberec od vosku? Setkali jste se někdy s takovým problémem? Nejedná se zrovna o nejjednodušší čištění. Zdá se, že se nebude dát nic dělat, jedině na skvrnu postavit stolek nebo koupit nový koberec. Ovšem, než se na takový krok vrhnete, zadržte, společně ho zvládneme vyčistit.

Co budeme k čištění potřebovat

  • Led 1 pytlík
  • Nůž na máslo nebo příborový bez vroubků
  • Žehlička nebo fén
  • Papírové utěrky
  • Vysavač

První krok

Je třeba jednat okamžitě. Takže jakmile vylijete vosk na koberec, ihned jej odstraňte. Na skvrnu umístěte sáček s ledem. Přibližně deset minut nechte led na vosku, a především se ujistěte, že roztékající led neproteče až na koberec.

Foto: Pixabay

Druhý krok

Po deseti minutách oddělejte led a pomocí nože na máslo urychleně odřízněte zmrzlý vosk. Buďte opatrní, jistě nechcete uříznout i vlas koberce. Zbytek vosku mírně odškrábejte nožem a vysajte. Jednejte co nejrychleji. Jdeme na krok třetí.

Třetí krok

Na vysátou skvrnu položte papírovou utěrku nebo také bavlněnou látku nebo piják, který přikryjete například ručníkem či jinou neumělou tkaninou. Nyní je na čase žehlička nebo fén. Žehličku zahřejte na co nejnižší teplotu a přežehlete papírovou utěrku či piják a tak dále. Hýbejte se žehličkou, nedržte ji na místě nebo spálíte utěrku i ručník. Až zaznamenáte, že se vosk začíná absorbovat do tkaniny, vyměňte tkaninu, aby se vosk měl kam vstřebávat. Tento krok opakujte tak dlouho, dokud skvrna nezmizí. Pokud žehličku nemáte, ale používáte fén, jednoduše udělejte to stejné, akorát s tím rozdílem, že fén bude na skvrnu foukat.

Čtvrtý krok

Jako poslední krok použijte alkoholový čistič, kterým skvrnu dočistíte. Použijte bavlněnou látku a jemně skvrnu otřete, dokud nebude barva odstraněna. Pokud vám na koberec kápl bílý vosk, nebudete mít tolik práce.

 

https://www.kupi.cz/magazin/clanek/16954-jak-vycistit-vosk-z-obleceni-koberce-skla-nebo-dreveneho-nabytkuZdroj: https://www.dischem.cz/jak-odstranit-vosk-z-koberce.html, https://www.vlasta.cz/inspirace/jak-odstranit-vosk-svicka-trik-koberec-stul-ubrus/,

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)