Pěstování brokolice: průvodce od sazeniček až ke sklizni

Brokolice

Pěstování brokolice může být tak trochu výzvou, protože je toho hodně, co se může pokazit. Svou rostlinku můžete získat samozřejmě pěstováním ze semene, nicméně pokud jste to neudělali už v únoru, teď už je pozdě. Brokolice má dlouhé vegetační období, takže byste nestihli sklidit. Odkázáni jste proto na koupi sazeniček z obchodu. Tento článek je určen i pro ty, kdo mají své vlastní sazeničky a neví co s nimi dál.

Ven smí pouze silné rostliny brokolice

Pokud už doma nevypadají vaše sazeničky dost silné, venku je to může zahubit úplně. I pro silné sazeničky je přesazení ven dost náročným obdobím. Můžete jim pomoci tak, že je začnete postupně zvykat na venkovní podmínky. Sazenice, které mají asi 6 týdnů je dobré otužovat. Obvykle je to ještě před datem posledního jarního mrazu. Po dobu asi dvou týdnů přesuňte rostliny každý den na několik hodin ven. Postupně dobu, po kterou jsou rostliny venku, prodlužujte. Vyplatí se to dělat zejména u sazeniček, které jste si ze semínek vypěstovali sami. Po dvou týdnech už jsou připraveny k výsadbě na zahradě.

Brokolice
Foto: Unsplash

Vyberte si vhodné stanoviště

Brokolice vyžaduje plné slunce a úrodnou půdu. Proto se nebojte přidat kompost. Ideální pH půdy je mezi 6,0 a 6,5. Sazenice přesaďte do stejné hloubky půdy, jako byly v nádobách. Ihned po přesazení zalijte. Je vhodné použít slámu jako mulč kolem vašich rostlin, a to ve vrstvě 2,5 až 5 cm. Místo slámy můžete použít i posekanou trávu či dokonce drcené listy a jiný organický materiál. Udržujte to vlhkost v půdě a odrazuje plevel od růstu.

Sklizeň brokolice

Bude trvat několik týdnů, než se uprostřed brokolice vyvine malý pupen. Z něho se následně vyvine hlavička brokolice. Když je dostatečně velká, odřízněte ji ostrým nožem. Je důležité, aby sklizená brokolice byla ještě pevná, kompaktní a zelená. Žlutá brokolice značí, že jste ji sklidili příliš pozdě, stejně tak, když začne vybíhat do květu. Po první sklizni mohou následovat ještě další sklizně, pokud ponecháte ostatní zelené části zasazené v zemi.

  • Brokolice po sklizni hlavní hlávky vytváří postranní výhonky. Ty je možné sklidit.

Další tipy při pěstování brokolice

  • Brokolici často ohrožují škůdci. Nezáleží přitom na tom, zda jste si sazenice vypěstovali sami nebo jste je koupili. Větší škůdce můžete sbírat ručně. Abyste napadení předešli, pěstujte s brokolicí i doprovodné rostliny, jako jsou kopr, heřmánek a koriandr. Ty přitahují užitečný hmyz, jako jsou opylovači, ale i dravý hmyz, který se živí některými druhy škůdců.
  • Pravidelně odstraňujte plevel, který konkuruje brokolici tím, že ji připravuje o vláhu a živiny.
  • Pokud chcete v příštím roce pěstovat brokolici na stejném místě, zasaďte na její místo po sklizni fazole.

Zdroje info:

https://porady-dzialkowe.pl/uprawa-brokulow-z-nasion-jak-siac-przesadzac-i-nie-tylko/

https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/brokul-jak-uprawiac-brokuly-w-ogrodzie-kiedy-siac-i-sadzic-brokuly-aa-B9qH-DvxX-ACAY.html

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!