Udělejte z listí a posekané trávy báječné hnojivo: Nic složitého

Hrabání listí

Období podzimu není jen o zábavě na mýtině spolu s drakem, ale také o tom, abyste odvedli kus práce na své zahradě. Všude kolem se může povalovat spadané listí a zahrádkáři přemýšlejí, jak se přimět k tomu, aby se listí efektivně zbavili, a navíc odstranili i posekanou trávu.

V každém případě se vám bude hodit pro založení nebo pro doplnění kompostu, který si jednoduše můžete efektivně vytvořit na vaší vlastní zahradě nebo na dvoře. Zahrady a pozemky se v době sklizně připravují na náročnou zimu. Zelený odpad však nelze pálit, přestože to jednotlivci dělají. Co si tedy počít s trávou a spadaným listím?

Ani nepotřebujete kompostér

Můžete v podstatě jednoduše shrabat zahradu, na které se vám povalují listy a posekaná tráva, na jednu hromadu. Ale nedostatek nápadů může odradit několik pěstitelů, takže zde je tip, jak se zbavit listí a posekané trávy najednou. Nebudete k tomu potřebovat žádné kompostéry ani srovnatelná zařízení. Kompostovací hromadu budete moci efektivně založit i bez nich. Větve, listí nebo rostlinné zbytky budete moci také házet do obrovských zásobníků, které okresy průběžně umisťují na několika místech.

Sklízení posekané trávy
Foto: Pixabay

Nesmíte však pálit listí nebo trávu. Obvykle je to nezákonné, protože kouř, který může poškodit nejen oči, navíc poškozuje i dýchací cesty. Proto je vypalování tabu, ale samozřejmě se najdou tací, kteří se o to pokoušejí znovu a znovu, protože nemají jinou možnost, jak se trávy zbavit. Ale výpary, které vdechují, mohou naopak ovlivnit celý váš organismus.

Kompostování v plastových obalech je snadné

Vyplatí se tedy vědět, co se zeleným odpadem dělat. Budete si moci koupit plastové pytle, ve kterých budete efektivně kompostovat odpad a trávu. Nejenže se tak vyhnete pokutám za pálení, ale listí v pytlích ani neuvidíte. Můžete si pořídit organický hnůj, do kterého zahrnete zbytky potravin, jako jsou slupky od banánů, kávová sedlina a další zbytky potravin, které běžně vznikají ve vaší kuchyni.

Balíky jsou v tu chvíli většinou naplněné, protože se budou muset svázat. Udělejte do nich více mezer, aby listy a travní směs měly kyslík. Pytle naplníte zbytky potravy a v případě, že potřebujete kompost připravit rychle, smícháte všechny suroviny. Jednou za měsíc pytel pořádně protřepejte a otočte ho dnem vzhůru. Kompostování bude v tu chvíli pokračovat rovnoměrně.

Zdroje info: zahradkar.cz, pestujem.cz

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.