Ženšen nemá jen pozitiva – o rizicích při jeho užívání se však mluví trestuhodně málo

Ženšen

Ženšen pravý (Panax ginseng) je velmi oblíbenou bylinko asijské medicíny. Ne vždy však na náš organismus působí pouze pozitivně. Na co si tedy dát při jeho užívání pozor?

Není ženšen jako ženšen

Tuto bylinku je možné sehnat v obchodech pod mnoha názvy. Ovšem ne všechny se vztahují k opravdu pravému ženšenu. Z těch nejběžnějších lze vybrat například: asijský ženšen, čínský červený ženšen Asiatica, ženšen bílý, ženšen čínský, ženšen Radix Alba, Guigai, Gong Shen, Jen Shen, Jinsao, korejský panax ženšen, Mandžuský ženšen, Mandrake de Shin, Ninjin, Racine de Vie, Radix ginseng rubra, červený ženšen Kirin, Ren Shen, Renshen, Renxian, Sang, Seng, Shen Shai Shen, či tibetský ženšen. Pokud však chcete mít jistotu, mělo by se někde na obalu vždy objevit i latinské jméno, což je právě Panax ginseng.

Ženšen

Foto: Pixabay

Jak vlastně působí ženšen

Účinky ženšenu jsou poměrně rozmanité. Jmenovat lze například:

  • zvýšení energie a výkonu
  • lepší kognitivní funkce
  • léčbu erektilní dysfunkce u mužů
  • prevenci chřipky a nachlazení
  • lepší imunitu
  • snížení hladiny cukru v krvi

Existuje také předpoklad, že ženšen může mít pozitivní vliv na dušení zdraví a pohodu. Ne vždy je však jeho užívání vhodné. Podívejme se, které přesněji.

Na co si dát u ženšenu pozor

Užívání ženšenu může mít vliv na hodnoty krevního tlaku, cukrovky a činnosti srdce, buďte proto opatrní, pokud užíváte jakékoli léky! Nikdy proto neužívejte ženšen a léky na srdce současně, aniž byste se nejprve poradili se svým lékařem! Ženšen může také zvýšit riziko krvácení v kombinaci s antikoagulanty, jako je Warfarin a Aspirin.

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/petilisty-zensen-rostlinu-nesmrtelnosti-si-muzeme-pestovat-doma-v-kvetinaci-ale-i-v-zahrade-28774.html, https://uk.medicinestars.com/ginseng-panax-38529, https://bylinky.doktorka.cz/zensen-je-jednim-z-nejucinnejsich-prirodnich-prostredku-na-uzkost

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)