Liška obecná: Houbový poklad vstanuvší z popela

Liška obecná

Prochází se lesem a nejednou vás doslov praští do očí žluté kolo menších hub? Pokud ano a jste alespoň trochu znalí, pocítíte velkou radost, že jste našli lišky. Ještě nedávno se vám to totiž v mnohých lokalitách běžně stát nemohlo. Liška obecná je totiž velmi citlivá houba na kvalitu životního prostředí. Byla skutečně místa, kde liška obecná zcela zmizela a nebylo možné se s ní setkat. Dnes je tomu trochu jinak a tuto ceněnou houbu stojí za to ochutnat. Předností má spousty.

Liščí srst, anebo lišku poznají i děti

Liška obecná se řadí mezi houby, které pozná skoro každý. Liškou byla nazvána pro svou typickou barvu připomínající liščí srst. Na Moravě či v oblastech Českomoravské vrchoviny ji označují lidé také jako kuřátka. Typická je nejenom svou tradiční žlutou barvou, ale i podvinutým kloboukem a prohýbajícím se středem. Šířka klobouku se tradičně pohybuje od 2 do 7 cm. Lupeny jsou rozvětvené a spojované malými žilkami. Sahají až hluboko do oblasti třeně. Dužnina má bílou až lehce nažloutlou barvu s tím, že krásně kořeněně voní. Za syrova má liška jemně štiplavou chuť.  

Liška obecnáLiška obecná: Zdroj obrázku archiv Zdeňka Peldy

Roste všude možně

Přesně tak, setkat se s ní lze v listnatých i jehličnatých lesích. Mech, borůvčí, tráva. Všechna tato místa mohou nabízet spousty plodnic lišek obecných. Často totiž tyto houby rostou ve větších skupinách. Když jich najdete spousty, vhodíte minimum. Lišky totiž nenapadají červi.

Nehodí se jen k sušení

Protože je poměrně tuhá. Jinak jde z hlediska kuchyňského využití o klenot. Vynikající je hlavně v omáčkách se smetanovým základem. Skvělá je také v kyselejších polévkách. Tak jako tak je zapotřebí lišku řádně podusit, bývá prostě tužší.

Liška obecná

LIšky a hřiby dubové: Zdroj obrázku Vlastní archiv Radka Štěpána

Spousty léčivých látek

Plodnice lišky obecné se vyznačují obsahem spousty různých pozoruhodných látek. Obsahují mimo jiné třeba:

  • vitamín C,
  • draslík,
  • vitamín D2,
  • vitamín D.

Liška obecná má také vynikající antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální účinky. Nové poznatky hovoří také o tom, že obsahuje spousty serotoninu, tedy hormonu štěstí. Jde tedy o jakési přírodní antidepresivum. Jinak se na sběr lišek můžete podívat na našem videu.

Zdroj videa: Youtube kanál Radka Štěpána    

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.