Proč si nepořizovat živý plot z tújí – významných negativ je hned několik

Tůje

Proč si nepořizovat živý plot z tújí – významných negativ je hned několik. A většina lidí se nad nimi obvykle nezamyslí až do chvíle, kdy zaznamenají první problémy.

Časová náročnost

Ačkoli se túje rychleji rozrůstají než jiné rostliny vhodné na živé ploty, stále to může trvat nějaký čas, než vytvoří úplnou a hustou bariéru.

Péče a údržba

I když jsou obecně nenáročné na péči, vyžadují pravidelné stříhání a údržbu, aby si udržely požadovaný tvar a hustotu.

Zdravotní rizika

Túje jsou sice stále zelené a za chundelatou korunou schovají všechno, na co se nechceme koukat, ale mají jednu nevýhodu. Větvičky silně pryskyřičnatých tújových porostů mohou iritovat citlivou kůži až do té míry, že se objeví vyrážka.

Túje

Foto: Pixabay

Potenciální nemoci a škůdci

Túje mohou být náchylné k některým nemocem a škůdcům, které mohou způsobit problémy a vyžadovat léčbu.

Pokud tedy hledáte alternativu, můžete zvážit například cesmíny, dřišťál, buxus, jilm, buk, habr, bambus, nebo popínavé rostliny. Pokud máte malou zahradu, můžete vsadit i vertikální řešení, které ozelení například stěny vašeho domu či pergoly.

Ale existují i výhody

Přesto je však třeba zvážit i pár pozitiv, která se v souvislosti s těmito dřevinami často zmiňují.

Estetický vzhled

Túje mají příjemný vzhled a zelenou barvu po většinu roku, což je dělá oblíbenou volbou pro ozelenění a vytváření živých plotů.

Zvuková izolace

Díky hustotě a výšce mohou túje také pomoci s tlumením zvuku z okolí.

Přirozená ochrana: Mohou sloužit jako přirozená bariéra, která odděluje jedno místo od druhého a poskytuje ochranu.

Zdroje: https://www.zahrada-centrum.cz/poradna-a-diskuze/poradna/2-puda-a-hnojeni/371-popel-z-tuji-jedovatost, https://chalupari-zahradkari.cz/zajimavosti/tuje-radsi-nepestovat-podle-pover-pritahuji-potize-a-nemoci/, https://adbz.cz/hobby/proc-nevysazovat-tuje/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)