Jak vrátit ztracený lesk kokosovému nádobí

Začínáte vybalovat pomůcky pro venkovní grilování, ale kokosové nádobí, které jste si pořídili jako hit minulé sezóny, vás svým vzhledem opravdu zklamalo? Aby ne, vždyť ze stylových servírovacích misek se během zimy stala nevábná našedlá hmota, s ostrůvky mnohdy připomínajícími působení plísně.

Naštěstí jde jen o kosmetické vady, pokud jste tedy misky a příbory vyloženě neskladovali ve vlhku. Pokud plísní nepáchnou, je vše v pořádku. A jak jim vrátit jejich nádhernou barvu a lesk?

Na kokosové misky… kokosový olej

Aby se stále leskly jako nové, potřebují zejména kokosové misky pravidelnou péči v podobě olejové lázně. Není to těžké, ani se nemusíte bát zamazání příborníku. Stačí vzít jednu lžičku rozehřátého kokosové oleje a celou misku jím potřít. Položte ji na pečící papír nebo jinou omyvatelnou podložku a 10 minut počkejte. Poté pečlivě rozleštěte hadříkem. Nechá-li se vrstva oleje chvíli působit, vstřebává se lépe a vy si tak usnadníte práci.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A jak dlouho tohle ošetření vydrží? Přibližně na 10 umytí, poté je třeba přikročit k němu znovu. Ano, je s tím trochu více práce než u klasického nádobí, ale za ten efekt to stojí.

Náš tip: Místo kokosového oleje lze použít třeba i slunečnicový nebo jiný s velmi neutrální vůní.

Jak se o kokosové nádobí starat dlouhodobě

Nikdy do něj nedávejte jídla s vyšší teplotou než 40 °C. Misky umyjte ihned po použití. Používejte jemnou stranu houbičky, nikoli drátěnku. Jídlo samozřejmě nenechávejte v miskách delší dobu.

Po umytí misky okamžitě vysušte. A pokud že na jejich umytí přece jen zapomenete, můžete je na pár minut namočit do šetrného mycího prostředku, aby šly zbytky jídla dolů lépe. Po této „terapii“ je však okamžitě ošetřete olejem – tak, jak je to popsáno výše.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)