Měsíček a rajčata: vysaďte je na záhon společně a ušetříte si hromadu starostí. Odradí škůdce a přiláká opylovače

Měsíček

Není žádným tajemstvím, že měsíček je jednou z nejlepších rostlin, kterou můžete vysadit vedle záhonu rajčat. Kromě toho, že nevyžadují veliký prostor, mohou přinést spoustu užitku. A to nemluvíme jenom o tom, proč jsou prospěšná pro rajčata. I květy měsíčku je možné sbírat a připravovat si z nich nejrůznější domácí kosmetiku. Přečtěte si pět důvodů, proč se vyplatí pěstovat měsíček a rajčata na jednom záhonu.

Měsíček přitahuje užitečný hmyz

Nemluvíme zde pouze o opylovačích, který měsíček přitahuje už zdaleka. Řeč je i o „dravém“ hmyzu, jako jsou například berušky. Ty si rády pochutnají například na mšicích. Když budete mít dostatek opylovačů ve své zahradě, může vám to pomoci maximalizovat úrodu. A vyhnete se tak problémům s opylováním, které někteří zahradníci musí řešit samoopylením.

Měsíček
Foto: Unsplash

Zbavte se slimáků a hlemýžďů

Slimáci i hlemýždi jsou velice nepříjemní. Kdo už proti nim bojoval, ať už s pomocí pivních pastí, skořápek či jiných metod, ví, že to není jednoduchý boj. Tím spíš, že útočí hlavně v noci. Navíc si tito škůdci nepochutnávají jen na listovém salátu, ale klidně i na rajčatech. Pokud tomu chcete letos předejít, pořiďte si k rajčatům měsíček. Plži si totiž mnohem raději pochutnají na měsíčku, než na samotných rajčatech. Mají ale smůlu. Vzdušné listy měsíčku působí jako pasti na plže a vy je tak ráno snáze najdete.

Měsíček proti škůdcům

Ani tato vlastnost měsíčku není žádným tajemstvím. Pokud už jste se někdy pohybovali v blízkosti této rostliny, jistě vám neuniklo silné aroma. A to cítí i hmyz. A nevoní mu to. To znamená, že se raději vyhne oblasti, ve které tato „nepříjemná“ rostlina roste. Díky tomu se vyhne i rajčatům. A o jakých škůdcích je řeč? Můžou to být nejenom ti z hmyzí říše, ale i ti větší, jako jsou králíci, kočky, hadi a jeleni.

Když chcete zdravou půdu

Háďátka vyskytující se v kořenových uzlech rostlin mohou bránit v růstu. Pokud víte o oblasti, která je zamořená těmito škůdci, vysaďte sem měsíček. Ten totiž obsahuje v kořenech látku, která je pro ně toxická. Díky tomu dojde k zahubení háďátek ještě předtím, než vyrostou a rozmnoží se.

Měsíček bojuje proti červům a housenkám

Nejrůznější červi a housenky rádi hodují na plodech rajčat. Měsíček odpuzuje dospělé jedince, takže ti zde nekladou vajíčka. A když už se najde nějaký odvážlivec, který zde vajíčka naklade, je malá pravděpodobnost, že vyroste. Měsíček totiž láká dravý hmyz, který si s různými červy a housenkami rád poradí.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/marigolds-tomato-plants/

https://secretgarden-landscapes.com/post/how-marigolds-help-your-tomato-plants

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!