Mucholapky jsou vděčné domácí rostliny – prst vám neukousnou a nejlépe se odvděčí za nedostatečnou péči

Mucholapky jsou vděčné domácí rostliny – prst vám neukousnou a nejlépe se odvděčí za nedostatečnou péči. Masožravá rostlina je zábavná, ale je potřeba jim věnovat zvláštní péči. Naše tipy pomohou udržet ji dlouho živou a krásně rostoucí. Mucholapky mají dvojité čelisti se špičatými „zuby“, aby do nich mohly snadno chytit hmyz, který se motá kolem nich.

Masožravé rostliny jsou oblíbené a fascinují hlavně děti

Může být zábava je pěstovat na okenním parapetu. Tyto neobvyklé rostliny vám pomohou pomoci s otravným hmyzem hlavně v létě. Vyžadují trochu jinou péči než klasické pokojovky, ale stojí to za to.

Mucholapky jsou trvalky a rostou ve vlhkých a kyselých půdách na plném slunci. Doma je můžete pěstovat například v teráriu. Bude se jim dařit v chudé, kyselé půdě, která by měla zůstat vlhká. Jako ideální půdu ji poskytněte směs jedné třetiny písku a dvou třetin rašeliníku, které poskytnou nejlepší odvod a zadržování vlhkosti. Do půdy nikdy nepřidávejte žádné hnojivo!

Foto: Pixabay

Nedávejte je na přímé sluneční světlo

Nenechávejte je stát ve vodě, používejte jen destilovanou nebo dešťovou, kohoutková voda jim škodí. Její hlavní potravou jsou mouchy nebo jiný drobný hmyz. Kořist ale musí být naživu, když ji chytí. Mrtvé mouchy mucholapky nezasytí, hmyz se musí pohybovat uvnitř pasti, aby ho rostlina strávila.

Pokud rostlinu pěstujete v uzavřeném teráriu, metodou krmení je vypuštění malých mušek do prostoru. Ačkoliv jsou masožravé, mohou vydržet klidně měsíc bez potravy. Pokud je budete mít venku, dopřejete jim dostatek jídla přirozeně a nemusíte vůbec dokrmovat. Také mucholapky mají období zimního klidu, kdy budou odpočívat. V zimě rostlinu nenechte umrznout, na jaře postupně přidávejte teplo a světlo. Jsou různé typy odrůd, jsou rozdílné ve velikostech listů nebo pastí.

Zdroj: https://roraima.cz/mucholapka-podivna-a-navod-na-pestovani/, https://adbz.cz/hobby/vypestujte-si-mucholapku-jako-domaci-rostlinu-usetrite-za-ty-kupovane-a-zbavite-se-neprijemneho-hmyzu-jednou-provzdy/, https://www.hornbach.cz/navody/nenarocne-pokojove-rostliny/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)