Tulipány k řezu ze zahrady i koupené aneb Jak jim prodloužit správnou péčí výdrž ve váze

tulipány

Tulipány zkrášlí exteriér i interiér. Jak jim správnou péčí lze prodloužit život? Co dělat, abyste se z jejich svěžích barev mohli těšit co nejdéle?

Tulipány patří mezi oblíbené květiny. Jsou poslové jara. I to má jistý vliv na jejich oblibě. Do našeho domova vnáší jarní atmosféru. Bývají i součástí velikonoční dekorace. Můžete si je vypěstovat na zahrádce, jakožto koupit. Nicméně ve váze květina dlouho nevydrží. Rychle uvadají. To lze do jisté míry ovlivnit. Přinášíme pár rad a tipů, jak na to.

Při koupi volte poupata

Pakliže tulipány kupujete, tak vybírejte se sytě zelenými listy, pevnými stonky a s plně zavřenými květy. Nemusíte se obávat, že by se vám květina nerozvinula. Alespoň 2 dny nechte tulipány v původním obalu. Pakliže byly pokroucené, srovnají se.

Než dáte tulipány do vázy

Ještě před umístěním tulipánů do vázy, jakožto i při každé výměně vody, je třeba seříznout stonky ostrým a čistým nožem. Nikdy na to nepoužívejte nůžky, neboť by se stonek akorát roztřepil. Řez je třeba vést šikmo směrem dolů, aby vytvořil co možná největší plochu, kterou tulipán přijímá vodu. Řez je třeba provést pod tekoucí vodou, aby se stonek nemohl ihned zatáhnout. Do vázy můžete přidat i špetku bramborového škrobu, který dodá živiny a prodlouží rostlině životnost.

Nezapomeňte na světlo a chlad

Řezané tulipány milují studenou vodu a chladnější prostředí. Chlad zajistí, že se květy budou rozvíjet pomaleji, a díky tomu tak déle vydrží. Je vhodné i do vázy přihodit pár kostek ledu nebo je na noc dát do chladničky a ráno zase vyndat. Dopřejte tulipánům rovněž potřebný dostatek světla, ale nikoli v podobě přímého slunce. Velmi dobře jim dělá hodinový pobyt pod rozsvícenou lampičkou.

váza

Foto: Pixabay

Pozor na nežádoucí kombinaci

Tulipány rozhodně nekombinujte s jinými řezanými květinami, především s hyacinty a narciskami. Rovněž nedávejte nikdy vázu vedle nádoby s ovocem. Naopak skvělými společníky jsou větvičky cypřiše. Mají vliv na prodloužení životnosti tulipánů.

Zdroj: bydlimekvalitne.cz, lepebydlet.cz

Náhledové foto: Pixabay