Hlávkový salát: pusťte se do jeho výsevu. Pěstovat se dá uvnitř i venku

Hlávkový salát

Hlávkový salát je běžnou zeleninou, kterou pěstujeme ve skleníku, na záhonu nebo klidně i v interiéru. Začínáme s tím na přelomu března a dubna. Sklízet můžeme už za cca 40 dní. Hlávkový salát se od některých ostatních liší tím, že nevytváří kulatou hlávku, ale spíše jednotlivé listy. Pokud chcete sklízet déle, můžete začít otrhávat jen ty listy, které jsou nejblíže půdě – a tedy i nejdále od středu rostliny. Obvykle se ale sklízí celá hlávka. Zkonzumovat ji obvykle není problém.

Kdy vysévat hlávkový salát?

Ideální čas k výsevu nastává od 15. března do 15. dubna, pokud jste se rozhodli pěstovat salát v nádobě nebo si chcete předpěstovat sazenice. Tyto sazenice je dobré vyset do takových nádob, které se sami rozloží, abyste je mohli zakopat do země při přesazování. Nebudete tak riskovat poškození kořenového systému svého salátu. Pokud budete pěstovat rovnou venku, můžete se do toho pustit kdykoli od 15. dubna do 15. května. Salát velmi dobře snáší jarní mrazíky, i když na první pohled vypadá křehce.

Salát
Foto: Unsplash

Jak se provádí výsev?

Semínka jsou velmi drobná, proto je obtížné sadit je po jednom. Obvykle se to dělá tak, jako když si solíte pokrm. Abyste docílili větších rozestupů, můžete salát smíchat s trochou písku. V případě venkovního výsevu takto „solíme“ do připravených řádků. Hloubka výsevu by měla být do 1 cm. Klíčení začíná při teplotách kolem 12 °C. První listy se poté objeví po 4 až 7 dnech. V chladnějších podmínkách může klíčení nastat až po 14 dnech.

Kolik prostoru salát potřebuje?

Přesazování salátu na další stanoviště je vhodné, jakmile rostlina dosáhne výšky asi 10 cm. Nejprve je aklimatizujte na venkovní podmínky, aby netrpěly zastavením růstu. Pro pěstování je vhodné místo na plném slunci. Jednotlivé rostliny by měly být ve vzdálenosti asi 15 cm od sebe. Pokud jsou blíže, protrhejte je a případně zkuste přesadit. Pokud je příliš horko, mohou hlávky začít vadnout. Ulevit jim můžete zastíněním nebo přemístěním na mírně zastíněné místo. Nezapomeňte pravidelně zalévat a chránit před slimáky.

Zdroje info:

https://niepodlewam.pl/siew-salaty-lisciowej-jak-gleboko-i-kiedy/

https://rhs.org.uk/vegetables/salad-leaves/grow-your-own

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!