Jak pěstovat brambory v pytli? Řešení i pro ty, kdo nemají dostatek prostoru

Pytel brambor

Tradiční pěstování brambor vyžaduje poměrně velký prostor na zahradě a určité půdní podmínky. Pokud toto k dispozici nemáte, nebo pravidelně sklízíte jen malé brambůrky, můžete to zkusit udělat jinak. Brambory v pytli můžete postavit na balkon, terasu, kdekoli do zahrady nebo třeba jen postavíte ke zdi domu. Pytel vám nebude překážet. Budete-li udržovat vhodné podmínky, dočkáte se svých vlastních brambor.

Jaký použít pytel na brambory?

Použít se dá úplně obyčejný pytel, který běžně používáte ke sklizni. Důležité je, aby byl prodyšný, tkaný z polypropylenového vlákna. Takový seženete v každém zahradnictví. Měl by být bílý nebo mít světlou barvu. Tmavě zbarvené pytle pohlcují příliš mnoho slunečních paprsků a nadměrně zahřívají půdu, kterou mají uvnitř. Půda, kterou pro pěstování použijeme, by měla být úrodná a propustná (kompostovaná zemina s malým množstvím písku).

Brambory
Foto: Unsplash

Proč pěstovat brambory v pytli?

Kromě toho, že pěstovat je můžete i tehdy, kdy nemáte k dispozici zahradu dostatečné velikosti (či vůbec jakoukoli zahradu), jsou výhody pěstování v pytli následující:

 • Při dodržení pravidel pěstování, můžete sklízet vícekrát. Z jedné rostliny tak získáte dvakrát až třikrát větší výnosy.
 • Pěstovat můžete ve skleníku nebo uvnitř, což umožňuje dřívější sklizeň, než když začínáte s pěstováním na volné ploše.
 • Nejste tolik odkázaní na povětrnostní podmínky.

Kam postavit brambory v pytli?

Vhodné místo je takové, které není na přímém slunci. To by mohlo způsobit rychlé vysychání zeminy a tím pádem i brambor v ní umístěných. Vhodné není ani místo, kde je neustále vlhko či dokonce mokro. To zase vede k plesnivění.

Jaký je postup pěstování v pytli?

Zde je jednoduchý návod krok za krokem:

 1. Přeberte brambory na pěstování. Měly by být naklíčené a bez známek mechanického poškození či hniloby. Pokud váháte, zda je brambora zdravá, radši ji vyřaďte.
 2. Pytel naplňte zeminou do výšky asi 15 cm. Na tuto vrstvu položte naklíčené brambory – asi 30 cm od sebe. Do velkého pytle se tak vlezou maximálně 3 brambory, do menšího jen 1 či 2 kusy.
 3. Poté brambory zasypte tenkou vrstvou zeminy a zalijte. Okraje sáčku přehněte ven tak, aby byly jen o něco málo výše, než jsou vaše brambory.
 4. Po nějakém čase začínají brambory rašit a prorážet se na povrch. V tomto okamžiku je znovu zasypeme zeminou – použijeme jí jen takové množství, abychom brambory zasypali.
 5. Takto postupujeme, dokud nenaplníme celý pytel zeminou.
 6. Substrát udržujeme neustále vlhký.
 7. Zelené části mohou dosáhnout klidně i desítek cm.
 8. Jakmile začínají brambory dozrávat, udělejte do pytle díru. Vyberte několik hlíz (ideálně tolik, kolik zrovna potřebujete). Zbytek rostliny bude dále pokračovat v růstu.
 9. Když nadzemní části brambor oschnou, je to znamením, že je třeba sklidit všechny brambory.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-uprawiac-ziemniaki-w-worku,nId,4914160

https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/growing-potatoes-in-a-bag/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!