Kočka má suchý nos. Je to problém?

Život s domácími mazlíčky není jen pozlátko, je třeba se o ně pravidelně starat a sledovat sebemenší změny. Zanedbané zvíře stojí veterináře spoustu sil a vás nemálo peněz. Nehledě na nejisté výsledky léčby. Je třeba se znepokojovat u suchého a teplého čumáku?

Co je norma?

Má se za to, že kočky mají po většinu dne vlhký čumák. Pokud na něj bez předchozího varování sáhnete, s největší pravděpodobností bude mokrý a pořádně vás zastudí. Je to tak naprosto v pořádku. Na druhou stranu se lidé často vyděsí, když je dotek jiný, hřejivý a především bez vlhké stopy. Dlouhé roky to bylo spojováno s nemocí, pravda je to ale jen částečná. Cyklus, kdy se čumák vysuší a následně zvlhne a několikrát rapidně změní teplotu, probíhá několikrát denně a je ovlivněn mnoha faktory. Jeho struktura je totiž z hlenovitých žláz a vlhký nos mnohem lépe vnímá vůně a napomáhá regulaci tělesné teploty při změnách počasí.

Mohla se vyhřívat na sluníčku nebo být v místnosti, kde není dostatečná vlhkost a pokulhává cirkulace vzduchu. Suchý čumák je většinou jen reakcí na okolní prostředí, ve kterém se kočka pohybuje.

Každé zvíře je ale jinak citlivé a vnímavé, a tak zatímco dvě kočky sdílí stejné místo, na čumáku se to může projevit u každé jinak. I to vede k úvahám chovatelů, že je něco v nepořádku. Myslete ale na to, že častým saháním na kočku a její sliznice tam můžete zanést nečistoty a vyvolat infekci.

Foto: Pixabay

Komplikace na obzoru

To, že je suchý a teplý čumák v normě neznamená, že nemohou přijít zdravotní potíže. V drtivé většině případů jsou ale doprovázeny dalšími problémy. Pokud si nejste jistí, že jde jen o přirozený jev a kočka je jinak v pořádku, sledujte změny v chování a přidružené obtíže v podobě rýmy, ztráty chuti k jídlu, nadměrné žízně a potřeby močení, kašle, kýchání, zjevné bolesti kloubů a končetin, průjmu a váhových výkyvů. Tyto změny s největší pravděpodobností ukazují na vážnější potíže a návštěva veterináře je nevyhnutelná.

Foto: Pixabay 

Pokud je čumák ke všemu popraskaný, vytéká z něj zbarvený sekret nebo se ranky na něm hojí neúměrně dlouho a bez úspěchu, budou problémy zřejmě závažnější. Výjimkou nejsou ani nosní nádory. Pravidlo zní tedy jasně: nesahat, ale pozorovat.

Zdroje info: hillspet.cz, krmeni.cz, vlastní zkušenosti autora

Náhledové foto: Pixabay