Rajčata vyžadují prořezávání: odřezané části použijte k množení

Rajčata

Zatímco některé rostliny je vhodné prořezávat před začátkem vegetačního období nebo po jeho skončení, u rajčat je to jiné. Je vhodné je pravidelně prořezávat tak, abychom jim zajistili kompaktní vzhled (rostlina nebude přetížená na jedné straně), ale i dostatečnou vzdušnost. Tím, že bude rostlinou proudit dostatek vzduchu, se snižuje nebezpečí plísňových a houbových onemocnění. Navíc bude mít rostlina více energie, protože nemusí vyživovat nadměrné zelené části, ale živí plody. Což je žádoucí.

Rajčata můžete rozmnožit

Odřezané části rostlin v rámci prořezávání nemusíte jen tak bez užitku vyhodit. Jedná se v podstatě o řízky, které je možné využít ještě jednou – a to k množení. Díky tomu si můžete vypěstovat další množství nových rostlinek, které můžete vysadit na nové stanoviště, nebo například na místa, kde se sazeničky vašich rostlin neuchytili. Tím se můžete pokusit o prodloužení své sklizně. A když se to nepovede a řízky nezakoření, tak se vlastně nic neděje. Je to jen takový bonus navíc, kterého můžete dosáhnout.

Rajčata
Foto: Unsplash

Množení rajčat krok za krokem

Pokud chcete odřezané části rajčat použít jako řízky k množení, postupujte následovně:

  • Všechny řízky, které chcete použít, by měly mít délku minimálně 10 cm.
  • Dejte je do sklenice a doplňte vodou tak, aby pokrývala asi dvě třetiny stonku.
  • Vodu každý den vyměňujte.
  • Za několik dnů se vytvoří kořeny podél stonku. Když jsou dlouhé jeden až dva centimetry, můžete řízky přesadit do květináče nebo rovnou do zahrady.
  • Zde už budou pokračovat v růstu, jako běžné sazenice. Nezapomeňte se o ně znovu postarat, jako je nainstalovat kapkovou závlahu, mulčovat, přivázat k opoře, měsíc po výsadbě hnojit apod.

Rajčata poděkují za mulčování

Rajčata jsou rostlinou, která vyžaduje velké množství vody. Díky tomu je zabezpečena správná tvorba plodů. Ideální je udržovat půdu neustále vlhkou (ne přemokřenou). Protože horké léto může půdu rychle vysušovat, bude vhodné postarat se o to, abychom tento proces zpomalili. Tím můžete ušetřit množství vody. Mulčování je skvělým způsobem, jak udržet vlhkost v půdě, potlačit růst plevele a udržet plody čisté, i když silně popršelo.

  • Vyberte si takový mulč, který nebudete muset odstraňovat. Volte některý z organických materiálů, jako je sláma nebo posekaná a usušená tráva.

Zdroje info:

https://www.vermifarma.cz/clanky-2/jak-sestrihovat-rajcata-nebojte-se-udelat-radikalni-rez/

https://www.tomatobible.com/spring-tomato-tasks/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!