Šeřík je květnovým symbolem: Nenáročnou dřevinu lze pěstovat i v květináči

šeřík

Šeřík oslní barevnými květy a nádhernou vůní, která je typická pro tuto dřevinu. Zpravidla rozkvétá na začátku května, ale mnohdy i dříve, a to v případě osluněných míst. Šeřík lze pěstovat i v nádobě. Jak na pěstování šeříku v exteriéru?

Šeřík zpravidla dříve ucítíte, než uvidíte. I když se jedná o impozantní a nepřehlédnutelnou dřevinu, tak květy krásně voní, a to už na dálku.

Záplava bohatých květů a nezaměnitelná vůně

Jedná se o opadavý keř až strom dorůstající dle durhu či kultivaru do výšky od několika desítek centimetrů až po několik metrů. Na této dřevině jsou nejatraktivnější květy, které jsou uspořádané v latovitých květenstvích dlouhých až 20 cm. Mohou být jednoduché i plné a mít barvu od bílé, přes světle růžovou až po temně fialovou. Šeřík kvete až do června. Rozkvétá postupně.

Nenáročná dřevina do exteriéru

Šeřík je poměrně nenáročnou a odolnou dřevinou. Nejlépe rozkvétá na slunném stanovišti, nicméně uspokojivě se této dřevině daří i v polostínu. Co se týče půdy, ta by měla být vápenitá až neutrální, výživná a dobře propustná. Šeřík se zdárně vypořádá i s delším obdobím sucha. Nicméně při násadě poupat a v období kvetení je důležitý dostatek vody. Optimální zálivka zlepšuje celkový růst dřeviny a udrží květenství déle v dobrém stavu. Zemina v době květenství by měla být mírně vlhká, ale ne přemokřená. Na to je šeřík citlivý.

bez

Foto: Pixabay

Pěstování šeříku v nádobě

Každý druh šeříku na jaře potěší květy a krásnou vůní. Pěstuje se snadno. Jednotlivé druhy se od sebe liší především odolností vůči mrazu a suchu. V případě pěstování šeříku v květináči je vhodné místo s dostatečným množstvím světla a ochranou před větrem. Je třeba myslet na to, že trvalé přemokření rostlině nesvědčí, což v tomto případě znamená, že do květináče nesmí pršet. Pro úspěšné pěstování je vhodná dobře odvodněná lehká až středně těžká hlinitopísčitá půda. Ta by měla být obohacena organickými a minerálními hnojivy.

Zdroj: ireceptar.cz, chalupari-zahradkari.cz

Náhledové foto: Pixabay